A ​titokzatos világválogatott 38 csillagozás

Darvasi László: A titokzatos világválogatott

Közel negyven írás a fociról, és mindazokról, akik életre-halálra képesek a labdát kergetni.

Eredeti megjelenés éve: 2006

Magvető, Budapest, 2006

Darvasi László: A titokzatos világválogatott

Valaha imádtam a labdarúgást, de lassan már évtizedek óta nem vagyok képes egyetlen mérkőzést sem végignézni. Ennek ellenére tudatában vagyok, hogy ez továbbra is a Föld legnépszerűbb játéka. De milyen is ez a játék, s mi az értelme? Mi a viszonya a világgal? Lehet erre egyáltalán felelni? Darvasi szerint igen, de minden válasz csak az igazság egy szikráját tartalmazza. Mert ez a játék egyszerre felemelő és alattomos. Egyszerre kirobbanó ifjúi erő és kiöregedett játékosok zihálása. Csoda és közönségesség. Bravúr és sárdagasztás. Színtiszta sport és még annál is tisztább üzlet. Fair play és részrehajló bíráskodás. Persze mindezt összefoglalhatjuk egyetlen szóba is. Foci.

Bélabá>!
Darvasi László: A titokzatos világválogatott

Foci az egész világ avagy futball témájú könyvből annyi van, mint égen a csillag. Nyilvánvalóan akadnak jobban megírt anekdotás könyvek, de ez sem volt rossz a maga nemében, sőt. Ez irodalmilag nőtt amazok fölé. Darvasi László ezúttal a focit választotta írásai témájául, és a magyar focinemzet, mint tudjuk. Különösen mostanság, a sikeres EB-szereplés után megint divatos a labdarúgást szóba hozni, ezért, illetve nálam az elvonási tünetek kezelése végett is került kezem ügyébe. Na, meg nagy hirtelen rákaptam a szegedi író életművére, mert elvitt az a könnyed stílus, ahogy ír Darvasi. Ezen a hétvégén 565 oldalt olvastam tőle!
Ez a kötet valódi és fiktív anekdotákat, elbeszéléseket tartalmaz. Számtalan felidézett valós történet megjelenik a szemeim előtt, a korábbi futballmeccs-nézés dömpingnek köszönhetően. Mára már kinőttem ebből csak a nagy világeseményeket követem, és azt sem 100%-osan. Tetszett az olvasmányos stílus, ami nem hagyott nyugtot, emiatt ezt a könyvet is szinte egyhuzamban voltam kénytelen olvasni. Ez már sok mindent megmagyaráz, ha az érdemjegy kiosztásra kerül sor. Lássuk is, mi íródik a jegyzőkönyvbe: 4,5-est (4,4 pont) adok, mert ugyan remekül szórakoztam, továbbra sem gondolom, hogy ez az író No1 legjobb könyve. Majd kiderül, ha így belendültem…
Ajánlom főként azoknak, akiket érdekel a foci és egy jóféle futballirodalmat olvasnának. Szerencsére akad választék http://www.magyarfutball.hu/hu/blog/bejegyzes/29

latinta P>!
Darvasi László: A titokzatos világválogatott

Most kezdhetném azzal az elhasznált fordulattal, hogy:
     Bár én nem vagyok ez-vagy-az – momentán focirajongó…, mégis az derülne ki, hogy sajátos módon az vagyok.*

Valószínűleg sokaknak van titokzatos világválogatottjuk, így aztán nekem is. A korábbi szépirodalmi olvasmányaim eddigi csapattagjaihoz most már végérvényesen hozzákapcsolom Darvasi Lászlót meg még Szív Ernőt is: egyszerűen levett a lábamról. (Emiatt sem tudok/tudnék – meg soha nem is igazán tudtam – focizni.)

Szerettem azt az anekdotázást, a szösszeneteket, kis színeseket, amikkel ennek a kötetnek a lapjain (pontosabban: a dia.hu online változatát olvasva a telefonom kijelzőjén) találkoztam.

Voltak benne mindenfélék, mélyen elszomorítóak, váratlan végűek, megmosolyogtatóak, és bár nyilván nem ismerhettem minden egyes labdazsonglőr nevét/nemét(?), élettörténetét, a könnyed, magától értődő stílus elvitt magával egészen az alapvonalig/gólvonalig.

