Esetek 39 csillagozás

Válogatott írások
Danyiil Harmsz: Esetek

Harmsz szövegei olyan időben születtek, amikor a világ különösen értelmetlennek és ellenségesnek tűnt, amikor a realitás maga vált abszurddá. Elméleteket gyártott, hogy megfogalmazza, mi az értelmetlenség, a semmi, a nulla, a végtelen. Az abszurd az abszurd valóság egyetlen adekvát kifejezési formája. A valóság abszurditásának felismerése valóságábrázolás is, világértelmezés. Szigorú és pontos logikával jutott el a logika felszámolásához. Kronologikus eseménysorai nem logikusak. Filozófia és paródia borotvaélén táncol. Azért szedi szét a nyelvet, hogy új értelmet adjon neki. „Volt egy vörös hajú ember, akinek nem volt se szeme, se füle. Nem volt neki haja sem, úgyhogy vörös hajúnak is csak feltételesen nevezték. Beszélni nem tudott, mivel nem volt szája. Orra sem volt. Még keze se, lába se volt neki. Hasa sem volt, háta sem volt, gerince sem volt, és semmilyen belső szerve sem volt. Semmije se volt! Úgyhogy nem is érthető, kiről is van szó. Jobb, ha nem is beszélünk róla többet.”

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Science in Fiction Typotex

216 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789632793696 · Fordította: Hetényi Zsuzsa
216 oldal · ISBN: 9789632793696 · Fordította: Hetényi Zsuzsa

giggs85 >!

Danyiil Harmsz: Esetek Válogatott írások

Ez egy igazán különös és unikális kötet. Egytől egyig minőségi abszurd szövegek, amelyek mind saját magukban, mind a ’30-as évek kommunista őrületére kivetítve működnek. Harmsz valóban megelőzte a korát, annyira újszerűek. Csak ajánlani tudom ezeket az egyperceseket.

Danyiil Harmsz: Esetek Válogatott írások

Danyiil Harmsz írásai kezdetben mulatságosan érettek, melyen meg is lepődtem. Aztán egy ideig az abszurdból átmegyünk bugyutává, leegyszerűsített képletekké…Végül filozofikus írásokkal koronázza meg ezt a kötetet a szerző. Egyszóval: egyszer fent, egyszer lent. A csattanók egyszer jól elsülnek, egyszer nem. Egyszer a padlón fekszem a nevetéstől, máskor a hajamat tépem – az unalomtól és a közönytől. Talán az élet is pont ilyen közönyösen abszurd és azért írt így, ahogy. Megyek és befekszem a föld alá, aztán vagy kapok levegőt vagy nem…

Bélabá>!

Danyiil Harmsz: Esetek Válogatott írások

Friss beszerzés, belenéztem és benne ragadtam. Két nagyobb ütemben el is tudtam olvasni. Groteszk írások, mint például Örkény, Kafka vagy Čapek munkái. Szeretem az ilyen szövegeket, talán legjobban Kafka Nyolc oktáv füzetéhez hasonlatos az orosz szerző könyve. Az elején érdekes bevezető mesél Harmszról és koráról, ez is jó ötlet volt a kiadótól és nem csak odadobni a szövegeket az olvasó elé. Mivel az ilyen rövid írások nem tudnak egységesen magas szintet hozni emiatt 4,5 csillag (4,4), amúgy a nagy része tetszett.

Danyiil Harmsz: Esetek Válogatott írások

Aztarézfánfütyülőkafkáját, ez aztán bizarrikus volt és mivel kedvenc Pelevinemet hasonlítják hozzá valahol, így nem volt kérdéses, hogy elolvassam-e! :o)

Abszurd, szürreális és „zaum” (értelmen túli költészet), ezek jellemzik leginkább Harmsz szerzeményeit. Nekem nagyon tetszettek, elborult és groteszk képek villogtak a szemeim előtt, mint egy Buñuel filmben, néhol finom, hol meg durva (ön)iróniával tarkítva, kezdve kedves kis hétköznapi történetekkel, aztán meg belecsap olyan misztikus, filozófiai, matematikai, metafizikai vagy épp egzisztencialista eszmefuttatásokba, hogy lehidaltam! :))

Harmsz pókhálófinoman játszik az idegeinkkel, hogy aztán a csúcspontra érve odacsapjon egy csattanósat, amitől aztán keresztbe áll a szemünk és csüccsenünk a szék mellé, majd leköp, de rögtön segítő kezet nyújtva felsegít, ám csak azért, hogy ismét kilökhessen az ajtón/ablakon, ki merre szeretne repülni. :)

Eszméletlen, érdemes beleolvasgatni az idézetekbe, biztosan meghozzák a kedvet, ehhez a nem mindennapi, meghökkentő utazáshoz a képtelenség birodalmába! :))

216 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789632793696 · Fordította: Hetényi Zsuzsa
M_Titi>!

