Az ​ébredő Erő (Star Wars: Jedi-növendék 1.) 41 csillagozás

Dave Wolverton: Az ébredő Erő

A tizenkét éves Obi-van Kenobi minden vágya hogy Jedi-lovag lehessen.
A Templomban töltött évek során megismerte a fénykard, és az Erő hatalmát. Azonban önnön haragját és félelmét képtelen volt kordába tartani. Emiatt Qui-gon Jinn Jedi-mester nem fogadja őt padavanjává.
Obi-van most találkozik először az eredendő gonoszsággal. Váratlan ellenségekkel kerül szembe – és le kell győznie saját sötét vágyait.
Csak ezután kezdheti meg Jedi-tanulmányait.

Eredeti mű: Dave Wolverton: The Rising Force

Eredeti megjelenés éve: 1999

Egmont-Hungary, Budapest, 1999
128 oldal · ISBN: 9636273537 · Fordította: Nemes Judit

Obi-Wan Kenobi · Yoda · Qui-Gon Jinn · Mace Windu · Bruck Chun

Dave Wolverton: Az ébredő Erő

A SW univerzumból eddig csak a Darth Maulos könyvet olvastam, (a film alapján készült könyveken kívül) Az nem volt rossz. Ez egy ifjúsági sorozatnak az első része.
A Jedi palotában élő Obi-Van lelke még hófehér, mit sem tud a nagy világról, ahol gonosz huttok tolnak ki az emberekkel nap mint nap. Qui-gon viszont már bejárta a galaxis magját, meg a peremét is. Megtudhatjuk, hogyan lett Obi-Van Qui-gon padavanja, gondoltam az elején. De nem, ez csak a kezdete a Nagy Közös Sztorinak. Lesz itt még sok minden, mert Qui-gon nem adja be könnyen a derekát…

Dave Wolverton: Az ébredő Erő

Mikor elöször láttam a Baljós árnyakat, egyből Qui-gon fan lettem. Nekem ő volt az ideális Mester. Nagyon sajnálatos volt, hogy oly röviden élvezhettük a társaságát.
Ez a sorozat ezt a hiányt orvosolja, egyben megmutatja, hogy bár mind Qui-gon Jinn, mind Obi-van Kenobi idealizálásra méltó alakok, azért kellőképp emberiek ahhoz, hogy azonosulni lehessen velük.
Nagyon tetszik, hogy egyből Obi-van problémáival indít. Visszafele nézve úgy tűnhetne, Obi-van volt az eminens tanuló a Templomban, akinek egyenes útja volt a Jedi Tanácsba. Am itt kiderül, hogy a nagy emberek (Jedik) útja sosem egyszerű és sematikus.
Obi-van 13 évesen még türelmetlen, önfejű és ambiciózus, és azzal kinlódik, hogy senki sem akarja kiválasztani őt a mesterek közül, és mezőgazdasági szolgálatra kényszerül.
Qui-gon pedig nem akar választani senkit, hiába nógatják, mert csalódott az előző tanítványában, Xanatosban, akit ő választott. Es Qui-gon elég különc és önfejű ahhoz, hogy ne hagyja magát kényszeríteni.
Itt úgy látszik, egyedül Yoda az, aki megsejt valamit, mivel teljesen „véletlenül” arra a hajóra pakolja fel Obi-vant, amivel Qui-gon is utazik a következő küldetésére.
S bár utközben is akad kalandjuk kalózokkal, a bolygóra érve elválnak útjaik…Na de Obi-vant sem kell félteni! Addig üti az orrát olyasmibe amibe nem kéne, amig a végén kölcsönösen meg kell egymást menteniük a mesterrel.
Igy indul legendás kapcsolatuk, amely még sok küzdelmet és kételyt tartogat számukra, mire végképp elfogadják egymást….

Kiss_Melinda_Éva P
Dave Wolverton: Az ébredő Erő

Egyszerű történetvezetés. Rövid és könnyen érthető cselekményeket olvashatunk a könyvben. Nem kapunk sok mindenre választ, de valahogy nem éreztem, hogy most azonnal szeretném a folytatást olvasni. Obi-Wan Kenobi és Qui-Gon Jinn kapcsolatának alakulása még nagyon hosszan elnyúlik és remélem nem rétestészta lesz a történet folytatása, mert nem szeretnék könyveken keresztül csak egy-két plusz információt olvasni a Jedik fejlődéséről.

