Dávid Ádám (szerk.) · Gaborják Ádám (szerk.)

Jelen! 62 csillagozás

Kortárs ifjúsági novellák
Dávid Ádám – Gaborják Ádám (szerk.): Jelen!

Hányszor kellett végighallgatnunk az iskolai névsorolvasások közben felharsanó kiáltást: „Jelen!" Az osztály létszáma ezúttal tizenhét: csupa fiatal író, akik a mai kamaszok életéből villantanak fel jelentős, sorsfordító vagy épp banális pillanatokat – őszintén és humorral. A műfajteremtő válogatás hosszabb-rövidebb ifjúsági novelláiban jól megférnek egymás mellett végigbulizott éjszakák és másnapos hajnalok, családi szívások és gimis szívatások, magyar kivándorlók és helyi migránsok, online barátok és offolt szerelmek.

Eredeti megjelenés éve: 2016

A művek szerzői: Acsai Roland, Bencsik Orsolya, Béres Tamás, Dragomán György, Falussy Móric, Garaczi Zoltán, Gáspár-Singer Anna, Krusovszky Dénes, Magyar-Nagy Mariann, Majoros Nóra, Mán-Várhegyi Réka, Molnár T. Eszter, Nagy Ildikó Noémi, Kalapos Éva Veronika, Potozky László, Sulyok Rozi

Móra, Budapest, 2017
Móra, Budapest, 2016

Citrompor>!

Dávid Ádám – Gaborják Ádám (szerk.): Jelen! Kortárs ifjúsági novellák

Némileg másra számítottam, talán túlzott lelkesedéssel és várakozással vetettem bele magam a kötetbe. A cím (Jelen!) és az ifjúsági jelző is más asszociációkat hívott elő belőlem, mint amivel a novellák többségében találkoztam. Valamiért úgy képzeltem, hogy iskolás vagy kora huszonéves korú fiatalok lesznek a középpontban, ami túlnyomórészt teljesült, de voltak novellák furcsa szereplőkkel, túlzottan szokatlan és abszurd történetekkel is, amikre nehezen tudnám az ifjúsági jelzőt rásütni. Különösen Potozky Próbababa c. novellájánál éreztem kényelmetlenül magamat, aminek a főhőse egy aberrált ötvenes férfi volt. Nem találok jobb szavakat rá, ugyanis a novella is elég beteges hangulatot árasztott.
Sok történetben ilyen-olyan módon defektes fiatalokkal, kifacsart életekkel találkozunk. Bulímia, depresszió, önpusztítás, kényszeres megfelelni vágyás, abortusz, erőszak és függőségek. Kőkemény témák. Talán túlzottan is. A fülszöveg szerint őszintén és humorral. Az első jelző lehet, hogy teljesül, de az utóbbit nekem nagyítóval kellett keresgélnem.
Dragomán György és Béres Tamás novellái voltak számomra a leginkább kiemelkedők ebben a kötetben.
Ma reggel felvettem a Darvasi előjegyzésemet a könyvtárban. Két novellát már el is olvastam a villamoson. Így feltűnt a kontraszt az itteni novellák egy része és Darvasi novellái között. A jó novella nem fed fel mindent, nem rágja a szádba a miérteket és nem beszélteti hosszú monológokban a szereplőket, akik ezért vagy azért utálják önmagukat vagy a szüleiket. Jó szárnypróbálgatások utóbbiak is, de még van hová fejlődni szerintem.

Dávid Ádám – Gaborják Ádám (szerk.): Jelen! Kortárs ifjúsági novellák

Ifjúsági novellaíró pályázat eredményeképpen létrejött válogatás. Az első 3 helyezett mellett többkötetes harmincasok és pályakezdő huszonévesek kaptak lehetőséget a kötetben való megjelenésre. Nagy Ildikó Noémi, Molnár T. Eszter és Falussy Móric voltak pályázat nyertesei. Mindhármuk írása tetszett, rajtuk kívül leginkább Béres Tamásé, Véssey Miklósé, Garaczi Zoltáné.
„Úgy láttuk, manapság külföldön egyre népszerűbb, hazánkban viszont még csak éppen bontogatja szárnyait a modern ifjúsági, illetve young adult irodalom” – írják a szerkesztők a kötet előszavában.
Kamaszok és fiatal felnőttek életéről olvashatunk a 17 írásban. Színes, meggyőző kép tárul az olvasó elé. Többektől remélhetőleg olvashatunk még. Jó ötlet volt Dragomán György, Krusovszky Dénes, Bencsik Orsolya, Mán-Várhegyi Réka szerepeltetése a kötetben korábban megjelent műveik részleteivel. Krusovszky és Bencsik kötetének elolvasásához kedvet kaptam, tőlük sem olvastam még.
Összességében tetszett a válogatás, csak 2 írás volt, amivel nem igazán tudtam mit kezdeni. Sokféle mindennapi gond, probléma, és ezek feldolgozatlansága szerepel az írásokban.

h_orsi>!

