Dávid Ádám (szerk.) · Gaborják Ádám (szerk.)

Jelen! 23 csillagozás

Kortárs ifjúsági novellák
Dávid Ádám – Gaborják Ádám (szerk.): Jelen!

Hányszor kellett végighallgatnunk az iskolai névsorolvasások közben felharsanó kiáltást: „Jelen!" Az osztály létszáma ezúttal tizenhét: csupa fiatal író, akik a mai kamaszok életéből villantanak fel jelentős, sorsfordító vagy épp banális pillanatokat – őszintén és humorral. A műfajteremtő válogatás hosszabb-rövidebb ifjúsági novelláiban jól megférnek egymás mellett végigbulizott éjszakák és másnapos hajnalok, családi szívások és gimis szívatások, magyar kivándorlók és helyi migránsok, online barátok és offolt szerelmek.

A művek szerzői: Acsai Roland, Bencsik Orsolya, Béres Tamás, Dragomán György, Falussy Móric, Garaczi Zoltán, Gáspár-Singer Anna, Krusovszky Dénes, Magyar-Nagy Mariann, Majoros Nóra, Mán-Várhegyi Réka, Molnár T. Eszter, Nagy Ildikó Noémi, Kalapos Éva Veronika, Potozky László

Móra, Budapest, 2017
Móra, Budapest, 2016

B_Niki P

Dávid Ádám – Gaborják Ádám (szerk.): Jelen! Kortárs ifjúsági novellák

Némileg másra számítottam, talán túlzott lelkesedéssel és várakozással vetettem bele magam a kötetbe. A cím (Jelen!) és az ifjúsági jelző is más asszociációkat hívott elő belőlem, mint amivel a novellák többségében találkoztam. Valamiért úgy képzeltem, hogy iskolás vagy kora huszonéves korú fiatalok lesznek a középpontban, ami túlnyomórészt teljesült, de voltak novellák furcsa szereplőkkel, túlzottan szokatlan és abszurd történetekkel is, amikre nehezen tudnám az ifjúsági jelzőt rásütni. Különösen Potozky Próbababa c. novellájánál éreztem kényelmetlenül magamat, aminek a főhőse egy aberrált ötvenes férfi volt. Nem találok jobb szavakat rá, ugyanis a novella is elég beteges hangulatot árasztott.
Sok történetben ilyen-olyan módon defektes fiatalokkal, kifacsart életekkel találkozunk. Bulímia, depresszió, önpusztítás, kényszeres megfelelni vágyás, abortusz, erőszak és függőségek. Kőkemény témák. Talán túlzottan is. A fülszöveg szerint őszintén és humorral. Az első jelző lehet, hogy teljesül, de az utóbbit nekem nagyítóval kellett keresgélnem.
Dragomán György és Béres Tamás novellái voltak számomra a leginkább kiemelkedők ebben a kötetben.
Ma reggel felvettem a Darvasi előjegyzésemet a könyvtárban. Két novellát már el is olvastam a villamoson. Így feltűnt a kontraszt az itteni novellák egy része és Darvasi novellái között. A jó novella nem fed fel mindent, nem rágja a szádba a miérteket és nem beszélteti hosszú monológokban a szereplőket, akik ezért vagy azért utálják önmagukat vagy a szüleiket. Jó szárnypróbálgatások utóbbiak is, de még van hová fejlődni szerintem.

Dávid Ádám – Gaborják Ádám (szerk.): Jelen! Kortárs ifjúsági novellák

Ifjúsági novellaíró pályázat eredményeképpen létrejött válogatás. Az első 3 helyezett mellett többkötetes harmincasok és pályakezdő huszonévesek kaptak lehetőséget a kötetben való megjelenésre. Nagy Ildikó Noémi, Molnár T. Eszter és Falussy Móric voltak pályázat nyertesei. Mindhármuk írása tetszett, rajtuk kívül leginkább Béres Tamásé, Véssey Miklósé, Garaczi Zoltáné.
„Úgy láttuk, manapság külföldön egyre népszerűbb, hazánkban viszont még csak éppen bontogatja szárnyait a modern ifjúsági, illetve young adult irodalom” – írják a szerkesztők a kötet előszavában.
Kamaszok és fiatal felnőttek életéről olvashatunk a 17 írásban. Színes, meggyőző kép tárul az olvasó elé. Többektől remélhetőleg olvashatunk még. Jó ötlet volt Dragomán György, Krusovszky Dénes, Bencsik Orsolya, Mán-Várhegyi Réka szerepeltetése a kötetben korábban megjelent műveik részleteivel. Krusovszky és Bencsik kötetének elolvasásához kedvet kaptam, tőlük sem olvastam még.
Összességében tetszett a válogatás, csak 2 írás volt, amivel nem igazán tudtam mit kezdeni. Sokféle mindennapi gond, probléma, és ezek feldolgozatlansága szerepel az írásokban.

