Birodalmi ​kézikönyv 32 csillagozás

Parancsnokok számára
Daniel Wallace: Birodalmi kézikönyv

A Birodalom uralma alá hajtotta a galaxist. A hadsereg valamennyi fegyvernemének válogatott, magas rangú tisztjei működtek közre e taktikáink elveit és gyakorlati alkalmazását bemutató kötet összeállításában, amely küldetési jelentések és bizalmas dokumentumok segítségével mutat követendő példát a feltörekvő, ifjú parancsnokok számára.

Az endori csatát követően a Lázadók Szövetsége megszerezte ezt a szigorúan titkos kézikönyvet, és kötelező olvasmánnyá tette saját parancsnokai számára, akik maguk is hozzáfűzték megjegyzéseiket a szöveg margóin.

EZ A TAKTIKAI ÉS FILOZÓFIAI TANKÖNYV FELBECSÜLHETETLEN ÉRTÉKŰ BEPILLANTÁST NYÚJT A BIRODALMI HADSEREG MŰKÖDÉSÉBE – BÁRMELYIK OLDALON ÁLLSZ IS.

Eredeti cím: Imperial Handbook: A Commander's Guide

Kolibri, Budapest, 2016
160 oldal · keménytáblás · ISBN: 9786155591723 · Illusztrálta: Chris Reiff, Chris Trevas, Joe Corroney, John Van Fleet, Maciej Rebisz, Russel Walks

Han Solo

Ikarosz>!

Daniel Wallace: Birodalmi kézikönyv Parancsnokok számára

Ez egy hihetetlen jó lehetett volna, viszont elég sok kis buckán sikerült elbotlania.
Nagyon szépen bemutatja a birodalmi haderőket, viszont sajnos a filmben nem ezt látjuk, pl a stormtroopernek igazi nehézfiúknak kellene lenni, nem csak sormintaként szaladgálni, hogy a Han Solo lelézerpisztolyozza őket…
Kevés volt a kép (akármilyen hihetetlen, mert a könyv ele van jobbnál jobb képekkel), sok mindent megnéztem volna, a dzsungelharcos gárdistától kezdve az úszóképes AT-AT-ig, de ezekről sajnos nem volt kép…
A széljegyzetek itt elég problémásak, nem túl informatívak, néhány helyen nem lett lefordítva, egy oldalon pedig kétszer szerepel ugyanaz a szöveg a lap két átellenes oldalán. Nem tűnik ez olyan komolynak, a könyv élvezetét nem rontja, de akkor is egy ~4500 ft-os könyvről beszélünk…
A széljegyzetekben van még némi logikai bukfenc, én megértem, hogy Leia hercegnőnek meg Han Solonak mindig jelen kell lenni, de nem egyszer feleslegesek és logikátlanok. spoiler
Szóval nem volt rossz, de nem vagyok maradéktalanul elégedett.
Viszont ha ennek kiadnák a Leia-hercegnő-mentesített változatát bővített képanyaggal, plusz egy ilyet a Lázadó Szövetségről…spoiler

Hippoforaccus>!

Daniel Wallace: Birodalmi kézikönyv Parancsnokok számára

Határozottan ez a leggyengébb tagja a kézikönyveknek. Azon kívül, hogy telezsúfolták felesleges adatokkal spoiler, még a fordítás is hiányos spoiler és hibás spoiler. Valamint ott van még a 75. oldalon található bekeretezett cikkszerűség, amiről lemaradt az utolsó szó, és valahogy a kereten kívülre került.
De, hogy valami jót is írjak, a képek nagyon impozánsak spoiler, és van benne egy-két rész, ami tényleg érdekes.

