Jóslatok ​az őrültek házából 67 csillagozás

Daniel Keyes: Jóslatok az őrültek házából Daniel Keyes: Jóslatok az őrültek házából

Raven ​Slade gyakran megfordul apja elmegyógyintézetében – a borderline személyiségzavarral küzdő lány épp lábadozik legutóbbi öngyilkossági kísérlete után, és keresi a visszautat a valóságba. Raven folyamatosan küzd érzelmeinek törékenységével és a világ mozaikokra hulló követhetetlenségével, a véletlennek köszönhetően azonban egy olyan titok terhét is cipelnie kell, amely rossz fülekbe jutva katasztrofálisabb következményekkel járna, mint az ikertornyok elleni támadás.
A görög N17 terrorcsoport, az Iráni Népi Mudzsahedek és az FBI versenyt fut egymással, hogy megkaparintsák a lány tudatalattijában rekedt terrorakciótervet. Amíg mindenki a rejtélybe kódolt üzenet megfejtésén dolgozik, Raven az iszlám hit és a görög mítoszok világába téved, és saját fojtogató emlékei sötétjében tapogatózik. Vajon sikerül-e megtalálni a kulcsot, amely felszínre hozhatná az eltemetett információt, mielőtt túl késő lenne?

A Virágot Algernonnak szerzője csaknem harminc évvel első… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2009

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Keyes Alexandra

Alexandra, Pécs, 2021
368 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634479888 · Fordította: Varga-Sabján Dóra
Alexandra, Pécs, 2014

Aphrodité / Venus (Vénusz) · Raven Slade/Nikki Apteros · Alexi Costa · Fatima Sayed · Frank Dugan · Szapphó · Tia Eliade

BoneB P>!
Daniel Keyes: Jóslatok az őrültek házából

Nem mondom, hogy rossz volt, mert nem volt az, de azért a jótól is messze. Nekem fura ilyen fikciókat olvasnom az írótól, igaz történetekhez vagyok hozzászokva. Maga a történet tetszett, csak nekem kicsit sok volt ez az Irak, Irán, iszlám, MEK, N17, Mudzsahedek, mullahok, stb. Persze, aki képben van ezekkel a dolgokkal, biztos nem okozott gondot, de én azt se tudtam ki, merre. Nekem ők egy kaptafa.
Azért érződött, hogy próbálja belevinni a pszichós részeket, ami az ő asztala, egy kis skizófrénia, kettős személyiség, stb.

csengeri_zsofia >!
Daniel Keyes: Jóslatok az őrültek házából

Ajándékba kaptam a könyvet és leginkább egy futó kihívás miatt vettem a kezembe, de be kell hogy valljam, úgy gondoltam, hogy nem lesz egy nagy élmény az itt olvasott értékelések alapján. Viszont lehet, hogy pont ezért – mivel jobban tudtam, hogy milyen tipusú regényre számítsak- szerintem sokkal jobb, mint a jelenlegi százaléka (68%) alapján tűnik. Egy korrektül összerakott thriller/krimi megspékelve egy jó adag pszichológiával. Összességében szerintem nem lett ez egy rossz könyv, csak nagyon más mint Keyes korábbi kötetei.

LakyZsófi>!
Daniel Keyes: Jóslatok az őrültek házából

Krimi/thriller, mely a nagyhatalmi játszmákra és a terrorizmus mozgatórugóira alapoz, pszichológiát csak nyomokban tartalmaz. Nem az eddig megszokott pszichológiai igaz történet Keyes-től – nekem ezért, bármilyen jó is volt a történet – csalódás volt

deaxx>!
Daniel Keyes: Jóslatok az őrültek házából

Nem a megszokott Keyes-történet. Akció, összeesküvés, ügynökök, terrorcsoportok, titkos üzenet… minden van itt.
Gyorsan olvasható kötet, viszont néhol nagyon elaprózódik, azon kapom magam, hogy haladnék már. Máshol pedig egészen a csodával határos módon alakulnak a dolgok, ami hiteltelennek hat.

A cselekmény, az akció a hangsúlyos, emiatt viszonylag kevés információt tudunk meg a főhősről és a borderline + hisztérikus személyiségzavarról, valahogy ez a sok kavar elveszi a fókuszt…

Talán ez lehetett a cél, hogy a borderline személyiségzavaros lányon keresztül próbálja megmutatni a befolyásolhatóságot, és a két terrorcsoportot belülről láttatni, ez azonban szerintem kevésbé sikerült.

És persze extrém körülmények között mindenki máshogy viselkedik. Gyomorforgatónak lehet nevezni, ahogy ehhez a lányhoz viszonyul mindenki ebben a regényben, kevés a pozitív hős, talán egyedül a kötet második felében felbukkanó pszichiátert lehetne annak nevezni.
Számomra legjobban azok a részek tetszettek, amik a terápiáról szóltak, a kötet végefele. Ez sajnos nagyon rövid volt.

Cselekményközpontú regény, a szerző eddig olvasott kötetei közül ez fogott meg a legkevésbé.