Danyiil Harmsz: Esetek Válogatott írások

Bulgakov és Örkény eltitkolt szerelemgyereke Harmsz. Valljuk be, ahogy előbbi két író sem való mindenkinek, így Harmsz sem egy olyan alak, akit mindenki imádna, vagy csak szeretne.
Nagyon jókat mulattam az írásain, volt amin még el is gondolkodtam.
Nem szabad komolyan venni minden egyes betűt, és megsértődni se föltétlenül szükséges.
Egyes írások, még magukat sem veszik komolyan, szóval kár lenne bennük a mély és elgondolkodtató üzeneteket böngészni, egyedül a nevetést szolgálják.

Kuszma P>!

Danyiil Harmsz: Esetek Válogatott írások

Marha nehéz válogatott írások alapján fogalmat alkotni egy íróról, különösen, ha a válogatás szempontja nem minőségi, hanem egy író minden lehetséges oldalát meg akarja mutatni, még ha villanásnyira is. Az persze világos, hogy Harmsz különös író és különös ember, igazi legenda, és belegondolni is szörnyű, milyen gazdag, szellemes, mély irodalom alakulhatott volna ki a 20-as évek Szovjetúniójában (és persze az azt követő évtizedekben), ha az a Sztálin csak egy PICIVEL jobban hasonlított volna mondjuk Pál Ferencre.

Az abszurdjai fantasztikusak. Karinthy és Örkény van megemlítve a fülszövegben (ki más), de Karinthy csak a paródiáiban jut el a teljes abszurdig, az Örkény-egyperces pedig mindig tartalmaz valami mélységes filozófiát. Harmsz viszont tényleg elmegy a falig, helyenként a dadaizmust súrolja, és amilyen az ember, ebben a totális értelemnélküliségben is kényszeredetten keresem a mondanivalót. És annyira keresem, hogy talán meg is találom.

Morpheus>!

Danyiil Harmsz: Esetek Válogatott írások

Egy újabb olyan könyv, amit huszonévesen kellett volna olvasnom (sajnos akkor ez nem volt lehetséges), és akkor odáig lettem volna tőle, sőt vissza is. Azért most is élveztem, mert a világot abszurdnak és paradoxonokkal telinek látom, és ezt így elfogadva kell benne élni és meghalni. Lehetőleg minél abszurdabban. :)

csend_zenésze>!

Danyiil Harmsz: Esetek Válogatott írások

Az abszurd az egy igen finom dolog.
Az orosz abszurddal meg, gyerekek, hát meg lehet venni kilóra. Ennyi.

Buzánszky_Vírus_Dávid>!

Danyiil Harmsz: Esetek Válogatott írások

Hát ez… rendkívül… érdekes volt.
Először igazából fogtam a fejem, hogy most ez ?!
Nem értettem.
Ezáltal rossznak gondoltam.
Aztán kiderült, hogy hatással van rám, de nem a megszokott módon.
Ha valami hatással van rám, akkor az nem lehet rossz írás.
Viszont jónak se gondolom.
Akkor mi ez?
Fogalmam sincs, akinek van kedve, olvassa el.

Bolondkandúr>!

Danyiil Harmsz: Esetek Válogatott írások

Ami jobb helyeken irodalmi játék, máshol életveszélyes elhajlásnak minősül. Harmsz rosszkor és rossz helyen élt, ahol a szocialista realizmus (bármi is az) szigorúan megszabott korlátai mögül még kilesni sem volt ajánlott. Ráadásul sokszor az volt az érzésem, hogy Harmsz szándékosan provokálta is a hatalmat. Elég elolvasni a könyvben szereplő Összoroszországi Költőszövetség Tagsági adatlapját, a nyegle válaszokat olvasva az ügyintéző elvtárs biztos azonnal nyúlt az „Űrlap feljelentéshez” feliratú doboz felé. És ha még a többi írása megjelent volna. Jött is a fekete autó hősünkért…
Nagyon is orosz írások ezek, hátborzongatóan érezni bennük a korszak teljesen irreális, embertelen valóságát, ahol mindennapos, hogy akivel este együtt vodkáztunk, annak másnap nyoma vész, és ahol az sem biztos, hogy hétfő után kedd jön (csak ha a Bölcs Vezér úgy látja jónak).