Doria09
Dave Wolverton: Az ébredő Erő

Gyerekkoromban olvastam utoljára, szóval már nem nagyon emlékeztem a történetre. Kár, hogy ilyen rövid, izgalmas volt, plusz a két kedvenc karakterem mellett néhány más szereplőt is megkedveltem. :)

Hippoforaccus
Dave Wolverton: Az ébredő Erő

Na ezt már szeretem! Rövid, velős, izgalmas könyv. Nincs mellébeszélés meg ilyesmi, Éppen annyira ismerjük meg a karaktereket, amennyire kell, nem merül bele túlzottan az egyes személyek lelkivilágába. Szóval nekem tetszik, ajánlom minden SW rajongónak.

cinemabrigi
Dave Wolverton: Az ébredő Erő

Nem tudok nem elfogult lenni ezzel a könyvvel, Qui-gon és Obi-van párosának minden percét imádtam.

Csoszi P
Dave Wolverton: Az ébredő Erő

Ez az első SW könyv, amit olvastam. Nem igazán jött be. Az egyetlen pozitívuma, hogy rövid volt. Nem hiszem, hogy belevágok a következő részbe.

Sabine
Dave Wolverton: Az ébredő Erő

Élvezetes és felejthető- szerintem ez a két legjobb jelző erre a könyvre.
Kenobi-fanként kíváncsi voltam, hogyan van ábrázolva a még gyerek Obi-wan, és Qui-gon Jinnből is többet szerettem volna, mint ami a filmekben volt bemutatva, így ha valaki hasonló cipőben jár, mint én, tudom ajánlani ezt a könyvet, szerintem érdemes lehet kipróbálni. A könyv bár az ifjú Kenobira koncentrál, Jinn mesterből is kapunk épp eleget. Itt egyáltalán nem olyan, mint ahogy az első részből megismertük, de nem zavart, megvan erre a jó oka- igaz, ez már a Legendák részét képezi, de ha valakit ez nem foglalkoztat, akkor ismét csak hajrá. Obi-wan belső vívódásai tetszettek, néhol tényleg meghatóan vagy magával ragadóan volt ábrázolva az Erővel való kapcsolata és az elszántsága, hogy az elesettek és az igazság védelmezője, igazi Jedi lovag lehessen. Ha valaki kellően nyílt, mindenki számára ez átélhető lehet, de azt hiszem, a fiatalabb olvasók számára lesz a legélvezetesebb, a lelkesedés és a korbeli hasonlóság még inkább hozzáadhat az élményhez.
Maga a történet teljesen lekötött mialatt olvastam, nem voltak üresjáratok, könnyű sodrású, rövidke könyv volt, tökéletes a kikapcsolódáshoz. A szereplők belső vívódásai melletti fő konfliktus nem volt „egetrengető”, de elég volt ahhoz, hogy egy olyan alapot adjon, ami érdekelni tud. Sőt, a bemutatott arkónai fajt, és egyik kiemelt szerepű képviselőjüket, Si Treembát kifejezetten megkedveltem.
Az egyetlen nagyobb bajom, hogy amolyan egyszer olvasós az egész, és nagy valószínűséggel hónapok múltán már nemigen fogok rá, a szereplőire vagy a cselekményére gondolni, (kivéve az arkónaiakra) de persze ez egyéni ízlés dolga. :) Ettől függetlenül a könyv bár egy egészként lett lezárva, került egy olyan függővég a végére, ami miatt muszáj elolvasnom a következő részt. :D Amíg tart az élmény és a kíváncsiság, kihozom ebből a történetfolyamból a legtöbbet.

Somogyip
Dave Wolverton: Az ébredő Erő

Eddig fel sem merült bennem, hogy utánaolvassak a kezdeteknek, ami Qui-Gon-t és Obi-Wan-t illeti, de így az első rész után kíváncsi vagyok a folytatásra.A történet rövid, éppen csak felvezetőként szolgál kettőjük későbbi közös történetéhez. Olyan, mint egy fél órás rajzfilm epizód. Így kapunk is mindenféle akciót a Jedi templomtól kezdve, a hiperűrön át, egy lakatlan bolygóig.

Saille P

Qui-gon látta a fiú szemében a változást. Obi-van megértette, hogy a döntése végleges. Akár örülhetett is volna ennek, hiszen a fiú nem haragudott rá többet. De valami más is megszűnt. Az ifjú jövőbe vetett hite is szertefoszlott.
Qui-gon nézte, ahogy Obi-van elfordul, és a ruhája ujjával megtörli az arcát. Vajon sírt? Ennyire mélyen érintette volna?
Amikor azonban Obi-van visszafordult, csak az izzadtság tűnt el az arcáról. Nem látta a könnyek árulkodónyomait. A teljes megsemmisülést látta helyette.
A lelkiismerete belemart. Azután, hogy ő beszélt az ellenség szívének megnyeréséről, rájött, hogy épp most törte össze egy fiú szívet, aki csupán a társa akart lenni.

