Smorc ​Angéla nem akar legóba lépni 53 csillagozás

Dániel András: Smorc Angéla nem akar legóba lépni

Tudják, milyen elképesztő következményekkel jár, ha egy kisgyerek nem akar rendet rakni a szobájában?
…de az anyukája mégis ezt szeretné?
…az apukája meg azt, hogy hagyják nyugton focit nézni?
…ám a gólkirály épp a döntő meccsen durcáskodik?
…csakhogy éppen nem harap a pocokhal?
…viszont elfogyott a pecséttinta?
…ráadásul mindeközben támadnak a holdbéli retkek?
Ha nem, mindezt megtudhatják Dániel András mulatságosan bizarr meséjéből, amit Pikler Éva rajzai tesznek még különlegesebbé.

Eredeti megjelenés éve: 2015

Kiadói ajánlás: 5 éves kortól · Tagok ajánlása: Hány éves kortól ajánlod?

Pagony, Budapest, 2015
32 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634101178 · Illusztrálta: Pikler Éva

Dániel András: Smorc Angéla nem akar legóba lépni

Szóval van ez az anyuka, Mátrainé Smorc Angéla, aki nem akar legóba lépni, ezért megkéri kisfiát, Lalát, azaz Mátrai Lajost, hogy rakjon rendet a szobájában. De ez a Lala nem csinált rendet, ezért Smorc Angéla Mátrai Antalt, az apát kérte meg, hogy csináljon már valamit a gyerekkel. De az apa meccset nézett, ezért nem ért rá. Eddig ugye még ismerős is lehet a történet. Innentől ez a remek láncmese azonban nem várt módon folytatódik. A tizenegyest rúgó csodacsatárnak frissen sült pocokhal kell vacsorára, csak akkor hajlandó berúgni a gólt. Megindul a lánc a pocokhalért és mulatságosabbnál mulatságosabb alakok következnek, vicces kérésekkel és még viccesebb nevekkel, mint Szőrtüsző Szódaszifonszon, Nyákolló Kapitány és III. Tüdőcsőr király. Járhatunk Ebihal Hivatalban, Tintamintaboltban és Norvég Királyi Tintafúrótoronyban.
Első olvasásra annyira meghökkentett ez a mese, hogy szinte nem is tudtam, hogy tetszik-e vagy sem. Másnap ismét elolvastam és most már tudom, hogy határozottan őrült, vicces mese volt. Nem csak nekem tetszett, hanem a fiúknak is, ami azért lényeges. :)
Hogy elrakta-e Lala, azaz Mátrai Lajos a legót? Tippeljetek! :)
Gyerekeknek valók még:http://konyvutca.blogspot.com/2016/08/mesevalogatas.html

meseanyu MP
Dániel András: Smorc Angéla nem akar legóba lépni

Hát ez kész! Nekem nagyon bejött, vicces, ötletes, és azok a nevek! Tele van nyelvi leleménnyel, eltalált hangulatokkal és figurákkal, annyira jókat kuncogtam rajta. Jobban szeretem, ha a rajzokat is Dániel András készíti, de még így is tökéletes ez a kötet. És ezt úgy, hogy annyira nem szeretem a láncmeséket, erre most már a második tök jót olvasom rövid időn belül.

worsi ASP
Dániel András: Smorc Angéla nem akar legóba lépni

Ezt igazából nem is most olvastam először, hanem már nyáron hallottam, mikor Dániel András mesélte nekünk az I. Molyfesztiválon. Emlékezetes felolvasás volt, néha háromszor is nekifutott egy-egy mondatnak, mert ő se bírta nevetés nélkül.
A bátyám kedvenc meséje A kóró és a kismadár volt. Ezt akárhányszor meg bírta hallgatni, én viszont nagyon untam. Valahonnan innen ered a láncmesék iránti töretlen lelkesedésem. Ezért különösen is tetszik ez a paródia. Van benne minden, amit nem várnánk, váratlan fordulatok dögivel, remek szereplőnevek (de komolyan, hogy jut eszébe valakinek az, hogy Szőrtüsző Szódaszifonszon?), nem létező állatok (bajban leszek, ha a gyerekek majd egyszer pocokhalat kérnek vacsorára, vagy mutatnom kell nekik tengeri vigyorkát), norvégok titkos kémnyelve ("Pih! Pih! Árruh!"), … Áh, inkább olvassátok el és lelkesedjetek ti is! :-)
Hogy miét csak 4,5 csillag? Mert a rajzok nem tetszettek annyira.

ziara P
Dániel András: Smorc Angéla nem akar legóba lépni

Mi, a kislányom és én, tavaly lettünk Dániel András rajongói, így vannak elmaradásaink korábbról. Pótolgatjuk. Ezt a könyvet is miatta vettük ki a könyvtárból, még ha a rajzokat most nem is ő készítette. Először nem tudtam, mi fog ebből kisülni, de sodort a történet. Tegnap olvastuk, de Adélka még ma is fel tudta idézni a lánc elemeit. Biztosan sorra kerül még, nagyon tetszett mindkettőnknek!

Gelso P

Tisztelt Mátrainé Smorc Angéla Úrhölgy,
tisztelettel tájékoztatom, hogy én az Önétől banálisabb, spontánabb és hétköznapibb módon oldom meg mindennapi problémaként felmerülő gondját: előveszem a porszívót.
Tisztelettel ajánlom kipróbálásra. Tengeri vigyorkával: Gelso

PS: Való igaz, ebben az esetben nem született volna meg az Ön története

NotaBene:
Szőrtüsző Szódaszifonszon: „Jó vigyorkázást! Még van huszonöt perce. Húzzon bele!”
Ignáció, te csodacsatár: „A pocokhal mikrózva már nem az igazi! Heringettét!”

