Holdséta 10 csillagozás

A Holdra szállás története
Dancsó Béla: Holdséta

A Holdraszállás 40. évfordulója alkalmából. Az ember évezredeken keresztül nézte áhítattal Földünk kísérőjét. A távcső feltalálása után egyre többet tudott meg róla, de senkinek sem adatott meg, hogy közelségbe kerüljön hozzá. A 20. század embere nem kevesebbet tűzött ki maga elé, mint hogy leszáll a Holdra, évmilliárdos porát feltúrja lábával, és néhány darabot elhoz róla, hogy a lehető legjobban megismerje. De alig tudunk valamit arról, hogyan is zajlottak ezek a leszállások. Vajon tudjuk-e, ki Charlie Duke, vagy hogy ki volt az első ember, aki golfozott a Holdon? Azt tudjuk, ki volt a Holdra lépő első űrhajós, de ki volt az utolsó? És kik lehettek a szerencsés elsők, akik saját szemükkel pillantották meg a Hold túlsó oldalát?

Novella, 2004

Neil Armstrong

Or_Sheet>!

Dancsó Béla: Holdséta A Holdra szállás története

Igazából csak két problémám volt vele:
1. A vastagsága miatt nem fért be a táskámba, így kézben hordoztam magammal a vonaton.
2. „Csak” a Holdra szállással, kisebb mértékben a Mercury és Gemini programokkal foglalkozik a könyv. Én még elbírtam volna, ha napjainkig „elmeséli” az űrkutatás történetét.
Egyébként az űrkutatás iránt érdeklődöknek alapmű. Sőt továbbmegyek: a Biblia!

Video>!

Dancsó Béla: Holdséta A Holdra szállás története

Kifejezetten élvezet volt olvasni. Nem egy rövid könyv, de kétszer ilyen hosszan is elbírtam volna vele… ;)

Dancsó Béla: Holdséta A Holdra szállás története

Azt mondhatom 100%-osan megérte a végigolvasást. Két hónap alatt apránként este egy-egy kicsit haladtam vele, hogy legyen időm feldolgozni az információkat. Jó módszernek bizonyult, ezalatt úgy éreztem rendszeres látogató vagyok a NASA-nál és a Holdon.
Dancsó Béla nagyon alapos munkát végzett, csak gratulálni tudok neki. Részletes krónikát kapunk az űrhajózás kezdetétől a Szojuz–Apollo-programmal bezáróan. Bemutatja a Mercury, Gemini és legrészletesebben az Apollo program misszióit, valamint a fontosabb szovjet eredményeket is.
Nagyon olvasmányos, egyáltalán nem száraz. Még a tőlem távolabb álló műszaki vagy geológiai leírásokat is élveztem, mert a tények és adatok mellett mindenhol megmagyarázza azok jelentőségét is, így minden apró részlet is izgalmassá vált.
Alapvetően szöveg alapú könyv, de sok szép színes képet is tartalmaz, majdnem minden oldalpárra jut legalább egy kép. (A könyv végén a Képek jegyzéke a NASA fotóarchívum azonosítószámait adja meg. Ezek alapján könnyen megtaláltam a kedvenceimet nagy felbontásban. Praktikus megoldás.) Nagy vaskos kötet, de minden tekintetben szép kivitelű. A kéthasábos tördelés is megkönnyíti az olvasást.
Melegen ajánlom mindenkinek, akit érdekel a téma.

m6tika >!

Valaki később tréfásan úgy jellemezte e rakétatípus első indítását, hogy nem az volt a kérdés, a Saturn-V felemelkedik-e, hanem hogy a floridai félsziget nem süllyed-e el.

156. oldal, 3... 2... 1... Start!

Kapcsolódó szócikkek: rakéta
m6tika >!

– Nézzétek ezt a látványt!
– Mi van ott? – kérdezte Borman.
– A Föld kel fel éppen. Ez gyönyörű.
Az összevissza töredezett, hegyektől és kráterperemektől csipkézett, piszokszínű horizont felett egy ragyogó kék-fehér félgömb bukkant elő: A Föld kapaszkodott fel a fekete égre.
– Hé, nehogy lefényképezd, ez nincs betervezve!
[…] Anders mintha nem is hallotta volna a csipkelődést, sürgősen odahívta Lovellt:
– Add ide azt a színes filmtekercset, gyorsan!

208. oldal, Apollo 8

Kapcsolódó szócikkek: Apollo-8
m6tika >!

– Most lelépek a holdkomp lábáról – és az egyik kezével még mindig az alsó létrafokba kapaszkodva, lassan letette a lábát a porba. – Kis lépés az embernek, hatalmas ugrás az emberiségnek.

287. oldal, Apollo 11

Kapcsolódó szócikkek: Apollo-11 · holdraszállás · Neil Armstrong
m6tika >!

Esténként, ha felnézek az égre, csodálatba ejt a pislákoló távoli fények kavalkádja. Van azonban egyvalami, ami számomra a legkülönlegesebb az égi fények közül… van egy hol vékony sarlónak, hol kerek sajtnak mutatkozó ezüstfényű gömb, amely minden este máshol tűnik fel: a Hold. Az ég e ragyogó ékszere a történelem előtti idők óta különleges helyet foglal el az emberek gondolatvilágában. S van közöttünk egy maroknyi ember, aki egészen másképpen néz fel rá. Vannak tizenketten, akik úgy pillantanak a Hold-korongra, „jártam ott”.

10. oldal, Előszó