Üzenet ​a kövön 5 csillagozás

Hogyan működik a számítógép?
Daniel Hillis: Üzenet a kövön

Az emberek többségét zavarba ejti a számítógép működése és feltételezhetően később sem fogják megérteni – amennyire nem döbbenek rá arra, mit Hillis kötete oly ragyogóan bemutat: hogy a számítógép látszólag végtelenül bonyolult műveleti végső soron lebontható néhány egyszerű sokszorosan ismétlődő eljárásra.

Eredeti cím: The Pattern on the Stone

Eredeti megjelenés éve: 1998

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Világ-Egyetem Kulturtrade, Vince

Vince, Budapest, 1999
162 oldal · ISBN: 9639192279 · Fordította: Kertész P. Balázs

kaporszakall>!
Daniel Hillis: Üzenet a kövön

Daniel Hillis: Üzenet a kövön Hogyan működik a számítógép?

A Vince kiadó Világ-Egyetem sorozata az ezredfordulón azt a célt tűzte ki, hogy kíváncsi laikusok számára áttekintés adjon a tudomány – elsősorban a természettudomány – akkori állásáról, legfrissebb eredményeiről. A sorozat a new york-i Basic Books kiadó hasonló célú sorozatának fordítása volt. Kötetei közül némelyik lassabban, némelyik gyorsabban öregedett.

Ez a könyv – mely a számítógépek szerkezetével, és programozásuk alapelveivel ismerteti meg az olvasót – jól sikerült. A szerző egyszerű, szemléletes példákat ad, és valóban az alapelveket mondja el, ügyesen elkerülve az adott kor technikai fejlettsége megszabta egykori korlátokat és konkrétumokat, mely konkrétumok az azóta eltelt negyed század folyamán az avulás biztos záloga lettek volna.

Így viszont az olvasó ezzel a munkával egy ma is korszerű szemléletű, jól érthető könyvet vehet a kezébe. A huszonöt évvel ezelőtt még kísérleti fázisban levő egykori távlatok (párhuzamos algoritmusok, számítógéprendszerek, mesterséges intelligencia, heurisztika, adaptív-tanuló eljárások) ma már jelentős részben megvalósultak és rohamosan fejlődnek tovább, s ez a kötet szinte minden fejlődési irányt megemlít.

Nekem, mint informatikusnak, nem nyújtott jóformán semmi újdonságot, mégis évezettel olvastam, s arra gondoltam, ha fiataloknak – pl. reménybeli unokáimnak – kell majd egyszer elmagyaráznom a számítástechnika alapjait, meglehet, még tíz év múlva is nyugodtan elővehetem vezérfonalnak ezt a könyvet. Laikus molyoknak pedig, első ismerkedéshez, jó szívvel ajánlom.

kangakusha>!
Daniel Hillis: Üzenet a kövön

Daniel Hillis: Üzenet a kövön Hogyan működik a számítógép?

Tudománynépszerüsítő könyvhöz képest alapos. Sokszor él analógiákkal, gyakorlati példákkal, hogy segítse a területtel ismerkedő olvasó megértését.