Imádtam benne három szót:
Tintamintabolt
pecsétecskélnivaló
cápazápfogkínálat

@meseanyu Merítés-díj / gyermekirodalom (2015) c. kihívásához.

Gyerekek, teszt:
mi kéne, ha vóna?
pelyhedző állú
fityiszt adok
irgum burgum
Eredmény: a 12 éves egy kivételével, a 6 éves hat kivételével tudta mit jelentenek a fenti szavak és kifejezések

Chöpp
Dániel András: Smorc Angéla nem akar legóba lépni

Ezt a könyvet a Fogtündér hozta Juditkámnak. Nézte-nézte, aztán értetlenül megjegyezte:
– Azt mondtad, hogy Dániel András!
Csalódott volt, hogy nem ő alkotta a rajzait is. Megnyugtattam, hogy attól még a történet dánielandrásos lesz.
Dánielandrásos lett. De azért – fenntratom a morgás jogát –, jó lett volna nagyobb méretben és András illusztrációival!

ÚJRAOLVASÁS Kicsim kérésére. Azt mondta:
– Ez még mindig nagyon fura!

blueisthenewpink SP
Dániel András: Smorc Angéla nem akar legóba lépni

Ezer éve nem olvastam láncmesét, ilyen eredetit meg még sose! A végére (vagyis a közepére) el is felejtettem, honnan indult, olyan meghökkentő fordulatokat vett. És az a lezárás! Azok a figurák! Nagyon bírom Dániel András humorát, még a rajzai nélkül is jó volt. Ment a kívánságlistámra! (Folyton tele van felkiáltójelekkel, ha őt próbálom értékelni.)

tmezo P
Dániel András: Smorc Angéla nem akar legóba lépni

Háát, nem is tudom mit szóljak ehhez. :D
Agyament hülyeség, de nagyon vicces.
Jókat lehet nevetni a fura neveken, és a lánc szerkezet jó figyelemfelkeltő a gyereknek. A fejezet számozás is pont emiatt trükkös, ami Ádinak kifejezetten tetszett.
Kedvencünk Szőrtüsző Szódaszifonszon. :)

Sicc
Dániel András: Smorc Angéla nem akar legóba lépni

Vicces, agyament láncmese!:):):) De szerintem is kár, hogy nem a szerző illusztrálta…

Zsófi_és_Bea P

– Csókolom, Böbécske! – dugta be a fejét a kopoltyús irodista a Főpecsétnöki Halosztály ajtaján. – Volna itt magácskának valami kis pecsétecskélnivaló…

11. oldal, kilenc (Pagony, 2015)

Zsófi_és_Bea P

– Tehöjeb! – kiáltotta az uralkodó a norvég kémszolgálat titkos nyelvén.
– Géslef! Tetenezü knutpak! – lépett be az ajtón Szálkaszarvy főparancsnok, kezében egy távirattal.

15. oldal, tizenhárom (Pagony, 2015)

tmezo P

Szőrtüsző Szódaszifonszon éppen elővette rugós fedelű tengerivigyorka-gyűjtő dobozát, amikor közvetlenül a csónakja mellett felbukkant a víz alól a parti őrség vízi ellenőre.
– Mutassa az engedélyét! – kiáltotta bugyborékolva.
– Hogy mi kéne? – bámult rá bután Szőrtüsző Szódaszifonszon.
– A vigyorkagyűjtői engedély, mi más! Enélkül senki nem gyűjthet vigyorkát az öböl környékén. Ha nincs, akkor irány az Ebihal Hivatal! De azonnal ám, a heringettét neki!

9. oldal, hét (Pagony, 2015)

Citrompor P

– És mondd – kérdezte rövid hallgatás után a szakács –, nehéz megtanulni sirályul?
– Nem nagy ügy – legyintett a kormányos. – Különösen, ha beszélsz már néhány szót pelikánul. Akkor szinte gyerekjáték…

20. oldal, tizenkettő (Pagony, 2015)

latinta SP

A boltos bepattant háromkerekű furgonjába, és meg sem állt a kikötőig.
     – Pocokhalat vennék, de ízibe! – kiáltotta oda a békésen pipázgató halászoknak.
     – Tőlünk aztán aligha – vonta meg a vállát a legöregebb halász. – Épp most küldtem el a fiamat, Szőrtüsző Szódaszifonszont tengeri vigyorkát gyűjteni. Kifogytunk belőle, másra pedig nem harap a pocokhal, ezt te is tudhatod…

8. oldal, hat (Pagony, 2015)

latinta SP

Hol volt, hol nem volt, volt egyszer a világon egy anyuka. Mátrainé Smorc Angéla, ez volt a neve, amennyiben ez érdekel valakit.

(első mondatok)

latinta SP

– Adjon isten, Jacinto! – üdvözölte a csodacsatár anyukája a boltost, amikor belépett a haláruda főtérre néző ajtaján. – Másfél kiló pocokhal lesz a frissiből!
     – Sajnálom, Estefania néni – tárta szét s kezét a bálna termetű boltos. – Már vagy egy hete nem érkezett pocokhal a kikötőből.

7. oldal, öt (Pagony, 2015)