A ​személyközpontú pszichoterápia és tanácsadás a gyakorlatban 4 csillagozás

Dave Mearns – Brian Thorne: A személyközpontú pszichoterápia és tanácsadás a gyakorlatban

Gyakorló terapeutáknak, lelki tanácsadóknak, pszichológusoknak ajánlja kötetét a szerzőpáros, amelyben – ahogy a cím is utal rá – a gyakorlati munkát segítő praktikus tanácsok, szakmai tapasztalatokon alapuló tudnivalók összegzése kapott helyet. Az első részben a személyközpontú szemlélettel ismerkedhetünk meg általánosságban, majd olvashatunk az ehhez kapcsolódó legújabb felismerésekről, a tanácsadó önmagához való viszonyáról, valamint az empátia, a pozitív értékelés és a hitelesség meghatározó szerepéről a terápia során. A könyv utolsó negyedében a tanácsadás három fázisát – a kezdeteket, a középrészt és a befejezést – taglalja a szerző.

Oriold és Társai, Budapest, 2011
252 oldal · ISBN: 9789639771529 · Fordította: Draskóczy Magda

Morn>!

Szépen összeszedett szakmai, elméleti és gyakorlati útmutató (már amennyire át lehet adni a gyakorlatát a tanácsadásnak). Szívesen belemélyedtem, mert hasznos gondolatokat tartalmaz esetleírásokkal tarkítva. Mindig szimpatikus volt számomra a Rogers-féle iskola, de úgy érzem, nem kerülhető meg a többi, és ahogy Yalom, úgy ők is negatívan vélekednek a kognitív viselkedésterápiás és a gyors tanácsadásokról. Értem az ellenkezést, de van, amikor ezek is működnek vagy szimplán nem igazán van másra lehetőség. A felgyorsult világ a pszichológiában is megmutatkozik, hiszen szinte mindenki gyors megoldást akar, világmegváltó tanácsot, és azonnal mondjam meg a tutit, így szinte kellenek ilyen módszerek is az ember eszköztárába, no persze nem a tüneti kezelés a cél, de van, amikor egyszerűen nincs idő, mód a teljes elmélyedésre. Furcsa módon úgy éreztem, kicsit maguknak ellentmondanak azzal, hogy ők sem éppen évekig tartó terápiát alkalmaznak. Továbbá kicsit ijesztőnek találtam egy olyan esetet, ahol az abúzussal is ilyen tanácsadói keretek között foglalkoztak, holott szerintem annak átdolgozása egy hosszabban tartó folyamatot kér.
Érdemes volt elolvasni, úgy érzem, haszonnal is fogom még forgatni a jövőben.

Oriold és Társai, Budapest, 2011
252 oldal · ISBN: 9789639771529 · Fordította: Draskóczy Magda

morcos>!

Az empátiát nem szabad összekeverni a szimpátiával. Míg a szimpátia abból ered, hogy az ember együttérző, megindítja a másik tapasztalata, és bizonyos mértékig megosztja azt vele, az empátia egy sokkal komplexebb és finomabb folyamatot jelent, azt, hogy a másik ember cipőjébe lépünk, az ő szemével nézzük a világot, anélkül azonban, hogy elveszítenénk a kapcsolatot saját valóságunkkal.

51. oldal (Oriold és Társai, 2011)

morcos>!

Az én-hangsúlyos folyamat egy másik kifejezésmódja az, amikor az illető vonzza a kapcsolatokat, de kudarcot vall bennük, mert végső soron nagyon kontrolláló. Szüksége van arra, hogy ő határozza meg a valóságot, és védekezik annak változása ellen. Ezek az emberek anyagilag jól gondoskodnak, és felszínesebb kapcsolatokban jól működnek, de a kapcsolatban nekik kell lenni a sztárnak – addig értékelik a kapcsolatot, amíg az őket a középpontba helyezi, és természetesen nem támaszt velük szemben maradandó követeléseket. Azután őszintén csodálkoznak, ha a másik véget vet a kapcsolatnak, hiszen ők mindent megtettek.

27. oldal (Oriold és Társai, 2011)

morcos>!

Enyhe formájában az én-hangsúlyos folyamat azt jelenti, hogy az illető zavart és ijedt a kapcsolatokban. Tudja, hogy a dolgok elromlanak számára, és számít erre. De őszintén nem érti, hogy miért romlanak el. Ő mindent megtesz. Még azt is megpróbálja kitalálni, hogy a másik mit szeretne, és próbál olyan lenni (bizonyos határok között). De soha nem sikerül. A másik ember szempontjából természetesen ezeknek az erőfeszítéseknek a hiteltelensége és a hatékony empátia hiánya az, ami feltűnik.

27. oldal (Oriold és Társai, 2011)

morcos>!

amit a személyközpontú tanácsadás tenni kíván: arra törekszik, hogy több olyan különleges pillanatot teremtsen, amikor a kliens képesnek érzi magát a változásra.

201. oldal (Oriold és Társai, 2011)