Csoszi P

Dávid Ádám – Gaborják Ádám (szerk.): Jelen! Kortárs ifjúsági novellák

Ez valahogy most kínszenvedés volt. Nagyon lassan haladtam, és a legtöbb novella nem is érdekelt túlzottan. Alig vártam, hogy befejezzem. Kicsit sajnálom a ráfordított időt.

h_orsi P

Dávid Ádám – Gaborják Ádám (szerk.): Jelen! Kortárs ifjúsági novellák

Az egészben nagyon tetszett, hogy mindegyik rész a mai fiatalság problémáit helyezte előtérbe. Volt egy-két kilógó novella, de összességében pozitív csalódás volt.
Molnár T. Eszter: Present, perfect című novellája állt hozzám a legközelebb. Kedvet kaptam Krusovszky Dénes: A fiúk országa című novellás kötetéhez.
A 17 novella közül csak 3 volt olyan, ami egyáltalán nem nyerte el a tetszésemet. Ezek témailag nagyon messze álltak tőlem, illetve egy olyanfajta stílust képviseltek, amivel én nem értek egyet.
A legtöbb novella elgondolkoztatott. Kérdezhetném, hogy milyen romlott világban élünk? De az az igazság, hogy a legtöbben egy kicsit magamra ismertem. Ezzel szerintem mindenki így lesz, aki elolvassa a kötetet. A fülszöveggel ellentétben nem állítom, hogy humoros. Inkább megrázó és elmélkedős.

Mpattus P

Dávid Ádám – Gaborják Ádám (szerk.): Jelen! Kortárs ifjúsági novellák

Mindenképp követendő példának tartom, hogy a már ismert és a még kevésbé ismert alkotók ugyanazon gyűjteményben kapjanak helyet. Ez is valamiféle pozitív iránymutatást jelentett számomra, s bízom benne, hogy a későbbiekben is számíthatunk hasonló kezdeményezésre.

A kötet értékelése itt:

Drú

Dávid Ádám – Gaborják Ádám (szerk.): Jelen! Kortárs ifjúsági novellák

A könyv előtt olvastam egy olasz kortárs ifjúsági novellás kötetet, ami nagyon tetszett, így sok reményt fűztem ehhez a válogatáshoz is. Maga a jelen szóval sok mindent lehet kezdeni, sok mindent ki lehet hozni belőle, ezért változatos novellákra számítottam.
Ehhez képest a szinte az összes történetnek volt valami negatív sugallata, borús hangulata.
Alkoholizmus, szexualitás, agresszió – ezek vagy váltakozva vagy egyszerre jelentek meg a kötetben, mintha csak erről szólna fiatalnak lenni. Semmilyen könnyed, pozitív novella nem volt benne, amely feloldhatná a többi komorságát. Ha lett volna, akkor az kompenzált volna, és egy sokkal színesebb kötet kerekedett volna ki.

Hintafa P

Dávid Ádám – Gaborják Ádám (szerk.): Jelen! Kortárs ifjúsági novellák

A kötet egy pályázatra készült, melynek a témája a Jelen!, jelentsen ez bármit az adott írónak. Létszámellenőrzést, vagy az adott pillanatban az aktív, figyelő jelenlétet. Azt kell mondjam születtek nagyon jó írások, volt három-négy novella, ami nagyon tetszett. Bár a fülszövegben említett humor hozzám nem igazán ért el, mert a jelenlévő fiatalokról szóló legtöbb történetben valamilyen abúzus történik, alkoholizmus, étkezési zavar, öngyilkosság, bántalmazás. Nem állítom, hogy vidám írások, de a zsenge fiatalkort valahogyan fel kell dolgozni. Ennek ellenére talátam olyan novellákat, amiket szívesen olvastam volna tovább, vagy más írásokat az adott szerzőtől. Hátha.

Molymacska P

Dávid Ádám – Gaborják Ádám (szerk.): Jelen! Kortárs ifjúsági novellák

Nagyon mást hittem a kötetről, mint amit kaptam. Kortárs, mint azok az írók, akik a jelenben élnek, fiatalok és alkotni vágynak, ifjúsági, hogy a fiataloknak, nekünk, és a nálam még kisebbeknek szól, olyan nyelven, olyan történetekkel, és novellák, vagyis rövid történetek.
A rövid történet stimmelt, de a többi nem. Valahogy nagyon nagyot akartak alkotni, mindenkinek a műve valamit próbált mondani, de én sokszor úgy érzetem, ez inkább előítéletből fakad, sem mint az igazi fiatalok igazi jelenét írná le. Semmiképpen sem a fiataloknak szól, ahhoz túl szépirodalmi, és túlírt (nem, nem ez a megfelelő szó rá) vagyis olyan, ami inkább művészi, és az okos emberek nagyokat bólogatnak rajta, mennyire jó.
Nekem nagyon nem jött be, maga a novelláskötet, viszont volt egy-két novella, amely rendkívül jól sikerült. Remélem, tőlük olvashatok még novellákat, és hogy legközelebb nem csap be ennyire egy könyv se engem.