Alexandra, Pécs, 2014
Daniel Keyes: Jóslatok az őrültek házából

Nemrég tettem le a könyvet, valami olyan érzéssel a szívemben, amit nehéz szavakba foglalni. Most ébredtem csak rá, hogy mekkora veszteség a világnak Daniel Keyes halála. Elveszítettünk egy tehetséges írót, egy rendkívül értelmes, tájékozott embert és egy olyan történetalkotót, akinek szavai életre kelnek a lapokon, és az olvasó előtt egy elképesztően izgalmas filmként peregnek le.

Be kell vallanom, hogy miután beadtam a derekam a világhírű Virágot Algernonnak c. könyvnek, és abszolút oda voltam érte, úgy gondoltam, hogy most már Daniel Keyes-t is felveszem azon írók listájára, akiknek a könyvét gondolkodás és bármilyen tájékozódás nélkül kézbe veszem. Így történt, hogy az Alexandra kiadó jóvoltából eljutott hozzám két könyve is: egy olyan, ami még nem jelent meg magyarul, és élete legutolsó műve volt: a Jóslatok az őrültek házából, és egy olyan, ami Magyarországon ezelőtt már három kiadásban megjelent, viszont a Virágot Algernonnak-hoz hasonlóan új „köntöst” kapott: Az ötödik Sally. Ez utóbbihoz még nem volt szerencsém eddig, viszont meg kell mondanom, hogy ha az is olyan csodálatos lesz, mint az eddig tőle olvasott két könyvem, most már tényleg leborulok Keyes nagysága előtt.

És így történt, hogy a fülszöveg elolvasása nélkül fogtam bele a könyv olvasásába. Ránézel a borítóra, a címre…hmm, őrültek háza… Ez valami jó kis lélektani dolog lehet.. És olvasom, és olvasom, és hopp: terroristák. Ami őszintén szólva sem a hozzám legközelebb álló téma. :) Viszont annyira mesteri volt, hogy egyszerűen nem tudtam letenni, és annál fogva, hogy a terroristás szál is igen hangsúlyos volt az elmében vívódó harcok mellett, még jobban imádtam.

Különböző okok miatt ez a pszichológiai téma nagyon közel áll hozzám, így természetesen ez vonzotta be elsőként az érdeklődésemet. Gyönyörűen érzékeltette a bolondok házának hangulatát, az emberek mentalitását, hozzáállását ehhez a témához és azzal, hogy bepillantást nyerhettünk Raven (illetve Nikki) gondolataiba, a skizofrénia belső mechanizmusát is megérthettük. Számomra rendkívül érdekesnek bizonyult ez a téma.

A terroristás szál viszont még jobban tetszett, pedig tényleg nem az én műfajom ez a dolog. Egyszerűen imádtam, ahogy betekintést nyerhettünk a regény által két hírhedt terrorszervezet mindennapjaiba. És nem mellékesen ott van a Tedescu-jóslat is, ami az egész regény mozgatórugója: végül nem derül ki egészen pontosan mind a három strófa, de ami kiderül, arról ad bizonyságot, hogy mekkora lángelme is Keyes. Mindig csodáltam az olyan írókat, akik több különálló történetet tudnak alkotni, különálló szereplőkkel, különálló cselekménnyel, más helyszínekkel. És e mellé még az is párosul, hogy az író Jason Tedescun keresztül egy olyan furfangos és szövevényes rejtvényt adott az olvasó kezébe, amit beható ismeretek nélkül nehéz lenne kibogozni.

Nem éppen egy könnyed nyári olvasmány, de ha ki akarsz szakadni az olvasási komfortzónádból, ha valami újat akarsz átélni, ha bele akarsz látni egy beteg ember elméjébe, akkor mindenképp ajánlom neked a Jóslatok az őrültek házából-t!!

szélcsengő>!
Daniel Keyes: Jóslatok az őrültek házából

Daniel Keyes az egyik kedvenc íróm, és bár a könyvei közül számomra kimagaslik a Virágot Algernonnak ez a könyve is nagyon jó, bár merőben más, mint a többi regénye. Az egyetlen közös vonás a mentális betegséggel küzdő főszereplő. Itt viszont egy akciófilmbe illő, pörgős, csavaros történetet kapunk, amit elég nehéz ugyan követni vagy kibogozni, de ezzel együtt letehetetlen.

BoSziKa78>!
Daniel Keyes: Jóslatok az őrültek házából

Az egész olyan komolytalannak hatott. Könnyedén manipulálni egy lelki beteget, megtalálni akárkit, akárhol, bonyodalmak nélkül… Azért még szeretem Keyes-t, de ez nem lesz a kedvenc könyvem tőle.

