A ​jelen pillanat 1 csillagozás

Mikroanalízis a pszichoterápiában
Daniel N. Stern: A jelen pillanat

Daniel Stern eddigi könyveihez hasonlóan ez a kötet is korszakos szemléletváltást képvisel. Eredeti, sőt radikálisan új felvetése, hogy az ember faj-specifikus tendenciája észlelélésének megosztása, azaz a személyköziség állapota.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: A pszichoterápia klasszikusai

Animula, Budapest, 2004
208 oldal · ISBN: 9639751030 · Fordította: Büti Etelka

eperturmix

A csend nehéz pillanat. Nagyon fontos, hogy ilyenkor a páciens újraszervezi a tapasztalást a terapeuta jelenlétében. Ez a változás a páciensben egyben kapcsolati és személyközi esemény is, mert többé-kevésbé a terapeuta is tudja, min megy keresztül a páciens. Ez a csend rögtön az értelmezés után egyfajta most pillanat.

150. oldal, 11. fejezet- Az implicit és az explicit beleszövése a klinikai helyzetbe

eperturmix

Összegezve, a találkozás pillanatai a pszichoterápiás változás csomópontszerű tapasztalásai. Nagyon gyakran ezek a legemlékezetesebb pillanatok, és sok évre bevésődnek. Ezek hordozzák a változást. Alapjában véve nagyon egyszerű, ami történik: „együtt csinálunk valamit” mentálisan, érzelmileg vagy fizikailag. A találkozás pillanata az „együtt csinálás” különleges pillanata.

140. oldal, 10. fejezet - Az előrehaladó folyamat

eperturmix

A minket legjobban érdeklő jelen pillanatok akkor jönnek létre, amikor két ember egy sajátos mentális kapcsolatba kerül egymással, név szerint személyközi kontextusba. Ez a két személy gondolkodásának összefonódásával jár – ez teszi lehetővé, hogy mondjuk: „Tudom, hogy tudod, hogy tudom” vagy „Érzem, hogy érzed, amit én érzek”. Egymás elméjéban olvasunk, és ez lehet kölcsönös is. A két ember, legalább egy pillanatra nagyjából ugyanazt a mentális tájképet látja és érzi. Ezekről a találkozásokról szól a pszichoterápia, és ezek azok a pillanatok, amelyek megváltoztatják az életet.

eperturmix

Egy olyan dinamikus rendszerben, mint amilyen a terápia, elkerülhetetlen, hogy az egyéni stílus olykor ne feszüljön neki a megközelítés álatalában ajánlott kereteinek, és néha meg is törje azt. Ez jelezheti, hogy szükség van a munkamód vagy az implicit kapcsolat újradefiniálására, ami – ha jól teszik – nagyon pozitív hatásokkal is járhat.

134. oldal, 10. fejezet - Az előrehaladó folyamat

eperturmix

A narratíva tendenciája az, hogy az élettel hasonuljon, nem a történelmi igazsággal; így adja meg nekünk a folyamatosság érzését. Az elmondott történet megszelídíti a kronoszt: az idő múlását családiassá és elviselhetővé teszi, koherenciát teremt nekünk a végtelen dimenziójában. A jelen pillanatot azonban nem tudja befogni, megszelídíteni.

eperturmix

A személyköziség iránti vágy az egyik fő motivációja a pszichoterápiás folyamatnak. A páciensek azt akarják, hogy megismerjék őket és azt az érzésüket, milyen érzés „nekik lenni”. Ezt a vágyukat különböző okok miatt felmerülő zaklatottságuk ellensúlyozza. Ha közelebbről is megvizsgáljuk a terápiás folyamatot, belátható, hogy sokkal könnyebb megérteni azt, ha a terapeuta és a páciens között fennálló személyközi mező önszabályozásának fogjuk fel. Az a vágy, hogy ismerjenek minket és a személyközi mező folyamatos szabályozása bármely közeli barátságban is esszenciális fontosságú.

eperturmix

A mentális intimitás a kapcsolat kulcsa. Ebben talán a legkevésbé nélkülözhető elem a személyköziség. Fejlődése során az egyén azokkal keresi a leginkább ezt, akikre rá van utalva; gyermekkorban a szülőkkel, serdülőkorban a barátokkal, és kora felnőttkorban a szerelmével. És ha valaki mentálisan szenved, akkor a személyközi kötődés érdekében terapeutához fordul, amely néhány esetbena túlélést biztosítja számára.