Daniel Wallace: Birodalmi kézikönyv Parancsnokok számára

Szeretem az ilyen írásokat, amikor a kitalált világot valódinak láttatják. :) Az biztos, hogy van helye a Star Wars könyvek között, és kívülről nagyon mutatósan néz ki! Belül is szépek a festményszerű illusztrációk, az egész kiadvány tetszetős, jó forgatni. Olyan, mint egy valódi kézikönyv (leszámítva a SW feliratot az elején), amit simán el tudnék képzelni a birodalmi kiképzések oktató anyaga között. Ennek megfelelően a teljes haderőt (és ideológiát) bemutatja, mindenféle fajta katonával, járművekkel, fegyverekkel… De az igazat megvallva, engem nem minden része kötött le egyformán. A kedvencem természetesen a Flottáról szóló fejezet volt, bár nagyon hiányoltam a TIE pilótákról szóló konkrétabb részeket (ők a kis kedvenceim az X-szárnyú pilóták mellett :D). Hiányzott a Skystrike Akadémia is!! Gondolom az csak később lett(?) kánon, de így meg nagyon fura, hogy meg sem említik a TIE elit kiképzést. Pedig ők legalább olyan hangsúlyos szereplői a történetnek, mint a rohamosztagosok. De a gépeket azért valamennyire bemutatták. Nekem azt hiszem akkor is jobban feküdt volna egy konkrét Birodalmi Flotta kézikönyv. :)
A többi része is tartalmas, sok információt meg lehet tudni a szárazföldi sereg részeiről, eszközeiről is, bár ezek egy jó része nem látható a filmekben. A rohamosztagos rész is egy kicsit fura volt, mert – ha megint a filmeket veszem alapul – eddig egyáltalán nem jött le az, hogy ők ennyire elit részét képeznék az egész birodalmi bagázsnak, és nem is láthattunk ilyen változatos típusokat belőlük. Nekem inkább tűntek fogyóeszköznek, ahogy kb. az első lövéstől kifekszenek, ráadásul mindig bénáznak, miközben a könyv szerint ők lennének a legjobb katonák! Szerintem kár volt oldalakat pazarolni arra is, hogy ilyen részletesen leírják, hogy mekkora egy raj, szakasz, század… (hasznos infó, de olvasni unalmas, elég lett volna felsorolni egy táblázatban), helyette inkább olvastam volna érdekes és tanulságos taktikai leírásokat, beszámolókat. Szerencsére egy-kettő ebből is belefért a könyvbe, azok jók voltak.
Ami a lázadók által beleírt kis megjegyzéseket illeti, azokkal kapcsolatban is vegyesek az érzéseim. Volt egy-két vicces beszólás, amivel tompították a szöveg élét, mert gondolom ez alapból inkább az ifjúságnak szánt könyv akart lenni (nálunk legalábbis a gyerekkönyvtárban kölcsönözhető), de ezzel komolytalanná is tették, ami rontott az értékén. Bár nem tudom mennyire adnék ilyen propagandás szöveget gyerekek kezébe, még ha ez nem is komoly, azért van benne szó népirtásról meg mondhatni náci eszmékről is. Wedge és Mothma megjegyzései voltak azok, amik talán jobban illettek bele szakmai szempontból, a többi annyira nem. Han meg Leia és Luke a nagy közönségkedvencek (már akinek), de azért nem csak körülöttük forog a galaxis. Inkább meghagytam volna tisztán birodalmi könyvnek, nem ilyen „elfogtunk egy példányt belőle” módon, hanem mintha valóban a katonák használnák, talán úgy autentikusabb lett volna.
Örülök, hogy elolvastam, de lehetett volna még jobb is. Az ötlet mindenképp nagy dicséretet érdemel! A megvalósításon még lehetne csiszolni.

negoti P>!

Daniel Wallace: Birodalmi kézikönyv Parancsnokok számára

Az apró hibáitól eltekintve egy érdekes könyv a Birodalom működéséről. Olyan, mint egy tankönyv, sokszor száraz szövegekkel és leírásokkal, de persze vannak benne érdekes részek is. Nekem a Rohamosztagok fejezet (írta: TX-5532) volt ilyen, ellentétben a helyőrségek műszaki leírásával. Han banális széljegyzetei mellett Wedge és Leia és Luke beírásainak legalább volt valami értelme. Tarkin egója meg akkora ,mint a HCS. :-D Jól tagolt, mutatós könyv. Gyűjtőknek mindenképp a polcra való!

Black_Goku>!

Daniel Wallace: Birodalmi kézikönyv Parancsnokok számára

Nagyon jó könyv, és jó betekintést ad a birodalom hadseregébe. A Jedi kódexhez hasonlóan sok jegyzetet tartalmaz.

JustOneMorePage>!

Daniel Wallace: Birodalmi kézikönyv Parancsnokok számára

Változatos leírásokkal van tele, részletesen elmagyarázza a Birodalmi Hadsereg működését. Sok kép és nagyon kellemes tapintású lapok jellemzik a könyvet. Tetszenek az apró beírások a különböző karakterektől. Érezhető, hogy aki megcsinálta a könyvet, hitt is benne, hogy amit ír, az bele is illik a SW világába. Bár nem rész a kánonnak, elég jó olvasmány…már ha rajongó vagy.

