Szerelmem, ​Dumumba elvtársnő 9 csillagozás

Darvasi László: Szerelmem, Dumumba elvtársnő

Az alcím talán meg fogja téveszteni azokat, akik mindenáron az összetétel előtagját keresik, viszont biztosan nem fognak csalódni azok, akik a novellákat szeretik. Van itt sok minden, ami nem magyar: Kairó, Brazília, Románia, Amerika, Kongó, Párizs, elvtársak és elvtársnők a félmúltból, urak és úrnők a régi meg a mai világból. Ám ha a kötet végére ért az olvasó, mégis tudja majd: igazi magyar novellákat olvasott, a kortárs kispróza egyik legeredetibb művelőjétől.

Eredeti megjelenés éve: 1998

Jelenkor, Pécs, 1998

Darvasi László: Szerelmem, Dumumba elvtársnő

Uh! Ide nekem az összes Darvasit. Hogy ez mit tud!!!!!!!!!!!
Hogy ez miket csinál!!!!! Miket ír!!! És főleg: hogyan???????????!!!!!!!!!
Megírja az egyik legszívet markolóbb szerlemes történetet (Cornelia Vlad)
és megírja az egyik leggyilkosabb szatírát a Rákosi-korszakról. (Szerelmem Dumumba elvtársnő)

Darvasi László: Szerelmem, Dumumba elvtársnő

Nem vagyok nagy novellaolvasó, inkább a kilóban mérhető könyvek az enyéim. De ennek a kötetnek több novellája is szíven talált. Az abszurditása imitt-amott (Zuhanás, vagy a címadó), vagy az egyik ’56-os történet, a Kerítésen innen és túl…elmondhatatlan/leírhatatlan/szívbemarkoló/szívszorító – Darvasi tud valamit, írni mindenesetre igen.
Egy olyan története is van, ami a saját családom legendáriumából volt ismerős. Hátborzongató volt, annyira, hogy le sem merem írni, melyik.
Tényleg belesodródtam Darvasiádába (by @HAri). Regény kell nekem – tőle! Melyikkel kezdjem?

sagittarius
Darvasi László: Szerelmem, Dumumba elvtársnő

Darvasi László kötetében szereplő elbeszélések témája és hangvétele egyaránt változatos. Legjobban a szatírikus stílusban írt, politikai töltetű opusok szórakoztattak.

Kedvenceim a kötetből:
A brazilok labdája,
Múlik a reggel,
Zuhanás,
El Qahira,
Szerelmem Dumumba elvtársnő.

Darvasival való további ismerkedést – kiszemelt 4 – 5 kötet elolvasásával – tervezem. Csak lenne egy kicsivel több időm és rövidebb várólistám!

Hajnalcsillag
Darvasi László: Szerelmem, Dumumba elvtársnő

Nyolc éve már, hogy először hallottam ezt a címet, hogy „Szerelmem, Dumumba elvtársnő”. Azóta nem megy ki a fejemből, mindig eszembe jutott, de csak most találkoztam össze a könyvvel a könyvtárban. Ha nyolc évvel ezelőtt találkozunk, biztos, hogy feladom, félbehagyom. Jó, hogy értem én is és az olvasás is. A Zuhanásra biztos, hogy sokáig emlékezni fogok… és végre tudom ki is az a Dumumba elvtársnő.

Margarita

Tevékeny ember volt a doktor, még ittasan is. Olyan volt, mint a sors, ritkán tudta, mit csinál, de csinálta lelkesen.

26. oldal Zuhanás

tgorsy

…reggel hét óra előtt az ember nem tör ajtót, nem ver asszonyt, korán van az ilyesmihez.

p.: 18 (Jelenkor, 1998)

tgorsy

…ahogy tartott az ünnepség – paraszt elvtársak és munkás elvtársak mondtak köszöntő beszédeket, pionírok énekeltek és szavaltak, de még a plébános elvtárs is elhozta Isten elvtárs üzenetét…

202. oldal (Jelenkor, 1998)

tgorsy

Az a kérdés, lehet-e igaza annak, akinek a családja éhen hal. Lehet-e igaza annak, akinek a családját száműzik, deportálják vagy érvényes jogszabályok alapján likvidálják? És vica versa: lehet-e igaza annak, akit kitüntetnek, Szocsiba, a Kremlbe vagy Balatonaligára küldenek? Nyílván nem lehet igaza sem a nyomorúság és a szenvedés vizében elmerülő, sem pedig a boldogságot habzsoló embereknek, amennyiben elfogultság vezeti őket. A világ se nem jó, se nem rossz. Viszont óriási bajban van. Az a világméretű tragédia, ami a huszadik századot érte, lassan, ám annál biztosabban érett be. Sajnos még az igazi kommunisták sem tudták megakadályozni a vészt. Arról van szó, hogy még most is, minden baj és szörnyűség, botrány és iszonyat ellenére bizalommal ír az ember. A szó, a mondat már maga a bizalom jele, csengjen bármilyen keserűséggel a dallam. A szó ellenáll, perel és leleplez, a szó meggyón, feloldoz, a szó elvész és ad, a szó van, a szó tehát bizakodik. Remél. Hisz.
Ez mind nagyon szép.
De már kevés.
Mert hiába bízik a szó, ha az ember bizalmatlanul olvas. Ez az ami jóvátehetetlen és ezen a botrányon a különös történetek sem segítenek.

p.: 188 (Jelenkor, 1998)

tgorsy

Borzalmas érzés volt. Meghalok, mielőtt igazi kommunista lehetne belőlem. Sírva fakadtan. Aznap este szó szerint a könnyeimmel írtam levelet Rákosi elvtársnak. Mély megrendüléssel arról fogalmaztam, hogy Rákosi elvtárs talán az utolsó levelemet olvassa, mert halálos beteg vagyok, fehér szörnyűség szivárog a fütyimből, fehér terror dúl a testemben, és – azt kívánom, csak Rákosi elvtársat ne érje ilyen csapás.

192. oldal (Jelenkor, 1998)

Margarita

Hanyatt feküdtem én is [bénán]…néha magam alá csináltam, mert a sz@r akkor is kivágyakozza magát, ha nem mozog az ember. A sz@r is mindig mozgásban van, mint a napsugár.

27. oldal Zuhanás

rakétaember

Élünk a gyanúperrel, hogy a magyarok istene nem nyomban a felszabadulás után, de legkésőbb 1947 augusztusában kapta kézhez a párttagkönyvet.

Margarita

Az idő megenyhült, lett ereje a Napnak, lett szaga a földnek, zöld harsogott, kapálni, nyesni, metszeni kellett, zenéltek a rügyek.

67. oldal, "...akár az urak" c. rövid magyar novellából

rakétaember

Darányi elfordul, mellkasába nyúl, szívéből kitépi a vörös csillagot, puskagolyóvá gyúrja, s odaadja az egyik felkelőnek.

A brazilok labdája

sagittarius

Sáringer elvtárs alacsony termetű, kövérkés elvtárs volt, vizenyős, ábrándozó szemekkel. Neki voltak a legszebb ötletei a városban. Egyszer például azzal a kéréssel fordult a helyi pártszervezethez, azonnal zárják ki a pártból, de ha méltónak tartják rá, nyomban vegyék is vissza, mert neki életében akkora örömöt semmi sem jelentett, mint amikor megkapta a párttagkönyvét. Vagyis ha elvennék a párttagkönyvét, abba bizonyára belehalna, de ha nyomban visszadnák, föl is támadna egyúttal, aminél nagyobb boldogságot el sem tud képzelni.

196. oldal, Szerelmem, Dumumba elvtársnő (Jelenkor, 1998)