Prayers ​to Broken Stones 2 csillagozás

Dan Simmons: Prayers to Broken Stones

A woman returns from the dead with disastrous results for the family who loves her…. An old-fashioned barbershop is the site of a medieval ritual of bloody terror…. During a post-apocalyptic Christmas celebration, a messenger from the South brings tidings of great horror…. From a ghostly Civil War battlefield to a combat theme park in Vietnam, from the omnipotent brain of an autistic boy to a shocking story of psychic vampires, journey into a world of fear and mystery, a chilling twilight zone of the mind.

Eredeti megjelenés éve: 1990

Spectra, New York, 1997
428 oldal · puhatáblás · ISBN: 9780553762525 · ASIN: 0553762524

Marcus>!
Dan Simmons: Prayers to Broken Stones

Dan Simmons első novellaválogatása, benne több olyan korai művével is, amiből később így vagy úgy, de regény lett. A kötethez Harlan Ellison írt előszót, és ahogy az lenni szokott, többet beszél magáról, mint Simmons-ról, mindenesetre megismerjük azt, hogy hogyan fedezte fel ezt az ifjú tehetséget. Érdekes sztori, de nekem jobban tetszettek azok a bevezetők, amelyeket Simmons maga írt minden egyes novella elé; más válogatásokban is szívesen látnám ezt a gyakorlatot.

The River Styx Runs Upstream – Dan Simmons első, és azonnal díjnyertes novellája. A horrornak az a típusa, amely nem ijesztget, hanem beszivárog az ember bőre alá. A történet szerint a nem túl távoli jövőben megrendelésre újra tudják éleszteni elhunyt családtagjainkat, így továbbra is együtt élhetünk velük. Csak ez az élet már nem olyan, mint volt. 5/5

Eyes I Dare Not Meet in Dreams – A The Hollow Man előképe. Főszereplőnk képes a gondolatolvasásra, de ezt nem tudja teljesen kontrollálni, így folyamatosan egyfajta pajzsot kell húznia maga és a külvilág közé. Egy mentálisan sérült emberekkel foglalkozó intézményben vállal munkát, és nem tud ellenállni a kísértésnek, hogy betekintsen egy üres emberbe. 4/5

Vanni Fucci is Alive and Well and Living in Hell – Hát lehet egy ilyen címmel rosszat írni? Simmons utálja a tévés hittérítőket, és eljátszik az ötlettel, hogy mi lenne, ha a valóságot az irodalmi művek formálnák (ha valakinek ismerős az ötlet egy másik Simmons műből, az nem téved), ezúttal Dante Isteni színjátéka. Ha az abban leírt Pokol valós lenne. És ha abból a Pokolból valaki kiszabadulhatna egy kis időre, hogy valóra válthassa egy kívánságát. 5/5

Vexed to Nightmare by a Rocking Cradle – Ismét egy tévés térítő, aki ezúttal egy posztapokaliptikus környezetben próbálja meg bepalizni a túlélők klánjait. 4/5

Remembering Siri – Ez a Hyperion konzulos fejezete, amiből később az egész regény is kinőtt. Nagyjából ugyanaz a szöveg, a háttérvilág pedig meglepően kiforrott, de egy-két eleme különbözik: tulajdonképpen a Shrike még teljesen más formában szerepel itt. Önmagában talán picit jobb is volt, mint regényfejezetként. 5/5

Metastasis – A 80-as évekre jellemző horror antológiasorozatok szörnyei bukkannak fel itt, ezúttal olyanok, amely rákos daganatokat ültetnek el emberekben, hogy aztán azon élősködjenek. Hátborzongató koncepció, meglepően jól kivitelezve. 5/5

The Offering – Úgy néz ki, nem volt véletlen a megérzésem a Metastasis esetében, ugyanis a történetre lecsapott az egyik tévécsatorna, és egy húszperces epizódot készítettek belőle a Monsters című tévésorozatba (2. szezon, 18. epizód). Ez az írás az epizód forgatókönyve, és itt látszódik, hogy még egy viszonylag rövid novellát is mennyire ki kell herélni, hogy beleférjen a szűkös időbeli és anyagi keretbe. Az epizódot már láttam régebben, a végeredmény sem lett sokkal jobb. 3/5

E-Ticket to 'Namland – A vietnámi trauma egyfajta feldolgozása. A közeli jövőben Vietnámba utazhatnak az amerikai turisták, ahol egy különleges csomag keretében szimulálják nekik a háborút: helikoptereken repkedhetnek, őrjáratozhatnak a dzsungelben, vagy vietkongokat kereshetnek a falvakban. Nem igazán tudtam azonosulni az ötlettel, így nekem végig bicegett a sztori. 3/5

Iverson's Pits – A 20. század elején a még életben lévő veteránok és a történelem kedvelői újrajátszák a gettysburg-i csatát. Az egyik veterán azonban bosszút akar állni Iverson-on, aki annak idején a halálba hajszolta az egész egységét. De nem lesz könnyű dolga… 4/5

Shave and a Haircut, Two Bites – Egy újabb Monsters epizód (3. szezon, 8. epizód), szerencsére ez az eredeti novella, és nem a forgatókönyv. Két tizenéves gyerek azt próbálja meg kinyomozni, hogy vajon a borbélyok valóban vámpírok-e, mint ahogy azt sejtik. A tévésorozatban Matt LeBlanc (Joey a Jóbarátokból) és Will Wheaton (Wesley Crusher a Star Trek-ből) is játszik. 5/5

The Death of the Centaur – Ez a furcsa fantasy/sci-fi történet a Remembering Siri világában játszódik, és az Endymion parafrázisa. Egy kentaur, egy neomacska, és egy varázslómajom kel benne útra, hogy a gonosz gyíklények, a Varázslók elől menekülve eljussanak a nagy térkapuhoz, amelyet megnyitva felszabadíthatják a világukat az elnyomás alól. És mindezt egy kreatív tanár meséli alsó tagozatos diákjainak. Mindkét szál nagyon jól sikerült. 5/5

Two Minutes Forty-Five Seconds – Egy mini high-tech horror egy robbanószerekkel foglalkozó mérnökkel a főszerepben. 3/5

Carrion Comfort – Ez pedig a Carrion Comfort előképe, nagyjából annak az első fejezete. Így inkább egyszerű horrortörténet, míg a regény azért ad hozzá némi mondanivalót is.

Akárcsak a Worlds Enough and Time, ez is kitűnő válogatás Dan Simmons novelláiból, és a Hyperion-rajongóknak tulajdonképpen kötelező olvasmány.