Lunemorte P>!

Miért kéne szégyellnünk rendes testünket, amelyet a természet adott nekünk, ha nem szégyelljük azokat a förtelmes tetteinket, amelyeket mi magunk követünk el?

41. oldal ,,Sásban születtem"

Filozófus!
Válaszul írok az Ön levelére, amelyet válaszul készül írni az én levelemre, amelyet én írtam Önnek.

209. oldal Kapcsolat

Lunemorte P>!

Repülni is tudok. De erről nem fogok mesélni, úgysem hiszi el senki.

71. oldal, ,,Hallottam egy ilyen kifejezést"

Kkatja P>!

– Na jó, Rakukin megdöglött – mondta Pakin.
    Keresztet vetett, és lábujjhegyen kiment a szobából.
    Hozzávetőleg tizennégy perc múlva Rakukin testéből kimászott egy pici lélek, és gyűlölködve méregette a helyet, ahol nem sokkal ezelőtt Pakin ült. Ám ekkor a szekrényből kilépett a halál angyalának magas alakja, kézen fogta Rakukin lelkét, és magával vitte valahová, egyenesen át a falakon és a házakon. Rakukin lelke loholt a halál angyala után, és állandóan gyűlölettel tekintgetett hátra. De akkor a halál angyala megszaporázta lépteit, és Rakukin lelke ugrándozva és botladozva egy kanyarnál eltűnt a távolban.

148. oldal Pakin és Rakukin

Kkatja P>!

Utazás közben, ne álmodozz, hanem fantáziálj, és figyelj oda minden apró részletre.

152. oldal Kék füzet (Részletek)

Kkatja P>!

Minden bölcsesség hasznos, ha van, aki megértette. Az érthetetlen bölcsességet belepheti a por.

152. oldal Kék füzet (Részletek)

Kkatja P>!

A közegészségügyi bizottság a lakásszemlék során Kalugint a közegészségre ártalmasnak és fölöslegesnek nyilvánította, ennélfogva utasította a lakóbizottságot, hogy a szeméttel együtt dobják ki.
    Kalugint félbehajtották, és kidobták, mint valami szemetet.

108. oldal Az álom

Kkatja P>!

1. Puskin költő volt, és állandóan írt valamit. Egyszer Zsukovszkij írás közben toppant be hozzá, és hangosan felkiáltott:
     – Hiszen te egy firkász vagy!
    Attól fogva Puskin nagyon megszerette Zsukovszkijt, és bizalmasan csak Zsukovnak kezdte szólítani.

2. Mint köztudott, Puskinnak nem nőtt a szakálla. Puskin nagyon szenvedett ettől, és folyton irigykedett Zaharinra, akinek éppen ellenkezőleg, nagyon is rendesen nőtt a szakálla. „Neki nő, nekem meg nem nő” – mondogatta Puskin gyakran, és körmével mutogatott Zaharinra. És milyen igaza volt.
[…]
5. 1929 nyarát Puskin falun töltötte. Korán kelt, megivott egy csobolyó frissen fejt tejet, és szaladt a folyóra fürdeni. Fürdés után lehevert a fűbe, és ebédig aludt. Ebéd után Puskin függőágyban aludt. Amikor büdös muzsikokkal találkozott össze, odabólintott nekik, és az ujjával befogta az orrát. A büdös muzsikok pedig a sapkájukat gyűrögetve mondogatták: „Réja se ráncson.”
[…]
7. Puskinnak négy fia volt, és mind idióta. Az egyik még a széken sem tudott rendesen megülni, és állandóan leesett. Puskin maga is bajosan ült meg a széken. Kész röhej, megesett, hogy ott ülnek az asztalnál, az egyik végén Puskin potyog le folyton a székről, a másikon a fia. Szégyen gyalázat!

142-143. oldal Anekdoták Puskin életéből

Lunemorte P>!

Voltak napok, amikor nem ettem semmit. Ekkor igyekeztem magamat jókedvre deríteni. Lefeküdtem az ágyra, és elkezdtem mosolyogni. Húsz percig mosolyogtam egyfolytában, de aztán a mosoly átment ásítozásba.

39. oldal, ,,Kétszobás lakásban laktunk"

Lunemorte P>!

Amikor meglátok egy embert, kedvem lenne behúzni neki egy jó nagyot a pofájába. Annyira jó valakit pofán verni!

43. oldal, ,,Amikor meglátok egy embert"