Hullócsillagom 145 csillagozás

Fiam, Nick Traina élete és halála
Danielle Steel: Hullócsillagom Danielle Steel: Hullócsillagom

Az amerikai Danielle Steelről, a világ talán legolvasottabb írójának kevesen gondolnák, hogy élete drámai fordulatok, tragikus epizódok sorozata. Legújabb könyve híres zenész-költő fia, Nick Traina – betegségével vívott – hősies küzdelmének krónikája. Nem regény, hanem lebilincselő, lélekerősítő igaz történet. Az Egyesült Államokban mintegy hárommillióan szenvednek a mániás depresszió kínzó, alattomos betegségétől. Hazánkban is százezreket érint a kór. Danielle Steel könyve elsősorban róluk, nekik és környezetüknek szól.

Eredeti megjelenés éve: 1998

Maecenas, Budapest, 2002
340 oldal · puhatáblás · ISBN: 9632030656 · Fordította: Bánki Bálint

Magdi1017>!

Danielle Steel: Hullócsillagom Fiam, Nick Traina élete és halála

Én nagyra értékelem az írónő munkásságát, ezt nem is titkolom, bármennyire is csöpögős regényeket ír. Többnyire azokban is előfordul a tragédia valamilyen formában. De itt a saját szörnyű történetét ismerteti meg az olvasóval. Ezt feldolgozni nem lehet… Először a diagnózis, aztán a kezelések tömkelege, a tehetetlenség. Szülőként nem volt könnyű olvasmány, nem tudom, hogy én fel tudnám – e dolgozni, ha bármelyik gyerekem súlyos betegséggel küzdene, mert beletörődni biztosan nem. Én is elmennék a végsőkig.
Megrázó volt.. :(

Áfonya74 P>!

Danielle Steel: Hullócsillagom Fiam, Nick Traina élete és halála

Nem szoktam olvasni Danielle Steel könyveit, egészen egyszerűen, mert nem az én stílusom.
De ez a könyve kivétel. Mert teljesen más, mint a tőle megszokott írások.
Édesanyaként hihetetlenül nehéz volt elolvasni. Megtudni, szembesülni vele, hogy nem mindig tudsz megtenni érte mindent, nem lehetsz ott mellette minden pillanatban. Hogy hiába nyújtasz neki segítő kezet, az nem mindig elegendő, és bizony sokszor tehetetlennek érzed magad.
Danielle Steel azzal állított méltó emléket szeretett fiának, hogy megismertette az olvasóival fájdalmas, szívszorító történetüket.
Lehetetlen sírás nélkül végigolvasni…

Zanit>!

Danielle Steel: Hullócsillagom Fiam, Nick Traina élete és halála

Megrázó történet, szülőként olvasni főleg félelmetes, de nem bántam meg a rá szánt időt. Teljesen beszippantott már az elejétől kezdve.
Azonban volt pár olyan rész is, ami eléggé hihetetlennek tűnik, pl: „Először az első születésnapi bulija megrendezésekor rúgtuk össze komolyan a port. Kijelentette, hogy diszkózenét akar hallgatni, és hívjunk meg egy bohócot is.” Akármilyen érett és értelmes is lehetett Nick, ezeket a sorokat erős túlzásnak érzem.
Voltak olyan mondatok is ("Így hát hetedikes korában beköszöntött az életébe a szex és a kábítószer, és ezzel szép lassan kinyílt előtte a veszélyes külvilághoz vezető kapu"), amiknél legszívesebben megkocogtattam volna az anyuka homlokát, hogy hahóóó, ez így rendben van, nem kellett volna szorosabb pórázon tartani ezt a gyereket? De nem akarok ítélkezni, szerencsére soha nem jártam Danielle cipőjében.

MariannaMJ>!

Danielle Steel: Hullócsillagom Fiam, Nick Traina élete és halála

Netes fórumon ajánlották a könyvet. Nagyon megdöbbentő, hogy a mindig tökéletesen elegáns és tökéletes mosolyú Danielle Steel fia bipoláris zavarral élt. Egyáltalán: az írónő családi élete nem minden napi: több házasság, majdnem egy tucat gyerek, átlagon felüli anyagi körülmények (ezt a regényeivel alapozta meg).
Utóbbi nagy szerencse volt a fiának is, mivel az akkori lehetőségekhez mérve, megkaphatta a legjobb orvosi ellátást. Megkapta, miután évekig hurcolta Nicket orvostól orvosig – a teljes közönyön volt szükséges átküzdenie magukat.
Az anya írásán nem tud átjönni, nem jöhet át, mennyire felfokozott életet élt Nick, inkább a szülői aggodalomról, a mindennapok megszervezéséről olvashatunk. Néhol számomra túl mázas is volt, amolyan romantikus írás. Érdemes megnézni a srác két bandájának a youtube-on elérhető néhány videóját: ezekből szerintem inkább átjön az, ahogy a fiú érezhetett. Persze, ez csak feltevés a részemről…

Amúgy a zene… Zaj… Nagyon megdöbbentett. Nem erre számítottam…

A könyv tele van fotókkal. Nick a leglazább, legmosolygósabb, viccesebb. Igazi hófehér hollywoodi mosoly. Tragikus…
Az öngyilkosságok… Mennyire nem akart élni. Ez az, amit szintén nem érezhetünk az anya szavain: magában a srác milyen mértéktelenül, iszonyúan szenvedhetett önmaga miatt.

