A ​máltai sólyom 263 csillagozás

Dashiell Hammett: A máltai sólyom Dashiell Hammett: A máltai sólyom Dashiell Hammett: A máltai sólyom Dashiell Hammett: A máltai sólyom Dashiell Hammett: A máltai sólyom Dashiell Hammett: A máltai sólyom

A máltai sólyom minden idők egyik legfontosabb és legjobb krimije. Mindent ehhez mérnek megjelenése óta, és fognak is még mérni, amíg lesznek krimiírók – és persze olvasók. Sam Spade-et megbízza egy bizonyos Miss Wonderley, hogy keresse meg a testvérét. Amikor partnerét, Miles Archert nyomozás közben hátba lövik, Spade egyszerre lesz hajtó és üldözött vad. Vajon képes lesz megtalálni a nagy értékű és titokzatos madarat, mielőtt a kövér ember az ő nyomára akad? A regény – kevesen tudják – 1936-ban már megjelent magyarul Faludi Miklós fordításában. Az Agave Könyvek most ezt a változatot adja közre a regény első megjelenésének nyolcvanadik évfordulója alkalmából.

Eredeti megjelenés éve: 1930

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Krimi klasszikus XXI. Század · Európa Zsebkönyvek Európa · Fekete Könyvek Európa · Az Athenaeum detektívregényei Athenaeum

302 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786155759949 · Fordította: Lénárt Edna
180 oldal · ISBN: 9786155759956 · Fordította: Lénárt Edna
Agave Könyvek, Budapest, 2009
210 oldal · ISBN: 9789639868311 · Fordította: Faludi Miklós

Brigid O'Shaughnessy · Joel Cairo · Kasper Gutman · Sam Spade

San Francisco

Regina_Elek>!
Dashiell Hammett: A máltai sólyom

Nosztalgikus hangulatot teremtenek az olyan történetek, ahol középpontban a detektív, egy védtelen nő, a tét pedig egy ritka és egyedülálló műkincs, amit mindenki meg akar szerezni bármilyen áron. Annyira klasszikus, hogy az egész eseményt fekete-fehérben képzeljük el.

Középpontban Sam Spade, aki se nem kedves se nem udvarias, de kellően ravasz és természetesen a nők odáig vannak érte. Minden párbeszédben győztesként kerül ki, ami köszönhető a nyugodt és dörzsölt természetének. Azonban keveselltem az ilyen fajta történetekben szinte kötelezővé vált fegyveres összeütközéseket és néha az események is lassan haladtak.

Egy igazi detektívtörténet, ami alapműnek számít a krimi olvasók körében.

302 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786155759949 · Fordította: Lénárt Edna
Márta_Péterffy P>!
Dashiell Hammett: A máltai sólyom

Arra emlékeztem, hogy valaha nagyon tetszett, valószínű hogy ebbe a film erősen belejátszott. Először a filmet láttam, később szereztem be ezt a régi példányt, most vettem kézbe újfent. Jó a történet, és erősen filmszerű, Hammett nagyon értett hozzá, dolgozott is Hollywoodnak, többször. Azonban írni is tud, hozza a „hard-boiled” követelményeket, nekem most mégis egy csillaggal kevesebb lett. Nem fogott meg annyira, mint a tavaly olvasott Chandler kötetek, ez utóbbi szerző közelebb áll hozzám, most már egészen biztos. Rettentő tetszett Banville Chandler-folytatása is, nálam 5 csillagos lett.*
Hammett művei közül a Véres aratás is tetszett, egysíkú és kemény, de az egyszerű és faék nyomozó és nyomozás mégis jobban bejött, ebben a zsánerben.
*https://moly.hu/konyvek/benjamin-black-a-fekete-szemu-szoke

regulat>!
Dashiell Hammett: A máltai sólyom

Nos, Sam Spade, nem egy Philipe Marlowe, hiányzik belőle a költő. …és lássuk be, nem is egy Sherlock Holmes. Nem olyan okos.
Sam Spade egyszerűen kemény. Meg pofátlan… és nem igazán vannak erkölcsi aggályai.
Megy előre mint a faltörő kos… szerintem valaha amerikai focizott és hátvéd volt.

Szóval itt ez a nagydarab, rámenős, hideg faszi, aki azzal jön be a nőknek, hogy pont leszarja őket… az ilyen vagy ügyvéd lesz, vagy maffiózó lesz, esetleg korrupt zsaru… Spade viszont magánkopó lett.
…és amikor lelövik a társát, egy egészen furcsa műgyűjtő-bűnöző kompániával kerül szembe. …és nem old meg semmit. Csak tudja annyira manipulálni az ellenfeleit, hogy a végére elmeséljenek mindent.

Hammett leszámolt a nyomozózseni ideáljával… Mocskos utcákra mocskos alakokat rajzolt, ahol még a „jófiúk” sem tiszták. Azt hiszem pont ettől zseniális.