Ezért azért írhatnám azt is – ha nem lenne kis felhangja –, hogy én szeretem/szerettem – ezt – a focit.

* Bocs, ez egy másik értékelésem kezdete volt: link.

Goofry>!
Darvasi László: A titokzatos világválogatott

A mozaikosan eggyé focisodott szövegtestek könyve. Hat tucatnyi vonal alatti. Jobban mondva pályavonalak köré helyezett, és Hetedhetet átfogó szortiment.
Épp elég sanszom adódódhat-ott már, hogy jól megismerjem a tárcaszerző Darvasi László hangvételét. Így aztán mielőtt beleolvasnék, jóelőre tudom, hogy erőst érzelmes stílusra fog fundálni a kötet tárgya és jó értelemben vett fluid köre. Aztán alighogy belenyálazok a tizenegyedik oldalon szólva van: „Ne lődd be, ember!“ – Ezzel idejekorán szív láttatódik és lélek tudódik. Nem is lapátolom be hübele-sebtében, de nem is hagyok ki semmit se. Ínyes gurman módján, nassolón csinálom végig az egészet. Hiszen az a szép, amit nem fertőz el az érdek.(1) És nem is lehet más, mint szép az, ami a biztos tudás ellen járó irracionális véletlennel karöltve megy végbe! Csodaszépen játszanak itt össze a soha szét nem szálazható akaratlanságok, amelyek indiszkrét fölboncolgatása a sorsot fűszerező véletlenek totális feloldása lenne… Már ha volna valaki, aki elég merészséggel bírna afféle csudákat elveszejtő belemenésekbe. Mindent persze nem tudhatok. Ráadásul piszkosul nem gondoltam volna, hogy lesznek majd ilyen megmételyező, és bazinagy rétegekben nyakomra rakodó szentimentális érzületek, mint amilyenek lettek. Ja. Blamázs ez. Mi legyen mármost? – Muszáj vagyok ezzel az emocionális csomaggal tovább leledznem. És ennélfogva meg a dolgot, akár a teljes szettet fölvehetném a kedvenceim közé…

1∑ Tudniillik ugyanis, hogy döcög a sors + szív akad, megalélek recitál mind-együtt. Azaz foci a’la Darvasi.

Darvasi László: A titokzatos világválogatott

Darvasi László morfondírozott a futballról egyet-kettőt, és milyen jól tette, hálásak lehetünk neki mi, olvasók. Magas szinten műveli ezt az irodalomnak nevezett sportágat, remekül bánik a szavakkal, emellett humoros, szellemes, és nagy leleményességről tanúskodnak a fiktív történetek.
Nem mondom, talán egy kicsit kell konyítani ehhez a fodbalhoz ahhoz, hogy valaki úgy tudjon örvendeni a könyvnek, mint én, de a szerző írásművészete önmagában is üdvözítő.
Közben megfogalmazódott bennem egy ideje már lappangó gondolat, csak eddig nem jutott kifejeződésre, hogy a foci véresen komoly, létkérdés, ezért hát mindig szóba kerülhet, nem lehet rá legyinteni, de azért harmadnap már túl tudunk lépni egy-egy vereségen, csalódáson, az idő múlásával gyorsan devalválódik más, releváns dolgokkal szemben.
Ja és Darvasi bizonyította, hogy hazai pálya neki a labdarúgás, még ha a 2004-es EB helyszínét át is helyezte Görögországba.

tgorsy>!
Darvasi László: A titokzatos világválogatott

Foci az egész világ és szurkoló benne minden férfi és nő(k majdnem mind).

Szelén>!
Darvasi László: A titokzatos világválogatott

Bevallom, ez az első találkozásom Darvasi László munkásságával, és bár tetszett, feltett szándékom, hogy később is olvassak tőle, úgy látom, ez az egyik legmagasabb százalékra értékelt könyve itt a Molyon.
Érdekes volt a szerkesztése a könyvnek, a történetek hol szomorkásak, hol vidámabbak, de nekem a meghatározó érzésem a letargia volt. Illetve bizonyos esetekben nem tudtam eldönteni, hogy a valóságot írja meg, vagy az írói szabadság lehetőségével élve, kicsit kiszínezi a történteket.
Pl Batistuta gólöröme. Rákerestem direkt a neten, nem vidám annál a gólnál, de nem látom sírni. Vagy az 1954-es berni döntőről írtakat sem hallottam még soha, hogy miként mondták be a rádióban Németországban.
És ez egy kicsit zavar, hogy nem tudom, hogy dokumentumregény vagy fikció. De a futballt Esterházy Péteren kívül nekem senki nem tudta ennyire irodalmian bemutatni és most sikerült. Amúgy én imádom a focit!

