Dancz Péter (szerk.)

Orosz ​nyelvtani összefoglaló 0 csillagozás

Dancz Péter (szerk.): Orosz nyelvtani összefoglaló

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Kisokos Animus

Animus, Budapest, 2008

Citrompor P>!
Dancz Péter (szerk.): Orosz nyelvtani összefoglaló

Ötletszerűen lekaptam a polcomról, amikor kedvet kaptam több mint hat éve szunnyadó alapszintű orosz nyelvismeretem felfrissítésére. Gyorsan átlapoztam, bár az elején még nagyon lelkiismeretesen elemezgettem az egyes nyelvtani jelenségeket. Úgy vélem, inkább kézikönyv-jelleggel kell elővenni, mert így nem igazán használható. Az elején az alapokat jól visszahozta nálam (nem is felejtettem olyan sokat, mint képzeltem!), de a sok ismeretlen fogalom miatt inkább feladtam az alaposságot. Zavart, hogy csomó helyen hiányzik a szavak és példamondatok fordítása. Ilyen kis terjedelemben ez részben érthető, de egy kezdőnek inkább bosszantó. Előnye, hogy kis helyen, akár zsebben is elfér, szükség esetén előkapható és a legegyszerűbb magyarázatoktól kezdve nehezebb nyelvtani részeket is tartalmaz (pl. szenvedő alak). Hátránya, hogy nem részletesek a magyarázatok a szűk terjedelem miatt.

Egy kis szösszenet: az oroszban nagyon fontos, hogy a szóban melyik szótag hangsúlyos, mert a jelentését teljesen megváltoztathatja. Ennek szemléltetésére a 6. oldalon a szerző több példát is hoz, melyek közül pont a legpikánsabbat elfelejti (?) lefordítani, miközben a többi ugyanott magyarul is olvasható: (A hangsúlyokat nagy nehezen sikerült ékezettel jelölnöm és a harmadik példát is fordítottam.)
ужé (már) – ỳжe (szűkebb)
мою́ (enyémet) – мóю (mosok)
писáть (ír) – пи́сaть (pisil).

Off topic: már csak azért is érdemes lenne végre megtanulnom valamennyire oroszul, hogy Akunyint olvashassak eredetiben! :)