A ​virág 3 csillagozás

Dante Alighieri: A virág Dante Alighieri: A virág

Dante ​Alighieri új alkotással lépett olvasói, rajongói elé: A virággal. Az 1878-ban felfedezett s a Rózsaregénnyel egybekötött kéziratról viták, tanulmányok sora után olasz és nemzetközi tudósok közössége megállapította, hogy Dante műve, s a halála 600. évfordulóján, 1921-ben publikált „Összes művek”, ha függelékben is, az Új élet és az Isteni Színjáték mellé helyezte. 1965 után pedig már nem függelékként, hanem hiteles, egyenrangú alkotásként szerepel a nagy költő művei között.A virág Dante első alkotása, a beérkezés műve. Más mint a többi alkotás: de hisz Dante minden művében eredeti; viszont ami benne van s ami közös minden alkotásával: Dante szelleme, Dante lénye; a nagy művész, a moralista, a filozófus.A 232 szonettet érdemes úgy olvasni, mint egyetlen alkotás megannyi strófáját. Alapvetően epikus alkotás: szövegét áthatja irónia is, humor is, harag is, de kívülállóként mesél, leír, bemutat, beszélteti a teremtményeit, és így komikus (azaz kedvezően végződő) poémával fejezi… (tovább)

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Eötvös Klasszikusok

Magyar Napló, Budapest, 2014
268 oldal · keménytáblás · ISBN: 9786155465123 · Fordította: Hárs Ernő
Eötvös, 2012
252 oldal · ISBN: 9789639955295 · Fordította: Simon Gyula

BBarb>!
Dante Alighieri: A virág

Észrevettem, hogy kevés verset olvasok, így elkezdtem keresgélni hogyan is lehetne ezt orvosolni.
Dante ezen művéről még nem halottam, de érdekesnek tűnt így tettem egy próbát vele.
A nyelvezete az elején egy kicsit megrémisztett, de később már gördülékenyebben ment az olvasás és az értelmezés.A szonettek együtt adnak ki egy története és a különböző megszemélyesített tulajdonságok (Undor, Ész, Ámor stb.) segíti vagy akadályozzák a „főszereplő”, a Szerelmes útját.
A kötet végén lévő utószóból megismerhetjük a kézirat eredetét és a körülötte kialakult vitát. spoiler