Kiszámíthatóan ​irracionális 37 csillagozás

Dan Ariely: Kiszámíthatóan irracionális Dan Ariely: Kiszámíthatóan irracionális

Miért ​nem enyhül a fejfájásunk az egycentes aszpirin bevétele után, és miért múlik el az ötvencentes aszpirintől?
Miért költünk vagyonokat egy elegáns étteremben, miközben 25 centes kuponokat vágunk ki egy leveskonzervért?
Miért szedünk újra meg újra a svédasztalról, miközben már tele a hasunk?
És hogy jutottunk el odáig, hogy 4,15 dollárt költsünk egy csésze kávéra, holott pár éve még 1 dollárt sem szántunk ugyanerre?
Dan Ariely, az MIT viselkedésgazdaságtan-kutatója meglepő és megvilágostó erejű ksérletek sorozatával cáfolta azt a közkeletű vélekedést, hogy alapvetően racionálisan viselkedünk. Hétköznapi tapasztalatokat ötvözve merész új elméletekkel feltárja, hogyan írják felül az előzetes várakozások, az érzések, a társadalmi normák és egyéb rejtett, látszólag illogikus erők az ítélőképességünket.
Nem elég, hogy mindennap hibázunk, bizonyítja Ariely, de újra meg újra ugyanazokat a hibákat követjük el. Mindig mindent túlfizetünk, alábecsülünk és… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2008

GABO, Budapest, 2011
304 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789636894085 · Fordította: Bori Erzsébet

Dmitrij>!
Dan Ariely: Kiszámíthatóan irracionális

Könnyed és olvasmányos volt. A fülszöveg alapján sokkal mélyebb témának ígérkezett, végül nem volt rám nagy hatással. Olyannyira, hogy nem is nagyon emlékszem már az olvasottakra, pedig nemrég tettem le a könyvet. Élvezetes volt, mégsem hagyott bennem mély nyomot.

kisstade>!

Nekem tetszett!
Érdekes és elgondolkodtató, a nyelvezete pedig egyszerű, nem tudományos formában íródott.

Dan Ariely: Kiszámíthatóan irracionális

Roppant érdekes könyv :) Bár olyan dolgokat ír le, amivel egyébként tisztában vagyunk, vagyis sok olyan dolgot ír le (van azért amivel nem vagyunk tisztában, mi hétköznapi emberek :D ), de mégis olyan izgalmasak a kísérletek, hogy végig fent tartja a könyv az ember érdeklődését. A kedvencem a Buridán-szamara (8. fejezet) c. fejezet. :D Mivel vannak azért még sötét foltok a könyvben leírtakat illetően, merthogy nem értettem mindent teljesen tisztán ezért majd valószínűleg még újraolvasom a könyvet. :) Egyébként 5 csillagos. :)

KicsiAliz>!
Dan Ariely: Kiszámíthatóan irracionális

Közgazdaságtant hallgatóknak ajánlom, érdekes olvasmány.

Klaudia96>!

A természet, midőn társadalmi lénnyé formálta az embert, beleplántálta az eredendő vágyat arra, hogy tetszésére legyen embertársainak, s az eredendő viszolygást attól, hogy megbotránkoztassa őket. Arra tanította, hogy boldog legyen, ha jónak tartják és szenvedjen attól, ha rossz véleménnyel vannak róla. /Adam Smith/

pjanos>!

Számos példáját láthatjuk annak, hogy az emberek lelkesebben dolgoznak egy ügyért, mint pénzért.

95. oldal A társadalmi normák költsége

Klaudia96>!

Nehéz rávenni az embert, hogy megértsen valamit, ha azért kapja a fizetését, hogy ne értse meg. /Upton Sinclair/

Klaudia96>!

Idézzünk fel egy jelenetet az Elfújta a szélből, amelyben Rhett Buttler faképnél hagyja a könyörgő Scarlett O'Harát, aki kétségbeesetten kérdi, hogy mi lesz most vele. Mire Rhett azt válaszolja: „Őszintén szólva, kedvesem, köpök rá.” Nem véletlen, hogy ezt a mondatot szavazták meg a mozitörténet legemlékezetesebb beszólásának. Egy ajtó látványos bezárásáról van szó, ami határozott vonzerőt gyakorol ránk. És arra emlékeztet, hogy nekünk sem ártana becsukni néhány – kisebb vagy nagyobb – ajtót.

BorsoB>!

Kedves Sumi!

Értesítjük, hogy férje, Dan Ariely, aki egyébiránt tisztes állampolgár, túllépve a havi 50 dolláros kerete 73,25 dollárt költött csokoládéra.

Üdvözlettel:
            Az önkorlátozó hitelkártya csapata

BorsoB>!

A vizsgálatok azt mutatják, hogy a sztereotípiák miatt nem csak mi reagálunk eltérően egy embercsoportra, hanem a csoport tagjai maguk is másként viselkednek, ha tudatában vannak a rájuk aggatott címkéknek (ezt nevezik a pszichológiában „előfeszítésnek” vagy előhangolásnak). Sztereotípia például, hogy az ázsiai amerikaiak jók a matematikában és a természettudományokban.