Vudu ​történelem 5 csillagozás

Korunk legnagyobb összeesküvés-elméleteinek leleplezése
David Aaronovitch: Vudu történelem

Mindig ​lesznek, akik világméretű konspirációs tervet sejtenek a tragikus események, a bonyolult ügyek, sőt minden nagyobb társadalmi irányváltás mögött is, Marylin Monroe halálától az ikertornyok összeomlásáig, a II. világháború okaitól Obama elnök származásáig mindenben, amit csak az emberiség élete elébük kínál.
David Aaronovitch kíméletlenül szedi ízekre a legismertebb összeesküvés-elméleteket. Úgy tűnik, egyiket-másikat – mint a Cion bölcseinek jegyzőkönyveit – koronként újra elő is kell szedni, s felsorakoztatni minden bizonyítékot a feledékeny utókor számára, ami világosan megmutatja, hogy elejétől végéig kitaláció.
Aaronovitch arra bíztat, álljunk ellen a mitikus összefüggések kísértésének, ne higgyünk a szemfényvesztésnek. De ne higgyük azt se, hogy ez ilyen egyszerű: a jól tálalt teóriák uszályába belekavarodva láthattunk már okos embereket is. A szerző forradalmian fontos megállapítása, hogy az elvont gondolkodásúak számára afféle mitikus történelmi… (tovább)

Eredeti mű: David Aaronovitch: Voodoo Histories

HVG Könyvek, Budapest, 2010
486 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789639686960 · Fordította: Garai Attila

David Aaronovitch: Vudu történelem

David Aaronovitch: Vudu történelem Korunk legnagyobb összeesküvés-elméleteinek leleplezése

Az összeesküvés-elméletek kiindulópontjaiként szereplő események jellegzetesen olyanok, amelyek mindnyájunkat érdekelnek, ha másért nem, az általános tájékozottság miatt. Ezeknél az eseményeknél fenn áll az a probléma (amely újabban egyre gyakoribb), hogy nehéz kiválogatni a rendelkezésünkre álló információhalmazból a valóságot, és elkülöníteni ezt a tévinformációk, a paranoidok képzelgései, és a szenzációhajhászok lódításai közül.

A könyv nem csak annyiból áll, hogy a kiválogatott nevezetes eseteknél összegzi a bizonyított tényeket, és megcáfolja a légből kapott teóriákat. Ennél több: a könyv végére érve már mi magunk is megtanuljuk, mi alapján válogathatunk az információk közül, megtapasztaljuk a szkeptikus hozzáállás fontosságát, és megismerjük, hogyan is szoktak csúsztatni, akik ilyen témákról írnak.

dzsobacsi
David Aaronovitch: Vudu történelem

Maga a téma nagyon tetszett és sok olyan kérdéssel találkoztam, amit magam is gyakran felteszek magamnak a konspirációs elméletekkel kapcsolatban, de az író gyakran már az érthetetlenségig bonyolította a „leleplezéseket”.

CS_David
David Aaronovitch: Vudu történelem

A világ egyre kétségbeesett és a konspirációs elméletek egyre csak gyűlnek. Üdítő egy ilyen könyvet olvasni, amely a másik oldalt veszi védelmébe. Mert sajnos már tényleg védeni kell a misztikus és áltudományos feltételezésekkel szemben, amik egyre inkább telepszenek meg félelem formájában az emberekben. A félelem pedig az ember legnagyobb gátja.
Mindezek ellenére vagyok annyira szkeptikus a kontingenciaelméletekkel is, hogy ne nyilvánítsam a könyvet tökéletesnek.

Gridranger

Velikovsky szellemi örököse az Ütköző világok megjelenésekor 15 éves svájci fiú, később hotelszolga, majd börtönviselt sikkasztó-csaló. Úgy hívták: Erich von Däniken.

Gridranger

Hozzászokhattunk már, hogy a falusiak hiszékenysége, a városi lumpen rétegek tudatlansága és a kisvárosi szűklátókörűség durva előítéleteket szül, de az olyan embereket, amilyenek mi is vagyunk, úgy érezzük, nem olyan könnyű becsapni.

Gridranger

A sajtószóvivők és az újságírók a megmondhatói, hogy a modern média szörnyeteg, amelyet etetni kell.

Gridranger

A tudomány emberei ki nem állhatták ezt a könyvet [Imanuel Velikovsky: Ütköző világok], amely az asztronómia eredményeit a régi asszírok neurózisainak sületlen értelmezéseivel helyezte egy szintre. Ráadásul Velikovskyból felkapott hírességet csinált a természettudományos szempontból analfabéta irodalmi elit, akik – a tudomány-népszerűsítő Carl Sagan szerint – a múltat kutató lélekgyógyászt einsteini, newtoni, darwini, de minimum freudi mércével mérték, felháborító nemtörődömséggel és teljesen alaptalanul.

Kapcsolódó szócikkek: Carl Sagan