Dávid Ádám – Gaborják Ádám (szerk.): Jelen! Kortárs ifjúsági novellák

Az egészben nagyon tetszett, hogy mindegyik rész a mai fiatalság problémáit helyezte előtérbe. Volt egy-két kilógó novella, de összességében pozitív csalódás volt.
Molnár T. Eszter: Present, perfect című novellája állt hozzám a legközelebb. Kedvet kaptam Krusovszky Dénes: A fiúk országa című novellás kötetéhez.
A 17 novella közül csak 3 volt olyan, ami egyáltalán nem nyerte el a tetszésemet. Ezek témailag nagyon messze álltak tőlem, illetve egy olyanfajta stílust képviseltek, amivel én nem értek egyet.
A legtöbb novella elgondolkoztatott. Kérdezhetném, hogy milyen romlott világban élünk? De az az igazság, hogy a legtöbben egy kicsit magamra ismertem. Ezzel szerintem mindenki így lesz, aki elolvassa a kötetet. A fülszöveggel ellentétben nem állítom, hogy humoros. Inkább megrázó és elmélkedős.

Mpattus P>!

Dávid Ádám – Gaborják Ádám (szerk.): Jelen! Kortárs ifjúsági novellák

Mindenképp követendő példának tartom, hogy a már ismert és a még kevésbé ismert alkotók ugyanazon gyűjteményben kapjanak helyet. Ez is valamiféle pozitív iránymutatást jelentett számomra, s bízom benne, hogy a későbbiekben is számíthatunk hasonló kezdeményezésre.

A kötet értékelése itt:

shadowhunter1975 P>!

Nagy Ildikó Noémi : Önkontroll 5 / 3,5 Felkavaró

Doresz_>!

Dávid Ádám – Gaborják Ádám (szerk.): Jelen! Kortárs ifjúsági novellák

A könyv előtt olvastam egy olasz kortárs ifjúsági novellás kötetet, ami nagyon tetszett, így sok reményt fűztem ehhez a válogatáshoz is. Maga a jelen szóval sok mindent lehet kezdeni, sok mindent ki lehet hozni belőle, ezért változatos novellákra számítottam.
Ehhez képest a szinte az összes történetnek volt valami negatív sugallata, borús hangulata.
Alkoholizmus, szexualitás, agresszió – ezek vagy váltakozva vagy egyszerre jelentek meg a kötetben, mintha csak erről szólna fiatalnak lenni. Semmilyen könnyed, pozitív novella nem volt benne, amely feloldhatná a többi komorságát. Ha lett volna, akkor az kompenzált volna, és egy sokkal színesebb kötet kerekedett volna ki.

Hintafa>!

Dávid Ádám – Gaborják Ádám (szerk.): Jelen! Kortárs ifjúsági novellák

A kötet egy pályázatra készült, melynek a témája a Jelen!, jelentsen ez bármit az adott írónak. Létszámellenőrzést, vagy az adott pillanatban az aktív, figyelő jelenlétet. Azt kell mondjam születtek nagyon jó írások, volt három-négy novella, ami nagyon tetszett. Bár a fülszövegben említett humor hozzám nem igazán ért el, mert a jelenlévő fiatalokról szóló legtöbb történetben valamilyen abúzus történik, alkoholizmus, étkezési zavar, öngyilkosság, bántalmazás. Nem állítom, hogy vidám írások, de a zsenge fiatalkort valahogyan fel kell dolgozni. Ennek ellenére talátam olyan novellákat, amiket szívesen olvastam volna tovább, vagy más írásokat az adott szerzőtől. Hátha.

AeS P>!

Dávid Ádám – Gaborják Ádám (szerk.): Jelen! Kortárs ifjúsági novellák

Olvasás után viszonylag hamar elpasszoltam ezt a kötetet, nem tudtam mit kezdeni vele (ahogy az antológiákkal általában), láttam, hogy azóta több hasonló kiadású válogatás is megjelent a Móránál, például 1848-ról, vagy a jövőről. Dicséretes kezdeményezés, bele fogok nézni a tartalomjegyzékekbe. Ennél a kötetnél elvileg pályázati úton kerültek bele az írások, néha mégis az volt az érzésem, hogy a szerzők előrántottak valamit a fiókból, olyat, amit nagyjából bele tudtak passzintani az ifjúsági kategóriába, és ami még nem ment nyomtatásba máshol, aztán gyorsan beküldték.