Bár nagyoooon nagyoooon drágának tartom érte, még az akciós 3145ftot is…ez nem egy regény…csak egy képeskönyv…magyarázatokkal.

pla>!

Videó-véleményem:

Borító
A borítón és a gerincen fekete alapon süllyesztett nyomdai technikával készült szürke színű szöveget és a birodalom emblémáját tartalmazza. A hátlapon szürkén az embléma, és a hátlapra rá van húzva egy fényezett alapú papírcsík, amely a fülszöveget tartalmazza.

Tagolás
Luke Skywalker iktatási szövege a legelején. + 7 fejezetre oszlik. Itt vannak a fejezetek: nagyon örülök, hogy rendelkezik bevezető és lezáró fejezettel. A lényegi tartalom 5 fejezetre oszlik.
Bevezető
I. rész: a Birodalomi haderők
II. rész: a Birodalmi flotta
III. rész: a Birodalmi hadsereg
IV. rész: a rohamosztagok
V. rész: a Birodalmi tankok
Zárszó Ő Császári Felségétől

Felépítés
Típus: Kézikönyv alapú ismerettár, LEGENDA kategória.
Téma: Birodalmi kézikönyv képekkel, ábrákkal és a lázadók megjegyzéseivel.
Részletes (azaz nem egyszerűsített) tartalomjegyzékkel rendelkezik. Oldalszámozással is rendelkezik, de nem mindegyik oldalon, csak a kézikönyv elemi oldalain.
A sorszámozott fejezetek kétoldalas, a bal oldalon elegánsan illusztrált képpel és a jobb oldalon a szöveges címmel és az írójával, aki Star Wars univerzumbeli.
Alapvetően két hasábba van szedve a szöveg (ritkábban egy hasábba), különböző méretű és igen szép képekkel: plakát, diagram, vázlat, tervrajz, illusztráció, rangjelzés jelleggel.
Beépített mellékleteket tartalmaz, ezeket leszámítva egységes megjelenést mutat a kézikönyv.
Mivel a kézikönyv ezen példánya a lázadók kezébe került, nem sokkal az első Halálcsillag elpusztítása után, így ez egy oktatási anyag a lázadóknak, mellesleg Luke Skywalker, Carlist Rieekan, Crix Madine, Wedge Antilles, Mon Mothma, Han Solo és Leia Organa is széljegyzetekkel látta el a kézikönyvet a jobb megérthetőség érdekében.

Tartalom
Birodalmi alakulatok felépítése, híres és kevésbé neves birodalmi katonák által írt fejezetek és beépített mellékletek (Palpatine, Wullf Yularen, Conan Antonio Motti, Kendal Ozzel, Martio Batch, Soontir Fel, Oxenbrigg, Firmus Piett, Cassio Tagge, Rum Mohc, Nyrox, Maximilian Veers, TX-5532, Nala Se, Mak Tennar és Wilhuff Tarkin). Ideológia, működés, történelem, űrhajók, vízi-szárazföldi-légköri és különleges egységek, ruházat, felszerelés, szuperfegyverek, ellenségek, térkép, helyszínek.

Most az eddigi elhangzott relatíve objektív szempontok után a személyes véleményemre térek át:
Tetszett, ahogy többször is visszatekintést és említést érdemelt ki a klón háborúk katonai időszaka. Érdekes, hogy a katonai célokra is befogható hátas-jószágok is szerepelnek.

Kedvenc fejezet: IV. rész: a rohamosztagok
Kedvenc oldal: 54–57. oldalak – Firmus Piett írása a turkanai csatáról.
Kedvenc kép: 142–143. oldalak – Lázadó személyek.
Kedvenc idézet: 83. oldal – Az ide beosztott katona tisztába kell legyen azzal, hogy magára fogja vonni a lövészek figyelmét. Az ellenségnek ezt a kiszámítható reakcióját katonai zsargonban úgy nevezik: „begyújtani a világítótornyot”.

Az ERŐ legyen veled, mindig!

zsof>!