Paulina_Sándorné P>!

Danielle Steel: Hullócsillagom Fiam, Nick Traina élete és halála

Nem egy megszokott Danielle Steel könyv. A fiáról ír, az életéről. Egy anyának nagyon nehéz olvasni ezt a könyvet. Azt a napi küzdelmet, amit véghezvitt a fia érdekében. Nagyon nehéz, hogy tudod, hogy valami nincs rendben, nem jó, de senki nem hisz neked, csak legyintenek. Lehet, hogyha előbb ismerik fel a fia betegségét, ha előbb adnak neki megfelelő gyógyszert, talán nem következik be a tragédia. Talán. A szívem szakadt meg, mikor a fia Julia-hoz költözött és elengedte. Hihetetlen erő kellett, ahhoz, hogy az írónő ezt bírja. Hiszen Nick-en kívül még volt több gyermeke, azok is igényelték az anyjukat. Csodálom az írónőt!

monalisa>!

Danielle Steel: Hullócsillagom Fiam, Nick Traina élete és halála

Hát én is megkönnyeztem a végét. Danielle Steel nagy a lelkek mélyére tud nyúlni szövegvezetésével. (Mondjuk néha-néha zavartak a visszatérő és ismétlődő gondolatok, nem kerestem vissza, de elvétve akadt olyan Ctrl C Ctrl V érzésem… De mindezt megbocsátom neki a könyv tartalma miatt.) A megtörtént eset és a személyes érintettség az írónő részéről pedig még inkább egy közvetlen légkört eredményezett. És tényleg, én is abszolút úgy éreztem, ahogy DS is megírta a könyv végén – miszerint akik nem ismerték Nicket, a könyv után szeretnék megismerni. Ajánlom azok figyelmébe ezt a könyvet, akik csak ponyvaírónőként könyvelték el Danielle Steel-t. Most, hogy jobban megismertem az életét, rájöttem, hogy művei nagyrészében valószínűleg a saját szerelmi életét meséli el 1-2 változtatással vagy olyannak mutatja, amilyennek szerette volna, hogy legyen.
Visszakanyarodva Nickre, nem tudom szóba került-e valaha, de most ugye megint a figyelem középpontjába került egy bipoláris férfiről szóló film/könyv (Napos oldal) – kíváncsi lennék ezzel kapcsolatban DS véleményére vagy esetleg fordítva, hogy a Napos oldalban érintett írók, rendező, színészek stb. akárkit, inspirált-e ez a könyv. Amúgy érdemes elolvasni, ez egy kőkemény életrajzi alkotás egy súlyos mentális betegségben szenvedő fiatalről, nem fikció vagy szerelmes történet, amire az írónő neve enged következtetni.

indira62>!

Danielle Steel: Hullócsillagom Fiam, Nick Traina élete és halála

Soha nem volt még ilyen nehéz számomra egy könyvről véleményt írni, ugyanis úgy gondolom, hogy ez egyfajta gyászfeldolgozó elbeszélés. És innen már nehéz bármit is írni vagy gondolni a benne olvasottakról.
Érdekes olvasmány volt egy fiatal srác elég kaotikus, zavaros és talán joggal mondhatom, hogy illően és kellően részleteiben elkendőzött életéről.

Danielle Steel: Hullócsillagom Fiam, Nick Traina élete és halála

Mint anya, úgy gondolom és érzem, hogy nem történhet rosszabb dolog a gyermekünk halálánál. Danielle Steel ebben a könyvben a fiáról ír, a küzdelemről, a betegségével felvett szülői harcról, a tehetetlenségről, a fájdalomról, és elengedésről…. Szívszorító könyv.

Gyucha_Pálma>!

Danielle Steel: Hullócsillagom Fiam, Nick Traina élete és halála

Már háromszor is elolvastam. Megunhatatlan ez a könyv! ez volt az első D.S. könyvem. mind a háromszor sírtam ezen a könyvön. annyira megható. és hihetetlen mennyi mindenen ment keresztül a család. Hihetetlenül tisztelem é szeretem az írónőt a kitartásáért, erejéért.