Európa, Budapest, 1984
218 oldal · puhatáblás · ISBN: 9630732149 · Fordította: Lénárt Edna
rosemary_goth P>!
Dashiell Hammett: A máltai sólyom

Ez a történet egy nagyon jól kitalált krimi.
Kegyetlenül reális, érzéketlen, de (penge)éles elméjű nyomozónk van, aki természetesen minden körülötte megforduló nőnek összetöri a szívét, de férfiként egy igazi szemétláda. Tipikus múlt század eleji nyomozó figura. Ezzel nem is lenne semmi gond.
Az eset is jól felépített a sólyommal a föszerepben, a köré font bűncselekmény és gyilkosságok is rendben lettek volna.

Ami viszont nagyon durván szemet szúrt, és ezért kegyetlen módon levon az élvezetből, az a rengeteg lyuk a történetben.(Nem, nem láncszemek hiányoznak, hanem hatalmas lyukak tátonganak.)
Én elhiszem, hogy a drága jóember zseniálisan fel tudja tekerni a szőnyeget, hogy kisöpörjön alatta, de a logikája nagyon sok helyen azért volt követhetetlen, mert emberünk a semmiből vonta le a megfelelő következtetéseket. Egyszerűen sok olyan tényre derült fény, ami minden átmenet vagy felvezetés nélkül csak úgy ott termett. Ez egy mai krimiben nem fordulhat elő. Mindennek logikus alapokon kell nyugodnia. Itt meg a szerencsétlen csak hasraütésszerűen állapította meg a tényeket.
A másik szépséghibája nálam az volt, hogy több szemszínváltó szereplőnk is volt. A legdurvább példa erre rögtön az első pár oldalon található (6. és 7. oldalon kapásból). A hölgyemény először kék szemű, aztán a következő oldalon már fekete a szeme, és Gutman is egyszer barnára váltotta a fekete szemét. Ez már nekem a fantasztikum határát súrolta. Persze tisztában vagyok vele, hogy ez apró szerkesztési pontatlanság, de akkor is nevetséges egy majd' száz éves „klasszikus” esetében.

De hogy ne csak fikázzak egy ilyen öregurat, mindent összevetve élveztem a sztorit. A hibáitól eltekintve és abból kiindulva, hogy „a műfaj első számú óriása”-ként emlegetik, tényleg jó. Olvasmányként fenntartja az érdeklődést. Azt nem mondom, hogy feszültséget is kelt, mert nálam semmi ilyen hatást nem tudott elérni, viszont tudni akartam, hogy mégis mire fut ki az egész történet. Szóval jó volt, érdemes volt elolvasni.
Krimirajongóknak mindenképp megér egy misét!

Sapadtribizli>!
Dashiell Hammett: A máltai sólyom

A cím (és általában a borítói) alapján egy poros kémtörténetre számítottam, ahhoz képest pedig kaptam egy csavaros történetet gyilkosságokkal, műkincsekkel, vérrel, verekedéssel és egy csipetnyi szerelemmel. Nem volt ez rossz, kellően bonyolult, kellően érdekes, kellően csavaros volt, viszont a vége nem hozta el a krimikre általában jellemző „katarzist” – és szerintem e miatt van csak 76%-on, illetve itt érezni igazán, hogy kicsit „megkopott” ez a krimi. Olyan se füle, se farka vége lett, Spade-ből spoiler Nem volt igazán megoldása sem a kriminek, spoiler és ráadásul spoiler Határozottan gyenge vége volt. Egy adott ponton nem is értettem már, miért akarta ezt a történetet elmesélni nekem valaki (az íróra gondolok itt)…
De elmesélte, és bár túl sokat cigerettáznak a könyvben és túl sokszor „tündérkém”-ez le nőket Spade, nem bántam, hogy elolvastam.

Chöpp >!
Dashiell Hammett: A máltai sólyom

Sajnos nem voltam oda Sam Spade karakteréért – és még finoman fogalmaztam. Nem tudom, hogy elrőrehaladva a sorozatban miféle személyiségfejlődésen megy majd keresztül, ha megy…, de ez a korai Sammy nekem nem jött be. Egyáltalán nem.
A párbeszédek minden bizonnyal direkt voltak félig-meddig érthetőek, fél, vagy negyed információt sem tartalmazóak, a karakterek sablonosak (fekete-fehérben és tv-képernyőn képzeltem el őket), a történet nagy része mítoszi homályba burkolózik (vagy Spade kemény koponyájának szürkeállományára korlátozódik). Tudom én, hogy alap és mint ilyen mintául szolgált számos detektívregényhez és nyomozói figurához, de nekem nem tetszett. Nem azért siettem elolvasni, mert izgatott, hanem hogy mihamarabb túllegyek rajta. Valószínűleg tizenévesen kellett volna olvasnom, de akkor Agatha Christie meg Sherlock Holmes volt a mindenem krimiügyileg.