Daniel Wallace: Birodalmi kézikönyv Parancsnokok számára

Évek óta meg akartam venni ezt a könyvet angolul, de féltem, hogy nagyon sok részt nem fogok belőle érteni. Szerencsére meghallották a kívánságom és kiadták magyarul :)
Egyszerre tetszett és nem tetszett.
– Tök jó, hogy vannak benne kis lábjegyzetek/odaírások, de amikor a könyv gerince eső felére rakják, nem tudtam elolvasni. Emellett sokszor az egyes betűtípusokat se tudtam megfejteni.
– Pár helyen (talán 3x) elfelejtették az angolt magyarra fordítani. Ezek ált egy szavak voltak, de voltak fél és teljes mondatok is.
– Én saram, de sokszor néhány részt csak átolvastam, mert nem érdekelt, nem fogott meg. De ami meg érdekelt az nagyon magával ragadott.
– Jók benne a képek, ábrák. Igazi szép munkák.
– A borító mindent visz :)

Vidra_Drysdale>!

Daniel Wallace: Birodalmi kézikönyv Parancsnokok számára

Régóta vártam hogy az egyik ilyen Star Warsos kézikönyvet megkaparintsam, de azt hiszem, talán nem ezzel kellett volna kezdeni.
Nagyon tetszett volna az, hogy bemutatja a különböző rangsorokat és katonafajtákat, az ilyetmit nagyon szoktam szeretni, azonban a könyv túlnyomó része teljesen nyersre sikeredett. Száraz és unalmas volt, mintha valóban egy kézikönyvet olvasnék, és ezen sajnos a kis oldalszéli jegyzetek sem segítettek (mi több, ezeket rettenetesen erőltetettnek éreztem).

Ha valaki gyűjtő, esetleg a többivel együtt el akarja olvasni, akkor ne hagyja ki, hiszen ez a a sorozat része. De a lécet nem érdemes magasra tenni.

Tirpák P>!

Rohamosztagos vagyok. Páncélom a bőröm. Sisakom az arcom. Számom a nevem. Elégedett vagyok, mert a Császárt szolgálom.

Kapcsolódó szócikkek: rohamosztagos · Sheev Palpatine
Tirpák P>!

Ne vedd fel a földön heverő rohamosztagos sisakot, ha korábban egy vuki járt arra. Lehet, hogy benne van a feje is. – Han

Kapcsolódó szócikkek: Han Solo · rohamosztagos

TIE-CSILLAGVADÁSZOK
A Birodalom égisze alatt felvirágzott a vadászgépek fejlesztése. A TIE-sorozat hajói első pillantásra csupán ismerős alkotóelemek variációinak tűnhetnek – napelemszárnyak, golyóforma pilótafülke, süvítő ionhajtóművek –, valójában azonban mérnökcsapatok sorának nyújtottak lehetőséget az innovatív kísérletezésre.
A Santhe/Sienar által gyártott TIE-ok nevüket iker ionhajtóműveikről kapták (Twin Ion Engine). Ezeket a hajtóműveket egy szolárionizációs reaktor táplálja, melyet a jellegzetes napelemszárnyak látnak el energiával.
A legtöbb TIE-nak nincs se pajzsa, se hiperhajtóműve. Mivel ezek a berendezések emelik a gyártási költségeket, beszerelésük hátráltatná a Birodalom terveit, hogy elsöprő számban állítsa csatarendbe vadászgépeit. A pilóták éppen ezért különleges kiképzést kapnak a találatok elkerülésére.

Coralie>!

Ha a parancsnokságuk alá tartozó rohamosztagosoknak éppen nincs más dolga, javasoljuk céllövészeti gyakorlatok megtartását.

Coralie>!

Amikor a Köztársaság összeomlott, az ok egyértelmű volt: két halálos seb tátongott rajta kezeletlenül évszázadokon át. Először is, a Köztársaság irányításába bármely polgár beleszólhatott, tekintet nélkül elméje kisszerűségére és korlátoltságára.

Coralie>!

A Köztársaság pacifizmusa a gyengék védőpajzsa volt. A világ természetes rendje a háború.

Coralie>!

Végre ledobtuk a szükségtelen szabadságjogok terhét, megtörtént a hatalom központosítása is. Az Új Rendben mindenki tudja a helyét.

Coralie>!

Nincs nagyobb dicsőség, mint a birodalmi haderők egyenruháját viselni.

negoti P>!

Császári Gárda
…Végső vizsgájuk egy halálig tartó küzdelem a Császár figyelő szeme előtt. A túlélő csatlakozhat a Császári Gárdához.