Negyvennégy ​pici pinty 11 csillagozás

Danyiil Harmsz: Negyvennégy pici pinty Danyiil Harmsz: Negyvennégy pici pinty

„Én ​aztán megjártam! Nem is tudom, mit csináljak. Mindent összekevertem! Nem tudok eligazodni.
Képzeljétek csak el: őr vagyok egy macskakiállításon.
Amikor munkába álltam, adtak egy pár bőrkesztyűt, hogy össze ne karmolják a kezemet a macskák, és megmondták, hogy mi a munkám: minden ketrecbe ültessek be egy macskát, és mindegyik macska nevét írjam rá a ketrecére.
– Rendben van – feleltem – de hogy hívják a macskákat?
– Az ott, amelyik balra ül, Maska, mellette Miska, aztán Hamiska, ez meg itt Anka, ez Panka, ez Hanka, ez meg Csintalanka.
Ott maradtam a macskákkal, és azt gondoltam magamban: elszívok előbb egy pipa dohányt, majd aztán tessékelem be őket a ketrecükbe.
Szívom a pipámat, szívogatom, nézegetem a macskákat.
Az egyik mosakszik, a másik a mennyezetet nézi, a harmadik körbesétál a szobában, a negyedik visít szörnyű hangon, kettő mérgesen fúj egymásra, egy meg a lábamhoz somfordál és beleharap.
Nagyot ugrom, még a pipámat is… (tovább)

Holnap, Budapest, 2014
60 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789633490792 · Fordította: Rab Zsuzsa · Illusztrálta: Réber László
Móra, Budapest, 1980
54 oldal · ISBN: 9631121224 · Fordította: Rab Zsuzsa · Illusztrálta: Réber László

Gelso>!
Danyiil Harmsz: Negyvennégy pici pinty

Azt akartam írni, hogy én, felnőttként jobban élveztem, mint a gyerekeim.
Aztán ma meglátta a fiam a könyvet a gép előtt, és kérdezte, hogy: „Ugye, anya, 5csillagnál nem értékeled kevesebbre?” Elmondtam neki, hogy azt akartam írni, hogy ezek a történetek meg versek inkább felnőtteknek valók, mert úgy láttam, a gyerekek még kevesek ehhez…talán a Negyvennégy pici pinty kivétel…
Be kell látnom – tévedtem…
A magam véleménye szerint a könyvben olvasható történetek igen vegyesek témájukat, helyszínüket tekintve, de egyben nem! Kivétel nélkül az emberről, a családról szólnak, a szűk családi körben játszódnak. Kiegészítésként találkozhatunk még állatokkal, tárgyakkal (repülő, szamovár, levél, játékok, cipó, tigris, macska), de ezek olyan természetesek, hogy nem is vesszük észre azokat, mint részleteket – sem nem veszünk el azokban – inkább egészében lesz a sok természetes részletből groteszk.
Nagyon tetszett…
Gyerekek szerint is 5csillagos – szívesen hallgatta még a kicsi fiam is…

UI: Nem áll tőlem távol a futurizmus, az avantgárd és ezekkel együtt a groteszk, Hlebnyikov volt oroszból az államvizsgatételem, Majakovszkijjal együtt… Mégis ezt a könyvet elolvasva, muszáj lenne odasúgnom az orosz szláv tanszéknek, hogy egészítse ki ezt a tételt Harmsz-szal. Fontos lenne, mert az amit csinál, igazi játék a szavakkal – utólagos tiszteletem, amely meghatározó és születendő volt elsősolvasmányom, a pintyek óta…

A történetek közül a Mese arról, hogy Kolka Brazíliába repült, Petyka meg nem hitt el semmit a kedvencem – egyszerűen szenzációs; a versek közül pedig A lódító feltétlenül, meg az Ivan Ivánics Szamovár. A Tizenkét szakács pedig igazi jó játék… az utolsó vers, az Egy ember egyszer útra kelt pedig…? hm, mindenki gondolja azt, amit gondol, én Harmszra gondolok, mikor olvasom, és nézem a rajzot…

KBCsilla P>!
Danyiil Harmsz: Negyvennégy pici pinty

Annyira szerettem-szeretem, valamikor rongyosra sikerült olvasnom, előtte meg nézegetni, annyira tetszettek a fura, vidám kis figurák. Emlékszem, éveken keresztül nézegettem a borítón lévő rajzokat, azokat szerettem a legjobban.(Réber László "költeményei")
Olyan kedvesen emberi, olyan igazi gyerekverses-mesés.
Kár, hogy ma nem ilyenek a meséskönyvek. (Illetve nem mindegyik)
Ez a kedvenc: Весëлые чижи

egy pinty – kapálgatott,
egy pinty – vizet húzott,
egy pinty – főzött-sütött,
egy pinty – kéményt söpört,
egy pinty – a boltba járt,
egy pinty –

egy a bakon.

Álmosak lettek,
ágyat vetettek,
lefeküdt mind a negyvennégy:
egy pinty – a nagy ágyba,
egy pinty – a díványra,

egy meg – tyütyütyű!

Ford.:Rab Zsuzsa

Wish>!
Danyiil Harmsz: Negyvennégy pici pinty

Gyerekekről szóló mesék, nagyon hétköznapian, nagyon életszerűen. Engem elvarázsolt. Meg a fiamat is. Őt főleg a pintyes vers.
Az is nagyszerű benne, hogy annak ellenére, hogy majd 50 éve íródott, teljesen olyan kalandok történnek a mesében a gyerekekkel, amik ma is működnek.
Kisiskolásoknak remek olvasnivaló.

Yllíria>!
Danyiil Harmsz: Negyvennégy pici pinty

A történetek némelyikén a kislányom úgy nevetett alig tudta abbahagyni.A versek közül is tetszett neki a legtöbb.Voltak persze gagyibbak is,de összességében olvasásra érdemes.

Zalkodi_Erna>!
Danyiil Harmsz: Negyvennégy pici pinty

Először nem tudtam hova tenni, utána egyre jobban lekötött és még vártam is, mi sül ki belőle. A versek is aranyosak. Mégis kettős érzésem van. Tetszik is, de annyira nem, hogy többször is elolvassam. Bár ezt majd a kisfiam eldönti, ha nagyobb lesz.

colaloka>!
Danyiil Harmsz: Negyvennégy pici pinty

Emiatt a könyv miatt szeretnék újra gyerek lenni, hogy gyermekfejjel is elolvashassam.