A ​mennyei Jeruzsálem szelleme 17 csillagozás

Darja Desombre: A mennyei Jeruzsálem szelleme

Kézlevágás, kihűtés, felnégyelés: mindezen borzalmak nem Rettegett Iván idején történnek – az orosz Dan Brownként emlegetett szerző thrillerében napjaink Moszkvájának utcáin kísért a brutális gyilkos.

Moszkvában kegyetlen módszerekkel kivégzett emberek holttestére bukkannak. Hamar nyilvánvalóvá válik, hogy sorozatgyilkos szedi áldozatait. De vajon miért éppen Moszkva központjában hagyja a holttesteket, és miért éppen ezekkel az emberekkel végez – mi lehetett a bűnük?
A jogi karon frissen végzett, a rendőrségen gyakorlatát teljesítő Masa Karavaj és a tapasztalt nyomozó, Andrej Jakovlev ered a gyilkos nyomába, aki egyre vérfagyasztóbb módon végez áldozataival.
A szálak a mennyei Jeruzsálem középkori orosz eszméjéhez nyúlnak vissza. De sikerül-e a lánynak leszámolnia gyermekkori démonjaival, és társával elkapják-e a gyilkost, mielőtt az végez még azokkal is, akik fontosak Masának?

Eredeti megjelenés éve: 2014

I.P.C., Budapest, 2016
368 oldal · ISBN: 9789636355579 · Fordította: Fazekas Eszter

Darja Desombre: A mennyei Jeruzsálem szelleme

Egy számomra eddig teljesen ismeretlen orosz írónő Moszkvában játszódó bűnügyi regénye, amelyet a címe vonzásába kerülve vettem meg az Auchan- ban a visszavitt aluminium kapszulák fejében. Jó vétel volt 490 Ft-ért – néhány napon keresztül kellemes kikapcsolódás, miközben megismerkedhettem a város múltja töredékeivel és szépséges középkori építészeti emlékeivel, s szembe találkoztam a mai moszkvai élet jellemző társadalmi mozaikjaival is. Lekötött, tetszett.

Darja Desombre: A mennyei Jeruzsálem szelleme

(A mennyei Jeruzsálem a zsidóké csakúgy, mint a keresztényeké, miként a valóságos Jeruzsálem is.) Mennyei Jeruzsálem: a keresztény szimbolikában a kiválasztottaknak szánt Paradicsomkert, a mennyből alászálló szent város. A szimbolikus értelmezésben itt fonódott össze égi és földi, egyházi és világi hatalom. A mennyei Jeruzsálemnek, mint fallal körülvett városnak az ábrázolása leggyakrabban a miniatúrafestészetben található meg az Apokalipszis illusztrációi között. A múlt: Oroszország, középkori titkok. Jelen: orosz eszmék, hit, képzelet és valóság, látomás és realitás, romantika-szerelem, titkok és persze a bosszú együttese pontosan elég egy krimi megálmodásához. Az „elődökre” spoiler bátran lehet építkezni, és Darja Desombre okosan meg is valósítja elképzeléseit, még akkor is, ha a történet dinamikája érdekében a valóságtól néha elrugaszkodva egyszerűsíti le a dolgokat. De ez persze a hasonló történetek jellegzetessége, úgyhogy azt is mondhatnám, szükséges „trükk”. Igazi könnyed, egyszerű olvasmány, de érdekes dolgokra ébreszt rá. Ez a vonal megfelelően működik, minden sablonossága ellenére szerethető. Persze a végén természetesen mindenre fény derül, igazolva Miss Marple elméletét, amely szerint „régi bűnnek hosszú az árnyéka”.