lenne P>!
Darvasi László: A titokzatos világválogatott

Darvasi olyan Szív Ernős egy kicsit, nem?
A focihoz mindenesetre nem értek nagyon (én sem), de ezeket a focis tárcákat értettem. Darvasi komolyan őrülten szereti a labdát, a játékosokat, a szurkolókat és a bírókat, ó igen, a szegény magyar bírókat is. Úgyhogy én is megszerettem.

Ardnazil>!
Darvasi László: A titokzatos világválogatott

Shakespeare után szabadon: futballpálya az egész élet, és játékos benne minden férfi és nő. Nem szeretem és nem is értem a focit, de a kötet elolvasása után egy pillanatra tényleg átsuhant az agyamon, hogy milyen jó lenne megnézni egy mecset. Talán, ha akkor lett volna a közelemben egy TV, minden másként alakult volna. Szerencsére nem volt, ezért maradtak az élet futballpályáján történő dolgok. Mindegyik írás egy-egy kis történet, néha tele emberi tragédiával, néha pedig ironikus mondatokkal. Nehéz választanom a sok jó írás között, de talán Az én világválogatottam, a Verik apukát és az Állatok a labdarúgásban volt a három kedvencem.

Frank_Waters I>!
Darvasi László: A titokzatos világválogatott

Igazából lehetne Szív Ernő is, ez az Összegyűjtött szerelmeim párja. Zseníliás.

metahari P>!

Baloldali középpályásom a KÁVÉ. Állítólag egy rafinált főmufti igazolta le egy harmadik ligás etióp kiscsapattól imádkozó derviseinek, csak hogy azok végig bírják dekázni Allahhal az éjszakát. Mi is kávéval kezdjük Isten drága napját, meg a hagyományos randevút kora délután, egy zenegépes eszpresszóban. A rendes kávéivó nem cukroz, nem tejez, nem is tejszínez, és nem állhatja a capuccinót.
És nagyon sok kávét iszik. Szegény Kosztolányi Dezsőné, ő aztán tudna mesélni az ura kávézási őrületéről. Dobogj, kicsi szívem, üssed a taktust, játssz, játssz össze a balhátvéddel! Lefekvés előtt elszürcsölni még egy méregerős duplát. Csak az ízéért, kedvesem, hogy jobban beléd csókolhassam az én szívem dobogását!

Kapcsolódó szócikkek: dervis · kávé · Kosztolányi Dezső
Frank_Waters I>!

E. P.-nek, aki ki nem állhatja az ajánlásokat

33. oldal (Idős közép-európai centerhalt tanácsa a fiatal csatárnak ajánlás)

SteelCurtain>!

Egyszer a legjobb cseh súlylökő hölgytől azt kérdezte egy vakmerő riporter, volt-e már szerelmes, van-e kapcsolata. Azóta is a kedvencem ez a bátor, mikrofonos fickó. A Charta aláírói se csodálkozhattak volna, ha ez a riporter ott helyben bevégzi. Ha a sportoló hölgy dobókört csinál a végtagjaiból, leszakítja a fejét, és Bohumil Hrabal kreskói veteményes kertjéig hajítja. A lány percekig zokogott, és csak akkor hagyta abba a sírást, amikor személyesen Gustav Husák elvtárs telefonált neki, hogy a legkisebb kézitáskájával elutazhat a soron következő párizsi versenyre, ahol most ugyan nem rendeznek női súlylökést, de a férfiak között elindulhat mégis.

Kapcsolódó szócikkek: Bohumil Hrabal · Charta'77 · cseh · férfiak · Gustáv Husák · nők · Párizs · sírás · súlylökő · szerelem · verseny
Bélabá>!

