A ​kocka mentőakciója 4 csillagozás

A Rubik-misszió
Dan Green: A kocka mentőakciója

Új kötetekkel bővült népszerű sorozatunk, a Kalandos küldetés. Ezúttal a Rubik-kocka révén a 10 év körüli gyerekek élhetnek át egy-egy nagyszerű kalandot a matematika és a fizika területén; megtapasztalhatják, milyen egy játékkészítő verseny, vagy hogyan lehet túljárni egy őrült feltaláló eszén. A különleges felépítés révén az izgalom egyre fokozódik, s a küldetések közben az olvasó is rádöbbenhet arra, hogy többet tud, mint gondolná!

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Kalandos küldetés Napraforgó

Napraforgó, Budapest, 2014
48 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634455462 · Fordította: Pataki Andrea · Illusztrálta: David Shephard

Molymacska>!
Dan Green: A kocka mentőakciója

A szekéren kell megtudnom, hogy a Napraforgónak vannak fejlesztős lapozgatós játékai… Hát ez hihetetlen, és azt hiszem a sorozat többi részére is nagyon kíváncsi leszek.
Rubik misszió… Már az alcím is nagyon izgalmas, a könyv pedig ezt az izgalmat próbálja fenntartani, miközben az olvasó matekozgat. Hát nem egyszerű, de van egy kerettörténet, amelynek fő csapásiránya az űrutazás, és hogy megtaláljuk a Rubik kockát, ami a szuperszámítógép mozgatórugója.
Alapvetően nagyon egyszerű mechanizmusa van a könyvnek, egy alap lapozgatós könyv: elkezd mesélni, feltesz egy kérdést, majd az adott helyre kell lapozni, hogy megtudd jól válaszoltál e. Ami különleges benne, hogyha rosszul válaszolsz, akkor visszairányít a kérdéshez, a jó megoldásnál pedig egyfajta megoldókulcs is van, miért kerültünk pont oda. Ha pedig semmit nem értünk a kérdésből, hátul van egy kis magyarázó fogalomtár, ahol a legfontosabb kifejezéseket mondják el érthetően.
Számomra a sztori olyan nyeh volt. Érdekes, meg színes, meg az űrben nyomozunk és harcolunk, de nagyjából ennyi. Volt összekötő szál, de csak inkább átvezetés két matekpélda között.
Na és akkor a matekpéldák… Voltak egyszerűek, amiket rögtön tudtam (mondjuk 28 éves vagyok, ez meg 10-12 éveseknek készült, szóval jó, hogy könnyen ment :D ), másokkal viszont egyszerűen nem rezonáltam. Volt, hogy a matekpélda fajtája nem ment egyszerűen (nyilván ez személyes dolog, mi az ami könnyebben, mi az, ami nehezebben megy egyeseknek), másnál egyszerűen szóban nem tudtam elképzelni a változást spoiler,megint másnál egyszerűen túlbonyolítottam spoiler, illetve volt egy kérdés, ami szerintem a tananyagban nincs benne, ettől függetlenül viszont érdekes volt spoiler. Sok volt benne a törtekről szóló rész, illetve a kocka, sőt, Rubik kocka. Bevallom őszintén a Rubik kockás kérdéseket nem értettem, hogy mire gondolt, ami nyilván azért van, mert egy tök másféle gondolkozásmódom van.
Ha ránézek egy oldalra, az első gondolatom, hogy őrjítően modern, és színes. Nem is olyan, mint a régi KJK könyvek, hogy egy oldalon kb egy kaland van, de háromnál több tuti nem fér fel, hanem kis jelzéseket kell követni, és emiatt egy oldalon négy „kaland” is folytatódhat, amiket a könyv, egymástól megpróbál szépen elszeparálni. Elsőre (főleg húsz év fölött) kicsit zsúfolt és kaotikusnak tűnhet, de valójában nagyon jól dolgozik ezzel. Az is látható, hogy vizualitásában picit hajaz a képregényekre, de nem olyan szigorúan veszi ezt, inkább vizuális élményfokozás miatt vannak benne hasonló elemek.
Gyerekeknek szerintem kötelező darab ez a lapozgatós könyv. Ha nem megy a matek, akkor azért, ha megy, akkor azért. Ha mindig megkérdezi, mire használható a matek, akkor itt tudod mutatni, hogy mondjuk erre. Ha kell valami izgis könyv, ami érdekes, tanulós, logikai játékokkal teli, akkor ez az a könyv, amit ajánlok.