anesz P
Darja Desombre: A mennyei Jeruzsálem szelleme

Másodszori nekiállásra faltam a sorokat. (Első próbálkozás nem azért akadt meg, mintha ne lett volna ez egy jó könyv, inkább az időhiány okolható érte.) Nagyon jó könyvet hozott össze az írónő. A krimiszál izgalmas, az indíték is újszerű. A gyilkosra rájöttem, de csak a végén.A nyomozás menete végig logikus és érdekfeszítő.
A szerelmi szál nagyon szívmelengető és ragyog a sötét háttérben. A stílusa gördülékeny és olvasmányos. Nem hátrány, hogy az olvasás közben kicsit jobban megismerkedtünk Moszkvával is.
Remélem, a közeljövőben fordítanak még az alkotótól!

geoeniko
Darja Desombre: A mennyei Jeruzsálem szelleme

A borítója miatt vettem meg, mikor akciósan rábukkantam.
Viszont nagyon gyenge olvasmány. Még a könyv felénél sem tartottam, mikor kitaláltam, hogy ki a gyilkos.
És valahogy végig a Hetedik c. filmre asszociáltam olvasás közben.
Nem kötött le.
Sablonosnak, ötlettelennek éreztem. A koncepció sincs megfelelően összerakva. Elnagyont, helyenként meg túlmagyarázott.

Ildikó_Ónodi_Agócs
Darja Desombre: A mennyei Jeruzsálem szelleme

Nagyon szerettem ezt a könyvet!Nagyon élveztem,hogy egy számomra ennyire idegen helyen játszódik.Oroszország számomra mindig is valamiféle misztikus hely volt.A szereplők szimpatikusak,a történet izgalmas,végig fenntartja a feszültséget.Számomra tíz pontos.

szvandaaa P
Darja Desombre: A mennyei Jeruzsálem szelleme

Nagyon tetszett ez a könyv, de azért mégiscsak érződik rajta, hogy ez csak az első rész :) . A harmadikat olvastam először és azt sokkal, de sokkal jobbnak találtam, ami egy író esetében nagy szó, mert arra utal, hogy fejlődik.
Jó kis izgalmas krimi, a 3/4-ig sikerült is megállnom az előre lapozást, de aztán csak nem sikerült… kicsit erőltetett a vége, ha váratlan is. De maga a történet, az alapsztori és a felépítése lehengerlő!
Tényleg meg akarták alkotni Moszkvában a mennyei Jeruzsálemet? Gondolom valós a háttérsztori. Meghökkentő és igazi mesterfogás erre egy egész történetet építeni. Nagyon izgalmas krimi, ami az olvasás élménye mellett ad egy műveltségi pluszt is. Jó szívvel ajánlom mindenkinek :) !

mate55

Egy nő olyan társadalomba szül szívesen, ahol a tévében azt hallani, hogy pocsék férj és apa vagy, ha megcsalod a feleséged.

mate55

Tánya arra gondolt, hogy a női gyengeség milyen könnyen át tud csapni aljasságba.

mate55

Tudja, mi, nők folyton álnokoknak nevezzük a férfiakat. Én azonban úgy gondolom, ha szerelemről van szó, nem a férfiak az álnokok, hanem a nők.

Bla IP

– Széles körben elterjedt, de téves elmélet! – mondta stenvedélyesen Gluzman – Mint ahogy az is, hogy a középkor sötét volt. Nehéz, de egyben csodálatos történelmi kor volt, lenyűgöző építészeti remekekkel, festményekkel, szobrokkal és irodalmi művekkel ajándékozta meg az utókort… a Mária oltalma templom a Nyerl folyón, amely egyszerűségével varázsol el.

mate55

Csak hát ebben az országban az idősek, a gyermekek és a velük otthon ülő anyák a legvédtelenebbek.

mate55

Az elvekkel rendelkező iszákosok számára azonban az ital egy igen fontos eszköz, mely segít a gondolkodó embernek megfejteni a világegyetem titkait.

Bla IP

Másának úgy tűnt, hogy édesapját egyre jobban kimerítik utolsó ügyei, amelyek során már nem csak az egyes emberek lelkében rejtőző sötétséget tárta fel, hanem egyre jobban belelátott a társadalom egészének romlottságába.