Teetee

Dávid Ádám – Gaborják Ádám (szerk.): Jelen! Kortárs ifjúsági novellák

Gondoltam, hogy nem lesz szívderítő, de még így is mellbevágott, milyen kemény ez a könyv. Felszínes barátságok, reménytelen szerelmek és esetleg egy kis evészavar? Ugyan, dehogy, ezeknek a novelláknak a hősei ennél sokkal nyomasztóbb helyzetekkel küzdenek meg. Meglepett, milyen sok elbeszélésben jelenik meg a gyász, a szülő elvesztése így vagy úgy. Meg eleve, hogy mennyire hangsúlyos és fontos a szülőkkel való kapcsolat a legtöbb írásban.
Érdekelne, hogy más nemzetek ifjúsági novelláinak antológiája is hasonló mintázatot adna-e, vagy ott más problémák és érzések kerülnének előtérbe. És hogy más nemzetek ifjúsági novellái is ennyire depresszív hangulatot sugároznának-e.
Két kivétellel tetszettek az írások, a két kedvencem Krusovszky Dénes: A fiúk országa, illetve Kalapos Éva Veronika: Mátó című írása volt. Ez utóbbi elolvasható itt is: http://www.varad.ro/mato/ , nagyon erős leírása annak, milyen nagyon akarja az ember szeretni a családtagjait, még akkor is, ha nem annyira szerethetőek.

LuPuS_007 P

Dávid Ádám – Gaborják Ádám (szerk.): Jelen! Kortárs ifjúsági novellák

A Móra kiadó és a József Attila Kör ifjúsági novellapályázat eredménye, ezen kötet.
40 éves korig lehetett jelentkezni. 39 pályamű érkezett, 11 került a kötetbe + 6 olyan mű amelyek már valamelyik folyóiratban szerepeltek.

A kötet szerzői 11/6-os osztásban :
Acsai Roland, Béres Tamás, Falussy Móric, Garaczi Zoltán, Gáspár-Singer Anna, Magyar-Nagy Mariann, Majoros Nóra, Molnár T. Eszter, Nagy Ildikó Noémi,
Sulyok Rozi, Véssey Miklós

Bencsik Orsolya, Dragomán György, Kalapos Éva Veronika, Krusovszky Dénes, Mán-Várhegyi Réka, Potozky László,

A zsűri tagjai:
A zsűri elnöke Tóth Krisztina-író, műfordító, költő
Gaborják Ádám – irodalomtörténész, a JAK elnöke
Dóka Péter – író, a Móra szerkesztője
Dávid Ádám – író, a Móra szerkesztője

Zseniálisak a regények- azaz a novellák-, mivel ifjúsági regények- azaz novellák – idáig is készültek. Ám itt mintha az ifjúság szólna, az ifjúsághoz. S ez itt a lényeg, mivel van benne nudista jelenet, – kettő is teljesen függetlenül –, halál, iskolai életkép*,

Itt emelje a kezét magasba aki nem volt az igazgatói irodában megrovás miatt ( megrovás pipa, dicséret:pipa)

olvasóbarát P

Vérciki az egész, mondja Lina, és a hajába harap, te ezt nem értheted. Minden valahogy bonyolultabb, mint amilyennek látszik. Patrik is csak akkor jó fej, meg vidám, meg minden, ha a fészbukprofiljára tévedsz.

88. oldal, Falussy Móric: Állatmese

olvasóbarát P

Beírom a keresőbe, hogy cyberlox.hu, nézegetem a színeket, a stílusokat, az elégedetten mosolygó lányokat. Veráról is van kép a főoldalon, az arca precízen kifestve. Króm és jég. A szemhéjára mintha porcukrot szórtak volna.

5. oldal, Nagy Ildikó Noémi: Önkontroll

deco_bohio

(…) hiszen mégiscsak egyszerűbb világ volt az, amelyikben egyetlen boltban elfért minden vágyam.

deco_bohio

Igen, ráismertem, ez nem lehet más, csakis a főnököm gerince. Mi tagadás, gyakran járt nélküle.