Saille P

-Akármi történjék is, a gyilkosság nem megoldás.
– De hiszen…te is öltél már korábban – jegyezte meg Obi-van tétován.
– Valóban – ismerte el Qui-gon –, amikor nem volt más választásom. Ám amikor öltem, csak apró győzelmet arattam. Apró, nagyon apró győzelmet. Ennél sokkal fontosabb küzdelmek is vannak…a szív küzdelmei. Néha türelemmel, ésszel és jó példa mutatásával többet értem el, mint a győzelem….az ellenségből barátot faragtam.

Saille P

A végén Windu felsóhajtott.
– Tehát van egy csalárd és egy ostoba fiúnk – mondta. Ránézett Yoda mesterre. – Mit tanácsolsz?
Yoda pislantott egyet.
– Mindkettőjüknek adjunk még egy esélyt, hogy elbukjanak – mondta végül.

Kapcsolódó szócikkek: Mace Windu · Yoda
Saille P

Qui-gon felült a heverőjén. A szíve hevesen dobogott, izmai megfeszültek. Vajon miért?
Éppen aludt, amikor elöször érezte. Mintha veszély leselkedne a közelében, de nem ő lenne veszélyben….
Hirtelen rájött, mit érezhet. Már korábban is tapasztalta. A Jedik néha megérzik, ha eggy másik Jedi hozzájuk közel bajba kerül. Előfordul, hogy valami ködös képet is látnak arról, mi okozhatja a bajt. Qui-gon koncentrálni próbált, de nem látott semmit tisztán. Csak homályt.
– Obi-van – mormogta. – Biztos, hogya fiú az. – Qui-gon megpróbálta elfojtani az érzést. őrültség, abszurdum. A fiú nem az ő padavanja. Miért lenne ilyen erős a kötődés közöttük?
És mégis, van. Yoda elégedett lenne.
Qui-gon felnyögött. Ő nem volt az.

Kapcsolódó szócikkek: Obi-Wan Kenobi · Qui-Gon Jinn · Yoda
Saille P

A legnagyobb veszély közepette Qui-gon valami furcsát érzett: finom rebbenést az Erőben. Ahogy koncentrált, felerősödött. Valaki, egy Jedi hívta őt.
Obi-vannak szüksége van rám! – jött rá.
Döbbenetében még jobban odalapult a falhoz. Le kellett higgadnia, és gondolkozni. A fiú nem hívhatta őt. Nem volt a padavanja. Nem volt köztük semmilyen kötelék.

Saille P

– Ügyes voltál – felelt Qui-hon.- Éreztem, hogy az Erő veled van.
– Az …csodálatos volt – mondta halkan Obi-van. – Korábban azt hittem, ismerem az erejét. Most tudom csak, hogy töredékét láttam csupan annak, hogy mire képes. Evekig úgy gondoltam, hogy méltó vagyok rá. Csak amikor beláttam a tökéletlenségemet, akkor kezdett igazán áthatni az Erő. – Obi-van odafordult Qui-gonhoz.Tekintete a mester arcát fürkészte. – Érted, mire gondolok?
Qui-gon elmosolyodott.
– Sokat tanultál. És igen, értem, mire gondolsz.

Kapcsolódó szócikkek: az Erő · Obi-Wan Kenobi · Qui-Gon Jinn
csartak MP

Obi-van egy teljes tál sült gorakmadarat evett alderáni mallalevelekkel. Si arkónai gombát választott daktillal, valamiféle sárga ammóniakristállyal. Az arkónai étel szaga… hát a gomba még éppen tűrhető volt, de a daktilnak leginkább méregszaga volt.

Kapcsolódó szócikkek: Obi-Wan Kenobi
csartak MP

Sejtette, mi történhetett. A kalózok gyakran elaknásították a hajózóútvonalakat. Amikor egy hajóaknára futott, a hiperhajtómű felrobbant, és a hajó kiesett a hiperűrből.

Nocharity

– Nem teszlek próbára, Obi-van. Az élet tesz próbára! Minden nap új alkalom a dicsőségre… vagy a bukásra. És ha átmész a próbán, attól még nem leszel Jedi. Csak ember leszel.

16. fejezet

Kapcsolódó szócikkek: ember, emberiség · Jedi · Obi-Wan Kenobi