Az ​aktív időskor művészete 4 csillagozás

avagy séta százévesekkel
Daniela Mari: Az aktív időskor művészete

Daniela Mari a Milánói Egyetem professzora, az időskori betegségekkel
foglalkozó kutatócsoport vezetője számos orvostudományi
társaság tagja, volt elnöke. A szerző arra kíváncsi, hogy
valójában mit jelent megöregedni, mi az öregség és mikor kezdődik
ez a folyamat, miért élik meg különbözőképpen az emberek
az öregséget. Az ókori Rómában csak az idősek kerülhettek
a szenátusba, akkor az életkort 40 évben minimalizálták. A mai
generáció viszont azt nevezi öregnek, aki nem ismeri a digitális
világot, vagyis azt, aki 25 évesen nem ismeri a telefon-applikációkat
éppúgy öregnek tartják, mintha 80 éves lenne. A szerző
könnyed stílusa, humora és szakértelme feloldja a témával kapcsolatos
ambivalens érzelmeket, könyve olvasmányos, érdekes és
elgondolkodtató.

Corvina, Budapest, 2018
136 oldal · ISBN: 9789631365306 · Fordította: Kárpáti Zsuzsa

Inmelius_Mudri_Jolcsi>!
Daniela Mari: Az aktív időskor művészete

A kis könyvecske pár mondatban összefoglalva:

– egyél kevesebbet, és az is minőségi étel legyen – magyarul ne zabálj, aki kevesebbet eszik, tovább él – minőségi életet. Factum. Ha csak a fejedre nem esik egy fél tégla, az ellen nem véd.

– Mozogj! Sokat és rendszeresen. Aki így cselekszik, tovább él – minőségi életet. Factum.

– Kerüld a tartós, mérgező élethelyzeteket, akarj megoldásokat lelni erre – hogy minőségi életet élhess. Factum.

– Dolgoztasd az agyad! hogy minőségi.. stb. Factum.

– A betegségek így sem biztos, hogy elkerülnek, de nagyobb a valószínűsége, hogy igen, és akkor tied a világ nyolcvan meg 100 évesen is.

Ennyi.

Hozzáállás kapcsoló elbillent vagy még mindig jobb tespedni?

paoloni>!

Bárhová menjetek is nyaralni, egy hegy tetejére vagy a tengerpartra, ne feledjétek, hogy könyv mindig legyen nálatok.

paoloni>!

Nem az a baj, hogy kívül megöregszünk, hanem az, hogy sokan nem maradnak belül fiatalok.

52. oldal (Oscar Wilde)

Debut P>!

Minden ember egyedi, és mindazok, akikkel együtt dolgoztam pályafutásom során, megértették velem: ahhoz, hogy megtudjuk, mit is jelent valójában az öregedés, tekintetünknek túl kell emelkednie a milliónyi sejt és gén sokaságán. Mást kell szem előtt tartanunk: a filozófiát, az irodalmat, a művészetet.

hátlap

paoloni>!

Bárki, aki képes megőrizni a szépség megragadásának képességét, sosem öregszik meg.

13. oldal (Franz Kafka)

paoloni>!

Ha nem sikerül felidézned, hova tetted a kulcsokat, ne gondolj rögtön az Alzheimerre; akkor viszont kezdj el aggódni, ha nem jut eszedbe, mihez kellenek a kulcsok.

paoloni>!

Miképpen a vas megrozsdásodik, ha állni hagyják, a víz pedig megposhad, és a hidegben megfagy, úgy bomlik meg az elme is, ha nem pallérozzák.

54. oldal (Leonardo Da Vinci)

paoloni>!

A tanulás, az ismeretszerzés, az utazás, a múzeumba és kiállításokra járás, az olvasás: ezek a tevékenységformák felbecsülhetetlen védelmet nyújtanak a szellemi hanyatlással járó betegségekkel szemben.

paoloni>!

Az öregedő agy rugalmas, mindig képes új dolgok megtanulására, […].

paoloni>!

Minden relatív. Végy egy százévest, aki összetör egy tükröt: igencsak boldog lesz attól a tudattól, hogy van még hét szerencsétlen éve.

99. oldal (Albert Einstein)

paoloni>!

Ahogyan egy könyv lapjait a borítók fogják közre, úgy keretezi életünket a születés és a halál. Egy könyv – még becsukva is – távoli tájakat, fantasztikus kalandokat rejthet magában: nekünk, embereknek is így kellene lennünk ezzel. Képzeljétek el életetek könyvét: ne féljetek attól, ami a borítón kívül van, és ne aggódjatok azon, milyen hosszú. Egyedül az számít, hogy a történet szép legyen.