Isteni (szín)játék
Danny Tobey regényének sok pozitívuma van, de azok nem a karakterei. A könyv rövid fejezetei, az író stílusa nagyon könnyen és gyorsan olvashatóvá teszi a történetet, de ez gyakran a hátrányára is válik, mert néha töredezetté válik, mintha egy-egy jelenetet olvasna az ember a Védelmezők életéből. Néha éppen ezért sokkal szembetűnőbb volt egy-egy motivációs vagy logikai baki, tűnt erőltetettnek egy-egy fordulat, amik a látványos “elhallgatások” nélkül nem valószínű, hogy zavaróak lettek volna.
Charlie Lake eminens tanuló, empatikus az iskolatársai felé, tökéletes jövő felé néz… de az anyja meghal rákban, a jegyei romlanak, a negatív érzései elragadják, és úgy érzi, számára már semmit sem tartogat a holnap. Miközben sodródik a nihilben, egyetlen kapocs segít neki megragadni a túlélést a mindennapokban, ez pedig a programozó klub, a Védelmezők. Ragaszkodik a kis csapathoz, a barátaihoz, de amikor meghívást kap egy valóságtorzító játékba, amit egy kegyetlen, önmagát Istennek képzelő mesterséges intelligencia hívott életre, hirtelen az eredetileg is összekuszált világát a totális romhalmaz állapotába taszítja. Vanhi, Kenny, Alex és Peter, a Védelmezők kis csoportjának tagjai mind-mind a saját élettapasztalataikat batyuba csomagolva vágnak neki a játéknak, ami kezdetben lenyűgöző, ám hamarosan olyan morális válaszutak útvesztőjébe zavarja a bandát, amiben nincs igazán helyes döntés, csak az, hogy jobbra vagy balra folytatod-e az utadat a szenvedések tömkelegében. Mert minden jó cselekedet elnyeri méltó büntetését, és minden rossz cselekedet jutalommal jár ebben a kifordult világban.
Amitől nagyszerű a regény, hogy minden karakter motivációjára, titkaira és élettörténetére fény derül, de ezt egyben a hátrányának is éreztem. Annyira túlzó az egész, mintha a szerző mindenféle embertípusról és kapcsolati defektusról is szeretne körképet adni. Egyszerűen hihetetlen, hogy ennyi abúzív, rossz, elkorcsosult személy egy helyre összpontosuljon, Charlie középiskolája köré. Egyetlen ellenpont nélkül. Egyetlen jó példa nélkül.
A végére mindenkit utáltam ebben a könyvben. Az összes szereplő, az összes mellékszereplő, de még a szellemi fogyatékos gondnok is képmutató, álszent, gonosz, önző és leginkább felelőtlen. Nem ad igazi feloldozást Danny Tobey regénye, az utolsó pillanatig velejéig romlott marad.
Szóval gyűlölöm. Nem azért, mert rossz. Azért, mert jó.