Ilyenkor télen alapozni szoktam, s ez a tevékenység alapvetően hosszú, kitartó futásból áll, a dolog lényege az, hogy az ember a futás után jobban szereti az életet, mint annak előtte. Pedig közben az emberek leszólítanak, gimnazista lányok vihognak utánam, a múltkor is azt kérdezte egy alak, Maratonba ügetek netán, egy idióta kisgyerek pedig azt kiabálta utánam, egy-kettő, egy-kettő, százmillió, milliárd, hihihi.

Kapcsolódó szócikkek: futás
olvasóbarát>!

Vonattal utaztam a reggeli szürkében ázó Budapestről Szegedre, és már-már arra jutottam, hogy az úton semmi érdekes nem fog történni. Holott nem várok már sokat. Meglátni például, ahogy egy felhő magával ragad egy ifjúsági csapatot,. Meglátni Marika nénit, aki egy út menti gazdaság udvarán a karosszékben üldögélve olvasgatja a Kihagyott Helyzetek Gyűjteményét. A sorozat száz kötetből áll. Nyolcvanegy éves Marika néni, és még mindig csak a negyediknél tart.

Csatár a sorompónál

Kapcsolódó szócikkek: Kihagyott Helyzetek Gyűjteménye
lenne P>!

Vlagyikavkazban történt, hogy egyszer a csapatok elfelejtettek kimenni a második félidőre. A bírók is elfelejtették, hogy meccs van.

199. oldal, Most, hogy végre megtudtuk, hogy mi a játék értelme

olvasóbarát>!

Köszönöm a világ összes labdarúgójának,
Apámnak, a gyepnek, a kapufának,
a szögletzászlónak, a sípnak,
a világ összes szurkolójának,
azoknak, akik gyűlölik ezt a sportot,
köszönöm a szerelemnek, az életnek, a halálnak,
és külön köszönöm a hosszabbításnak.

előszó előtt

SteelCurtain>!

Érdekes, de a testben semmi sem edz soha, mert nem tudja a szív, mi az edzés, sem pedig a lélek. A máj sem edz, sem pedig az epe. Az agyad és a szemed sem edz, ezek az ostobák mindent tétre játszanak, mindent élesben csinálnak.
A részletek nem edzenek.
Ám te magad, az úgynevezett egész emberi alkotmány mégis azt mondja időről időre, hogy ez csak edzés, ez most meccs, ez megint edzés, és így tovább.

Cipőfűző>!

Quasimodo egyszer elment Paris Saint-German ifipróbajátékára, és vágott vagy ötöt, még a púpjával is fejelt gólt, és amikor lefújták a meccset, az edző, egy tikkelős algíri veterán, aki néhány hónapig de Gaulle másodtitkára volt, megállt előtte, szomorúan ingatta a fejét, te nem lehetsz csatár, fiam, mondta halkan, hozzátette, sajnos. Miért, drága Mester? Mert annyira csúnya vagy, azért. Mert nem csinálnak veled kefires reklámot, nem csinálnak veled fűnyírós, öröktamponos, jaguáros, üdítőitalos, ginszenggyökeres, rákcsodagyógyszeres, vízilóhús-sütőgépes reklámot, fiam.

116. oldal, Nők, szép csatárok

Kapcsolódó szócikkek: Charles de Gaulle
Cipőfűző>!

[…] Ahogy Baresi, ez a komoly és idős ember zokog az elvesztett világbajnoki döntőn 1994-ben. Vagy ahogy a Dukic nevű szerb középhátvéd idegösszeomlást kap egy kihagyott tizenegyes miatt, az utolsó percben rúgta, és mert kihagyta, nem lett bajnok a Deportivo la Coruna. Ám a társai, akikből Dukic miatt nem lett spanyol bajnok, körbeállták őt az öltözőben, és vigasztalták, ölelgették. Aztán ahogy Zamorano sírt, a fogorvos, az elvesztett UEFA-kupa döntő után, 1997 májusában a San Siróban. Ahogy a Middlesborough hívei zokogtak a kilencvenes években, mert a csapat kiesett a Premier Ligából. Ahogy Christiano Ronaldo sírt, amikor a portugálok elvesztették a EB-t 2004-ben.
Miért a labdarúgás?
Hát például ezekért a könnyekért.

25. oldal, Miért éppen a labdarúgás?

Kapcsolódó szócikkek: 1994 · 1997 · 2004 · Cristiano Ronaldo