Mandarin (Vasember 6.) 23 csillagozás

Daniel Knauf – Charles Knauf: Vasember – Mandarin

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

Eredeti cím: Iron Man, Director of S.H.I.E.L.D.: Haunted

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Marvel Legendák Kingpin

Kingpin, Budapest, 2019
196 oldal · puhatáblás · Fordította: Markó István · Illusztrálta: Jeffrey Huet, Carlo Pagulayan, Butch Guice, Roberto De La Torra

fowler P>!
Daniel Knauf – Charles Knauf: Vasember – Mandarin

A normális emberek rendőrt hívnak, ha bűntény történt. De mi… sztreccsnaciban kiugrunk az ablakon.

Ez klasszikusan egy olyan történet, ami elé nem ártott volna legalább egy féloldalnyi felvezető, hogy képbe helyezzen, hol is járunk kontinuitásilag. Oké, Stark a S.H.I.E.L.D. vezetője, Maria Hill a helyettese, az Iniciatíva virágkorát éli, így már kb. megvagyunk. Na de a Mandarinnal mi a helyzet? Emlékeim szerint kb. sosem szerepelt még magyarul, vagy ha igen, az meg nem ma volt. Ebben a sztoriban emberünk talán kicsit túlságosan is Ra’s al Ghul-szerű, ennek biztosan van oka/előzménye, de itt ezt most pont nem sikerült megfejtenem. A történet eredeti címét persze nehéz jól átültetni magyarra, de a “Mandarin” azért finoman szólva eleve spoileres. Viszont a sztori minden szempontból rendben van: Tony tökéletesen alkalmas a S.H.I.E.L.D. igazgatójának, az Extremis-ről már a felbukkanása idején sejthető volt, hogy előbb-utóbb a tömegpusztító fegyver címért fog versenyezni, így a fenyegetés valós. A túlkapásnak tűnő fegyverhasználat, az Iniciatíva erőltetettsége és alkalmatlansága már előre vetítik a későbbi eseményeket, spoiler de azért ebben a kötetben bőven akadnak izgalmak, és a régi páncélok feltűnése kifejezetten ügyes húzás, na meg van azért van némi fan service jellege is. :) A rajzokkal nem mindig voltam kibékülve, egyik-másik képen Tony kb. 60 évesnek tűnik, aztán némi szakálligazítás után megint harmincpárnak, de összességében a hangulatot jól visszaadják. A hallucinációk miatt nagyon oda kell figyelni, hogy ki kicsoda és valóban jelen van-e, de a történetnek ez a szál kifejezetten jót tesz. Vasember-rajongóknak ajánlott kötet ez, viszont nem belépő-szintű, mivel nagyjából komplett Polgárháborús előismereteket igényel.

Kingpin, Budapest, 2019
FélszipókásŐsmoly P>!
Daniel Knauf – Charles Knauf: Vasember – Mandarin

Az Extremis történet emlékei még frissek voltak, így a Marvel Legendák sorozatot ezzel a kötettel kezdtem. :)

A történet egyszerű elemekből összetett cselekménnyé épül: egy fura gyilkosság kapcsán kezd vizsgálódni Tony, de a körülötte kiépült hivatalszervezet nehezíti a dolgát, a háttérben pedig egy régi ellensége szervezkedik titokban. Kevésbé akciós vagy új technológia kifejlesztéséről szól, inkább nyomozgatós, lelkidrámás a hangulat. Tetszett Sámson doki bevonása, bár elsőre alig ismertem fel. Nem tetszett viszont a kapkodós jelenetváltás – ide-oda ugrált, bedobálva újabb infomorzsákat az összeesküvésről vagy a nyomozásról vagy a hivatali gépezet működéséről. Nehéz volt követni ki kicsoda, ki kivel van.