TeLa>!

Danielle Steel: Hullócsillagom Fiam, Nick Traina élete és halála

Szívszorító történet egy fiúról,akinek az élete ( még ha sokan ugy is gondolják …-mert sajnos vannak akik nem jól gondolják-mindene megvan s boldognak kellene lennie)nagyon nagy küzdelem volt önnmagával!

Zsuzsanna_Makai>!

Mit számít, mennyi pénzem halmozódik fel a bankokban, ha minden reggel összetört szívvel ébredek.

Light_House>!

Vannak dolgok, amiket egyedül kell megtennünk. Ha át akarjuk ugrani az előttünk tátongó mélységes szakadékot, akkor nekifutás közben csak a saját hitünk adhat erőt. Nekünk kell ugranunk, és hinnünk kell önmagunkban.

Light_House>!

Bizonyított tény az, hogy annyit kapsz, mint amennyit adsz. Aszerint ítélnek meg, ahogyan éltél, és magad után is olyan nyomot hagysz.

Paulina_Sándorné P>!

Még a legrosszabb helyzetekben is van valami apróság, aminek örülni lehet. Ragadd meg ezt, fogd erősen, és ne engedd el.

Algernon P>!

Nick Traina – Ne add fel

Amikor úgy érzem,
hogy már nem
bírom tovább,
mert már túl sok csalódás ért,
akkor a csapatból valaki átkarol,
és azt mondja,
ne adjam fel,
minden rendbe jön.
Időnként nagy dolgokat vittem véghez,
és már a csúcson is elidőztem,
de már a romjaimban is hevertem,
letaszítva és összetörve.
Hát ilyen az élet,
többet nem remélhetsz,
egyszer a győzelem repít magasba,
máskor meg a földhöz vág kudarca.
Ez nemcsak egy szépséggel teli világ,
hanem gyűlölettől is terhez,
hát így megy ez,
vannak doolgok, amik ellen
semmit sem
tehetsz.
Keresd a jót és használd fejed.
Soha ne add fel, és akkor minden
rendben lesz
Van aki küzdeni szeret
másokat meg megőrjítenek a szerek.
Minden éjszakámon
negatív hullámok sodortak el,
gyengeségem soha nem titkoltam.
A tudás útján nincs megállás,
az idők végeztéig haladj tovább
Sokak szíve gyűlölettel teli,
és ebbe szinte belezavarodnak.
Az mindenkinek időbe telik
amíg a felkavart vizek letisztulnak.
Bizonyított tény az,
hogy annyit kapsz, amennyit
adsz.
Aszerint ítélnek meg,
ahogyan éltél,
és magad után is olyan nyomot
hagysz.

Carmilla >!

1992 februárjának végén (ekkor még mindig csak tizenhárom éves) ezeket a sorokat vetette papírra: „Bárcsak meghalnék, és akkor mindennek vége lenne. Szeretem az életet és az embereket is, csak magamat nem.”
    Márciusban azt írja, hogy ismét foglalkozik az öngyilkosság gondolatával, majd áprilisban ismét: „Hamarosan öngyilkosságot követek el.” Aztán befelé fordul és önmagát boncolgatja: „Annyira nyomott a hangulatom. Lehet, hogy mániás depresszióm van. Nem tudok mit kezdeni az életemmel. Mindenki gyűlöl, és én is gyűlölök mindenkit.”

96. oldal, 7. Nyolcadik osztály: a katasztrófa kitörése (Maecenas, 2002)

korneliar>!

Mindenkinek meg kell küzdenie a saját démonjaival, és mások soha nem érthetik meg igazán, hogy ez egyeseknek milyen iszonyú feladat.

Kapcsolódó szócikkek: depresszió
Carmilla >!

Ha kedves vagy a többiekhez, akkor azoknak is kedvesnek kellene lenniük hozzád. Ha egy seggfej vagy, akkor te sem érdemelsz jobbat. Megpróbálom tiszteletben tartani a többieket, még akkor is, ha nem szeretem őket. Így én is hasonló bánásmódra számíthatok. Ha ők ennek ellenére mégsem viszonozzák a kedvességemet, akkor ők a seggfejek, nem pedig én.

146. oldal, 10. Foglalkozások, kiértékelések és végül gyógyszeres kezelés (Maecenas, 2002)

Kapcsolódó szócikkek: kedvesség
Carmilla >!

A szeretetet megosztani, a fájdalmat pedig enyhíteni kell.

20. oldal, Prológus (Maecenas, 2002)

Carmilla >!

Töltsd el hasznosan az idődet, tanulj sokat és fejlődj. Ne hagyd, hogy úrrá legyen rajtad a csüggedés.

117. oldal, 8. Nick összeomlik (Maecenas, 2002)