Timberwolfes>!
Daniel Keyes: Jóslatok az őrültek házából

Keyes gyengébbik könyvei közül való ez.
Nem volt rossz, de olyan jó sem.
A történet zavaros és a rengeteg szóismétlés… Ez a leninista marxista szókapcsolat hat milliószor leírva…
Sajnos ez most nem nyert…

Baran_Anna>!
Daniel Keyes: Jóslatok az őrültek házából

Hú, ez egy nagyon érdekes könyv volt. Daniel Keyes-től a Virágot Argennonak-ot kezdtem el, de számomra túl felkavaró volt, így azt félbehagytam. Ebben a könyvben is van olyan szál, amin nehezebben jutottam túl. A borderline személyiségzavart szerintem nagyon jól bemutatta. Eddig nem tudtam hova tenni ezt a betegséget és a könyv elején is furcsa volt olvasni, de ahogy egyre jobban belementünk a történetbe, úgy egyre jobban kezdtem megérteni ezt a vonalat.
Nekem külön tetszett az N17, MEK, Görögország – Amerika szál. Hogy belevitték szeptember 11-et, és bepillantottunk kicsit a muszlimok és egyáltalán a Közel-Kelet „életébe”. Tetszett, hogy minden fontosabb szereplő gondolatmenetét halljuk, így közelebb érzem magamhoz őket.

Smici P>!
Daniel Keyes: Jóslatok az őrültek házából

Nem árulok el újdonságot azzal, hogy Keyesnek vannak jóval érdekesebb és értékesebb művei is. Sőt, ennél talán csak jobbat adott ki kezei közül. Ha a mű közepénél ért volna véget a regény, azt kérdeztem volna magamtól, hogy: hát ez mi a franc volt? A könyv második fele emelte csak feljebb a színvonalat.

Nyilvánvaló, hogy Keyes – már csak hivatásából kifolyólag is – a pszichológia területén otthonos, és ezt azért ebben a regényben is bizonyítani tudta. Azonban a krimi háza táján nem tud megfelelően kibontakozni, és sajnos ezt is bizonyítani tudta ebben a kötetben.
A könyv első fele számomra egy merő összevisszaság volt. Nem értettem, az író mely irányba kívánja terelni a sztorit, a sok háttérinfó és leírás is csak megnehezítette az olvasást, és a történet követhetőségét. Keyes túl sokat akart, úgy kívánt hű maradni a pszichológiai szálhoz, hogy közben egy vérbeli krimi-thrillert tesz le az asztalra, de lássuk be, utóbbi az előbbi kárára sikeredett.

A másik problémám az volt, hogy a történet nem volt hihető. Nem éreztem úgy, hogy ez, ismerve Keyest, akár egy igaz sztori is lehetne. Tény, hogy a regény második fele már izgalmas volt, de Keyes nem krimiíró, és a thriller sem az ő műfaja. Túl „jamesbondos” volt, de a Bond sztorik szórakoztatóbbak, és jobban le is kötik az embert. Nem szeretem az olyan történeteket sem, melyeknél túlzott hangsúlyt élvez a politika, nyilván ez is közrejátszott, hogy a Jóslatok az őrültek házából nem nyerte el a tetszésemet.

A kiadás igényes, ahogy Keyes másik négy kiadott kötete is. Szép a borító, jól mutat a többi kötettel együtt a polcon, azonban kár, hogy az író további két regénye nem kapott még hasonlóan vonzó új külsőt.

Chöpp >!

– A terroristák nem gondolkodnak – válaszolta Dugan. – Fanatikusként kezdik, és pszichotikusként végzik.
    – Ha tényleg bolondok, nem nyerhetnek!
    – Egy újabb ókori görög hiedelem?
Tia behunyta a szemét.
    – Euripidész így írta: „Akiket az istenek el akarnak pusztítani, először őrültté teszik.”

mrsp>!

Bocs, apu, hogy kiábrándítottalak, amiért nem fiúnak születtem.

Chöpp >!

Fatima felnézett a szirtek tetején terpeszkedő kastélyépületre: Waybridge Mentális Egészségközpont. Ez az eufemizmus mindig ingerelte. A diliház az diliház, vagy nem? A szó nyilván nem zavarja az őrülteket – egyszerűen csak lelkiismeret-furdalást okoz a politikusoknak és a professzoroknak.

Chöpp >!

… anya esti meséket és verseket olvas eddie allan poetól. a fekete macska. az usher-ház vége. a holló ijesztette meg a legjobban. „s szólt a holló: Soha már!”

Kapcsolódó szócikkek: Edgar Allan Poe
smee>!

Kapcsolódó szócikkek: terrorista · terrorizmus
Pömpilla>!

Egy jellegzetes francia kifejezés jutott eszébe: l'esprit d'escalier, vagyis a lépcső szelleme, amit arra az érzésre szoktak használni, ha valakinek csak utólag – elhagyva a szobát, a lépcsőn – jut eszébe, hogy egy bizonyos helyzetben hogyan kellett volna cselekednie.

95. oldal, Tizenhatodik fejezet

mrsp>!

Férfiak gyengék! Gondolkodnak csak péniszükkel. Nők erősek.

Kapcsolódó szócikkek: Fatima Sayed
mrsp>!

– Poszeidón egy fehér bikát adott Minósznak ajándékként. A királyné szeretkezett a bikával, és egy bikafejű embernek adott életet.
– Valószínűleg innen jött a kifejezés, hogy baromságot csinálni!

– Helló, Raven!
– … nem vagyok raven
– Nos, az én nevem Janette Nathenson.
-… az a te bajod. én úgy foglak hívni, ahogy kedvem tartja