Heni_s_BookBar>!

Dávid Ádám – Gaborják Ádám (szerk.): Jelen! Kortárs ifjúsági novellák

Egy kicsit csalódás a számomra.
De mindenképpen pozitívum, hogy a Móra kiadott egy kortárs ifjúsági novellás kötetet.
Az összes novella írónak sikert és kitartást kívánok!
Egy őszinte és erős 3 csillagot tudok adni most.

lauranne>!

Dávid Ádám – Gaborják Ádám (szerk.): Jelen! Kortárs ifjúsági novellák

Egy biblioterapeuta ismerősöm ajánlotta: tapasztalata szerint kamaszok körében szuperül működik. Volt köztük egy-két korábbról ismert novella / regényrészlet, volt egy-kettő, ami nagyon tetszett, inkább csak tetszett, van egy-két szerző, akik régóta várólistások nálam, mégsem jött be. Persze nem is én lennék a célközönség. Értem, hogy a valóságot reagálja le, jelen pillanatban még naprakész is, és ütős kell, hogy legyen; de összességében inkább provokatív volt, és nem irodalmilag értékelhető – számomra. Ennélfogva viszont tényleg szuperül működhet a kamaszok körében. Ami nagyon meglepett, hogy 2016-ban Az év gyermekkönyve volt. Nem az, hogy díjazták, ízlés dolga, de hogy gyerekkönyv kategóriában?! A bookline szűrője alapján 7-10 éves gyerekeknek szól. Ne már!
Viszont ma teszek egy próbát 12-13 évesek körében. A Present, perfecttel ismerkedünk.

shadowhunter1975 P>!

Ha a holdra nézek éjjel, tüsszentenem kell.

5. oldal, Önkontroll (Móra, 2016) · Nagy Ildikó Noémi

deco_bohio>!

Igen, ráismertem, ez nem lehet más, csakis a főnököm gerince. Mi tagadás, gyakran járt nélküle.

Nikike_k>!

Gyűlölöm a februárt, az ember már kezdi elhinni, hogy nemsoká véget ér a tél, aztán ekkor jönnek a legalattomosabb hidegek.

46. oldal, Fiúk országa · Krusovszky Dénes

Kapcsolódó szócikkek: február
olvasóbarát>!

Vérciki az egész, mondja Lina, és a hajába harap, te ezt nem értheted. Minden valahogy bonyolultabb, mint amilyennek látszik. Patrik is csak akkor jó fej, meg vidám, meg minden, ha a fészbukprofiljára tévedsz.

88. oldal, Falussy Móric: Állatmese · Falussy Móric

deco_bohio>!

[…] hiszen mégiscsak egyszerűbb világ volt az, amelyikben egyetlen boltban elfért minden vágyam.

Nikike_k>!

Előttem a padlón hangyacsapat vonul keresztül, hosszú sorban haladnak a dolgozók: a szempilláimat viszik a királynőnek. Az anyátok! – kiáltok fel, és lecsapok a tolvajokra.

95. oldal, Szétcsúszva és összerakva · Magyar-Nagy Mariann

olvasóbarát>!

Beírom a keresőbe, hogy cyberlox.hu, nézegetem a színeket, a stílusokat, az elégedetten mosolygó lányokat. Veráról is van kép a főoldalon, az arca precízen kifestve. Króm és jég. A szemhéjára mintha porcukrot szórtak volna.

5. oldal, Nagy Ildikó Noémi: Önkontroll · Nagy Ildikó Noémi

Nikike_k>!

Elájulni a látványtól nincs időm, mert hirtelen észreveszem a szemgolyómat; felült az üvegpolcra, onnan nézegeti magát a tükörben, és sminkel. Nála van a szemhéjam is! Ja, így könnyű! Intek neki, és a helyére gurul.

93. oldal, Szétcsúszva és összerakva · Magyar-Nagy Mariann

Nikike_k>!

– Volt egy úr, lakhelye Tajvan, tudta, hogy a fején vaj van. Margarin nem lévén, fejen állt zsemléjén, kicsinyke öröm a bajban – mondta mélyen elgondolkozva Fanni.

106. oldal, Persephoneia · Sulyok Rozi

bogesxd>!

Megkérdeztem, hány éves vagy, mivel foglalkozol: nekem is azok voltak a legszebb éveim, vágtam rá, amikor kiderült, hogy egyetemre jársz, akkor ismerkedtem meg a feleségemmel, annyi idősök lehettünk, mint te most, képzeld, a gyerekünk is veled egykorú lenne, már ha nem siet annyira. Alig volt nagyobb egy sörösüvegnél, temetni se kellett, az ilyeneket egyenesen a krematóriumba küldik.

130. oldal - Próbababa