A ​megújult elme 8 csillagozás

Használd az agyad jobbik felét!
Daniel H. Pink: A megújult elme

A bal agyfélteke által irányított érzelemmenzet, számfaló, részletekben elvesző, lineáris gondolkodás kora lejárt. A jövő teljesen megújult elmét kíván. A konceptuális korban a jobb agyfélteke által vezérelt fejlett alkotó- és kapcsolatteremtő képességre van szükségünk.

HVG Könyvek, Budapest, 2009
260 oldal · ISBN: 9789639686892 · Fordította: Bozai Ágota

Daniel H. Pink: A megújult elme Használd az agyad jobbik felét!

Rövid, de annál nagyobb hatású könyv arról, hogyan boldoguljunk ebben a szerző által nevezett új konceptuális korban. Remek könyv, ajánlom mindenkinek, aki szeretné egy kicsit kitágítani a tudatát és használni az agya jobbik felét.

Daniel H. Pink: A megújult elme Használd az agyad jobbik felét!

Mindenkinek ajánlom aki szeretne elgondolkodni a jelenlegi munkáján és azoknak is akik érzik, hogy itt a váltás ideje, de még tanácstalanok, hogy merre is induljanak. A könyv nem ad válaszokat, csak információt, amin el lehet gondolkodni. Persze a kor, amit leír, még nincs itt, de egész jó kiindulópontul szolgál.

pbejja

Daniel H. Pink: A megújult elme Használd az agyad jobbik felét!

Ajánlották, belefogtam. Inspirált az is, hogy magam is részt vettem jobb agyféltekés rajztanfolyamon. Minden úgy van, hogy Pink is leírja könyvében. Első rajzom egy pálcika ember volt, s hihetetlen, hogy rövid idő alatt mivé fejlődött az ember. Összképalkotó lettem magam is. A könyv ezen fejezete (6.) mindamellett, hogy rövid betekintést nyújt a rajzolás technikájának felismerésben (pl. arányok, tér, fény és árnyék, stb.), rámutat arra, hogy mit jelent látni az összefüggéseket, kapcsolatokat.
Jó kis könyv, tele apró történetekkel, találó idézetekkel és a humort sem mellőzi.

László_Benedek

Daniel H. Pink: A megújult elme Használd az agyad jobbik felét!

Remek könyv, nem csak új perspektívákat mutat be, rengeteg jó szemléltető példa és történet van benne. Külön kiemelném a gyakorlati részeket, amelyek csokorba vannak szedve.

obitwokenobi

Daniel H. Pink: A megújult elme Használd az agyad jobbik felét!

Életem egyik legjobb könyve!

esőember

Soha ne hagyjuk, hogy a tárgyak fontosabb szerepet játszanak életünkben, mint családunk, barátaink vagy saját lelkünk!

esőember

A dizájn, lényegére csupaszítva, úgy határozható meg, mint az emberi természet azon törekvése, hogy környezetét olyanná álmodja és alakítsa, amilyenre a természetben még nem volt példa, hogy szükségleteit kielégítse és értelmet adjon az életnek. Emeljük most fel tekintetünket a könyvlapról, és nézzünk körül a helyiségben! Mindent, ami körülvesz minket, valaki megtervezett. A betűk típusát, a könyvet, amelyet a kezünkben tartunk, a ruhákat, amelyeket viselünk, a bútort, amelyen ülünk, és az épületet, amelyben tartózkodunk. Ezek a dolgok életünknek azért lehetnek részei, mert valaki más elképzelte és létrehozta őket.

S_E_Tünde

Az önismeret jórészt abból áll – mondja Lakoff –, hogy megtaláljuk a megfelelő személyes metaforákat, amelyek értelmet adnak életünknek.
Minél jobban értjük a metaforát, annál jobban ismerjük önmagunkat.

S_E_Tünde

A tudomány és a buddhizmus nagyon hasonló – mondta a dalai láma néhányunknak az esemény előtti sajtótájékoztatón –, mert a valóság természetét tárják fel, és mindkettőnek az a célja, hogy csökkentse az emberiség szenvedését.

esőember

Mivel az empátia az érzelmek függvénye, és mivel az érzelmeket nem verbálisan fejezzük ki, ahhoz, hogy mások lelki világába bele tudjunk helyezkedni, előbb az arcukat kell jól megnézni.

esőember

Történelmünk évezredei során életünket általában a javak szűkössége határozta meg. Ma társadalmi, gazdasági és kulturális életünk meghatározó jegye a bőség.

esőember

Számos népszerű szerző leírta, hogy a jobb agyfélteke a kulcs az emberi gondolkodáshoz, a traumák túléléséhez, az autizmus gyógyításához és egyebekhez. Ez ment majd meg minket. Itt rejlik a kreativitás, a lélek, sőt innen erednek a nagy katyvasz gondolatok is.

Kapcsolódó szócikkek: kreativitás
S_E_Tünde

A jómód paradoxona, hogy míg az életszínvonal évtizedről évtizedre emelkedett, a személyes és családi életben nem következett be hasonló elégedettségnövekedés.

esőember

Az új kor hajtóereje egy másfajta gondolkodás és életszemlélet, amely olyan típusú tehetséget, alkalmasságot, fogékonyságot jutalmaz, amit fejlett alkotó (high concept) és kapcsolatteremtő (high touch) képességnek nevezek.
A fejlett alkotóképesség alatt azt értem, hogy képesek vagyunk a lehetőségeket felismerni, művészi és érzelmi szépséget teremteni, hihető és megnyerő narratívákat alkotni, és valami újat létrehozni látszólag össze nem tartozó elemekből. A fejlett kapcsolatteremtő képesség pedig azt jelenti, hogy képesek vagyunk másokkal együtt érezni, megértjük az emberi kapcsolatok, kommunikáció és cselekvések finomságait, örömet lelünk magunkban és örömet váltunk ki másokból, valamint túl tudunk lépni a hétköznapiságon az értelem keresése során.

pbejja

Az ember valahogy természeténél fogva arra van kódolva, hogy a világban tapasztalható jelenségeket ellentétpárokban lássa: kelet és nyugat, Mars és Vénusz, logika és érzelem, bal és jobb. Az élet legtöbb területén azonban általában nem kell valamelyik oldalra állnunk, sőt sokszor veszélyes, ha mégis megtesszük. Az érzelem nélküli logika világa például hátborzongatóan gépies, a logika nélküli érzelemmé pedig siránkozó és hisztérikus lenne, ahol az órák sosem járnak pontosan, és a buszok mindig késnek. A jin mellé mindig kell a jang is, a kettő szorosan összetartozik.