Dénes_Gabriella >!
Dashiell Hammett: A máltai sólyom

Tökéletes hardboiled krimi, olyannyira, hogy lehet pipálni az egyes kritériumokat olvasás közben. Azt hiszem, ez volt az egyik dolog, ami megfogott, hogy ennyire tökéletes példája a műfajnak.
Így tehát el is mondtam mindent már a nyomozóról, a nőkről… Bírtam a máltai sólyom történetét, tetszett az ötlet. A hamisítatlan hardboiled hangulat (az ember már-már szépiában képzel el mindent) miatt is érdemes elolvasni.
Az eleje egyébként annyira jó volt, hogy Raymond Chandler is koppintotta a A kicsi nővérben. Vagy legalábbis ugyanonnan ihletődtek. :))

ViraMors P>!
Dashiell Hammett: A máltai sólyom

Ez az a könyv, amit azt hiszem, sokkal jobban értékeltem volna 15-18 éve, amikor még csak ismerkedtem a krimi műfajával.
Mint rejtély, határozottan érdekes, de az én szájízemnek túl sok volt a ködösítés.
Sam Spade pedig egy jó főhős, bár a hirtelen dührohamai néha kissé indokolatlannak tűntek, és a csajozós/flörtölős jelenetei egy idő után bosszantóak voltak. De azért alapvetően kedvelem.
A befejezés nagyon tetszett. Szokatlanul kesernyés, és ez jó. Azért mert szokatlan, és azért mert ehhez a történethez nem illett volna egy mázas befejezés.

Garbai_Ildikó P>!
Dashiell Hammett: A máltai sólyom

Nekem annyira nem jött be. Időnként inkább unalmas és idegesítő volt. Egyszer olvasós felejthető történet.

KBCsilla P>!
Dashiell Hammett: A máltai sólyom

Valahogy mindig kicsúszott a kezeim közül ez a könyv, pedig régóta a várólistámon van.
Úgy hittem, hogy valamikor láttam a filmet is, de aztán olvasás közben rögtön kiderült, hogy fogalmam nincs róla, hogy miről szól.
Csak a sármos főszereplő képe és tekintete ugrott be.
Ez aztán elég is volt a folytatáshoz.
Nem egy szokványos krimi, végig izgalma, fordulatos volt, és soha nem az következett, amit vártam tőle.
Az a bizonyos letehetetlen könyv, amit végig lehet izgulni.
Kicsit kezdett hasonlítani a gyilkos vacsorához, mindig előbukkant valahonnan egy hulla.
Csodáltam a végén Spade határozottságát, ahogyan a nővel való viselkedésével feltette az íre a pontot.
De teljesen egyetértek vele, aki bűnöző, az kétségkívül bűnöző.
Most már tényleg jöhet a film!

Ardnazil >!

– Nem szeretem a hallgatag embert. Többnyire nem a megfelelő időben szólal meg, és nem azt mondja, amit kell. A beszéd olyan valami, amit csak akkor használhatunk értelmesen, ha gyakoroljuk.

86. oldal, Európa 1967

Szanya>!

…az ember halála a véletlen függvénye, és élete a vakszerencse játékszere.

7. fejezet

Szanya>!

– Bizonyos határokon belül a baj ellen nincs kifogásom – mondta Spade, kissé öntelten.

6. fejezet

vercsa>!

Spade és Polhaus disznólábkocsonyát evett savanyú káposztával Big John német sörözőjében.

b_nikolett92>!

– Hallgatag emberben nem bízom. A legtöbbször rossz időt választ a megszólalásra, s akkor is oktalanságot mond. Okosan beszélni csak az tud, aki állandóan gyakorolja.

101. oldal, 11. fejezet - A kövér ember

vercsa>!

Na mi az? Úgy tesznek, mintha először loptak volna életükben. Finom kis mákvirágok! Szeretnének talán térdre borulni és imádkozni?

janoscout P>!

– […] Előbb-utóbb mindenképpen visszajöttem volna hozzád. Az első perctől tudtam…
-Te drága angyal! – válaszolt gyengéden Spade. – Ha jól viselkedsz, húsz év múlva kiengednek a sittről, és akkor visszajöhetsz. – A lány elhúzta arcát, hátrahajolt, teljes értetlenséggel bámult Spade-re. Spade sápadt volt, és lágy hangon folytatta: – Szívből remélem, hogy nem kötnek föl, kár volna azért a szép nyakadért. Végigsimította a lány nyakát.

293. oldal (21. Század Kiadó)

Gabriella_Nagy_6>!

Egyenesen a ketyegőjét lőtték keresztül, ezzel ni. – Vaskos revolvert húzott elő a kabátzsebéből, és Spade orra alá tartotta. A revolver réseiben vastagon ragadt a sár. – Webley. Angol gyártmány. Igaz?
Spade levette könyökét az oszlopról, és lehajolt, hogy szemügyre vegye a fegyvert, de nem nyúlt hozzá. – Az. – mondta. – Webley-Fosbery automata revolver. Az bizony. Harmincnyolcas, nyolclövetű.

SDániel P>!

– […] Szeretem az olyan embert, aki őszintén kimondja, hogy a saját érdekét képviseli. Nem ezt tesszük-e mindannyian? Nem bízom abban, aki ezt tagadja. És aki őszintén tagadja, még kevésbé megbízható,inkább nagy szamár, aki a természet törvényei ellen cselekszik.

147-148. oldal, 11. A kövér ember

Kapcsolódó szócikkek: Kasper Gutman