A rajzok vegyes érzéseket váltottak ki: nem tetszett az ábrázolásban az, hogy beállított, kimerevített arcú alakok vannak különböző testtartással, hiányzik belőlük a dinamika, az elevenség – ugyanakkor a filmszerű hangulatot teremtő részletgazdagságuk és a tónusokkal való játék bejött.

Inkább a kötet hátrányai voltak számomra hangsúlyosak, mert alig ismerem a Vasember képregénysorozat előzményeit. Időt igényel, míg átjönnek az értékei.
– aki klasszikus történetre számít a sorozat „Legendák” címéből ítélve, azt meglepheti a modernsége, egy hosszabb történetfolyamból kiragadott eseménynek tűnt számomra
– aki nincs képben a Polgárháború eseményeivel és következményeivel, az pisloghat nagyokat, bár ez kevésbé lényeges
– aki nincs képben az Extremissel, az még többet pisloghat, ráadásul ha ismeri is, az nincs megmagyarázva, hogyan kerül össze a tudósnő és az a keleti kultúrát kedvelő öregúr spoiler
– aki nincs képben a Prometheus GenTech és Mandarin hátterével, az pisloghat nagyokat

Összességében tehát nagyban épít a régebbi – magyarul többnyire ki nem adott – történetekre.

Egy megjegyzés a kiadvány kapcsán: mindenféle nagyáruház újságospolcaira kikerül, de az a trehányság, amivel ott kezelik ezeket a 4000 Ft-os köteteket, elég vérlázító/aggasztó. Mindegyiken apró szakadások, gyűrődések, karcok, benyomódások találhatóak. A nyomdai minőség is sajnos elég gyatra lett – több helyen foltos, festéktől büdös. Ezen lehetne javítani, illetve talán nem való ez a hírlapterjesztők kezébe, hiszen ők párszáz forintos napilapok/hetilapok kezeléséhez szoktak, amiknél nem gond, ha külsőleg kisebb kár keletkezik rajta.

Mircsi>!
Daniel Knauf – Charles Knauf: Vasember – Mandarin

Indokolatlanul tartottam ettől a képregénytől (illetve alapból eléggé húzódoztam attól is, hogy megvegyem, de hát kellett még pár képregény, hogy meglegyen az ingyenes kiszállítás, szóval here we are), mert pozitív csalódás volt. Mondjuk lehet azért is, mert amit eddig olvastam Vasember témában, hát kevésbé győzött meg. off Kár, hogy az első és eközötti részeket nem adták ki (illetve a Gyilkológép kb megszerezhetetlen), mert kíváncsi lettem volna, hogy mik történtek. Szegény Tony az idegösszeroppanás határán van (mondjuk az okos, hogy a pszichodoki megállapítja, hogy az extremis felfejlesztette Tony agyát is (Tony agyát, aki alapból zseni, értitek!!), csak túl sok az infó, és a túlcsordulást ilyen hasznos kis hallucinációkkal vezeti le). Felbukkan a Mandarin, akivel még sosem találkoztam, de elég egy idegesítő pasas, főleg, mert azt hiszi, hogy jót tesz az emberiségnek (alapíthatnak klubbot Thanossal). Olvastatta magát, és tetszett. :)

BlueDeath IP>!
Daniel Knauf – Charles Knauf: Vasember – Mandarin

Képregényben valahogy soha nem éreztem azt, hogy Vasember akkora király lenne. Hiába, mindig is Pókember fan voltam.
Maga a sztori nem kifejezetten érdekes. Az Extremist akarja a mandarin szétszórni a földön, ami laza 97%-os halált okozna (fun fact, természetesen vasembernek már van extremis a szervezetében, még szép, hogy ő nem halt bele),
Viszont, Tony vívódásai érdekesek. Érzi a felelősséget egy rakás ember, pl. a Kapitány halála miatt, ennek köszönhetően elég szépen le is épül.
Csak akkor ajánlom, ha előtte az Extremis füzetet is olvasod

fowler P>!