Titanicus (Warhammer 40,000: Gaunt Szellemei) 18 csillagozás

Az isten-gépek háborúba vonulnak
Dan Abnett: Titanicus

Amikor Orestes kulcsfontosságú kohóvilágát ostrom alá veszik a Káosz titánjai, a bolygó kénytelen segítségért folyamodni. A küzdelemből frissen megtért Invicta Titán Légiónak bár égető szüksége lenne némi időre, hogy elvégezzék a létfontosságú javításokat, hogy feltöltsék a készleteiket, mégis válaszolnak a segélykérő hívásra, és hadba vonulnak. A háborúba induló isten-gépek lábai alatt maga a föld is megremeg, hisz a pusztítás, melyre képesek könnyen romlásba döntheti magát a világot is, melynek felszabadítására felesküdtek.

Az epikus Warhammer 40,000 regény lapjain az apokaliptikus léptékű, vad küzdelem sötét politikai intrikával párosul.

Eredeti megjelenés éve: 2008

Tuan, Budapest, 2017
458 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789639940574 · Fordította: Takács Gergely

Ikarosz>!

Dan Abnett: Titanicus Az isten-gépek háborúba vonulnak

Az isten-gépek elvonultak a háborúba…
Röviden elintézhetném annyival, hogy az egyik legjobb W40k, amit eddig olvastam, és szerintem jó darabig ez így is marad, de azért inkább még írkálok róla egy kicsit.
Egyrészt a szememben növelte az értékét, hogy önálló regény, ami érintőlegesen kapcsolódik a Sabbat világokhoz, a többi történet nélkül is élvezhető.
Szépen felvázolja a Mechanicus és az Impérium furcsa kapcsolatát, sok, máskor talán háttérbe szorult részlet a Mechanicus dolgo hétköznapjaiból.
Persze a titánok viszik a prímet, amik nagyok, lépegetnek és bontják a közrendet (ezt pl. komplett városrészek lapraszerelésével valósítják meg). A csaták izgalmasak, a titánszemélyzetek tevékenysége nagyon hangulatos, nem lehet rá panasz.
Meglepő és jó volt a hatalmi játszma is, ami kibontakozik a háttérben, miközben az isten-gépek a földre szakítják az eget.
Abnett nagyon ügyes a különböző karakterek mozgatásában, ezt most is elég magas szinten műveli, vannak apró, jelentéktelen történetszálak, amik sosem érződnek feleslegesnek, hanem nagyon szépen színesítik a történetet.
A borító nagyon hangulatos, teljesen passzol a regényhez, a Warlord titán miatt is spoiler, meg a színek miatt is.
Örültem, hogy van egy térkép is, érezhető volt, hogy a helyszínek egymáshoz való viszonyának leírásánál nem sokat vacakolt az író, mert úgyis látszik a térképen. spoiler
Viszont meg kell magyaráznom az az elkallódott fél csillagocskát is. A legnagyobb problémát abban éreztem, hogy a történet nagyon hirtelen ér véget, a fentebb említett történetszálacskák sincsenek olyan szépen kifuttatva, amint amennyire érzésem szerint lehetne. spoiler
A borító is kap egy kis ejnye-bejnyét, de csak finoman, mert bár nagyon szép, a kép előterében Salamanders űrgárdisták vannak, a regényben meg valahogy nem bukkantak fel…
spoiler
Az ilyen kis apróságokat leszámítva (ami valószínüleg csak az én kényes ízlésemben okozott némi fennakadást) egy fergeteges olvasmány a W40k ismerőinek kihagyhatatlan, a világgal most ismerkedőknek szerintem elsőre kicsit tömény, de hamar fel lehet nőni a feladathoz.

Az isten-gépek elvonultak a háborúba. Felszaggaták a földet és lángba borították az eget…

Dan Abnett: Titanicus Az isten-gépek háborúba vonulnak

Tisztelt Dan Abnett, az Omnissiásra mondom, hogy ez a legjobb könyv amit Warhammer címke alatt olvastam.
Hogy miért?
Mert végre a Mechanicusrol szólt. Jo ez nem indok. A háború titáni méreteket öltött. Tele volt a könyv erős momentumokkal, annak ellenere , hogy a tempó nem volt olyan pörgő, mint más köteteknél. A könyv megint csak tele volt borzalmasan erős karakterekkel. Egyedül a Samstag családdal voltak komolyabb problémáim, de Cally története a vége felé megváltozott. Kifejezetten kedv éltem a Fejet adeptussal történteket, ahogyan a Tarses-Prinzhorn ellentét is teljesen érthető es kidolgozott volt. De az igazi kedvenc az Varco katona volt. A könyv végig fent tartja a figyelmet, lebilincselő olvasmány. Es végre jo vastag is, bár egy menő keményfedeles borítót elviselt volna a lelkem. Azt hiszem, hogy Dan Abnett korunk egyik legtehetségesebb írója, akinek meg ez a legjobb könyve. Es ezt minden rajongásom ellenére mondom!

Mzoltan1 >!

Dan Abnett: Titanicus Az isten-gépek háborúba vonulnak

Majdnem 3,5 csillagot adtam, mert a vége nem volt rossz, bár kissé összecsapottnak éreztem. Főként ahhoz képest, hogy 455 oldal sűrű apró betűvel írva, tehát egy mostani megjelenésben ez kb 600 oldal lenne. (Érdekes, hogy a manapság oly nagy divat papírspórolással ellentétben sok régi kötetben találkozom jóval kisebb sorközzel és betűmérettel.)
A történet a borító alapján ígéretes is lehetne, sőt a számomra kedves „óriásrobotok harcolnak” (alá Battletech univerzum) téma fel is keltette a figyelmemet, de Dan Abnett neve rögtön óvatosságra intett, és sajnos nem is alaptalanul. Hasonló gondjaim akadtak, mint az előttem értékelőknek: a rengeteg – ráadásul rosszul tördelt – történetszál és a még több nehezen megjegyezhető karakter okán úgy éreztem, mintha nem is az Ellenséget, hanem az én mellkasomat fogná marokra a Káosz őrülete. Találtam néhány oldalnyi élvezetes intrikát és harcot, de ha a 'Magos' c. kötetre gondolok úgy érzem Abnettnek jobban mennek a novellák – a maguk szűkebb kereteivel –, mint a regények, amikben zűrzavarra és terjengősségre erősen hajlamos (lásd pl. a Prospero lángokban c. könyv). A Titanicus igen komoly átszerkesztésre szorulna, mert végig olyan érzésem volt, mintha több novella lenne igen rosszul összeollózva 'történetszálként', csak hogy regénnyé kerekedjen – de nem kerekedett.

Etta elkapta és gyakorlott mozdulatokkal felhúzta, hogy ellenőrizze a töltést.
– Tudtam én – vigyorgott a férfi.
– Az apám tanított meg rá.
– Biztosan nagyon szerette magát – vélekedett Gotch.
– Nem különösebben. De ölni azt nagyon tudott.

Dan Abnett: Titanicus Az isten-gépek háborúba vonulnak

Amniotikus szarkofágjaik repulzorállványon lebegtek, mozgásukat pedig a körben álló adeptusok irányították. Mindkét férfi meztelenül, királyok és istenek nemességével lebegett az amniotikus adat-magzatvíz mélyén, hús és gép gyönyörű fúziójaként, csuklójukat, bokájukat, alkarjukat és combjukat pedig vastag kábelkötegek fogták bilincsbe, amelyekkel a szarkofág rendszereihez kapcsolódtak. A mindkettejük szeméből és tarkójából kiinduló széles kábelek dühödten kígyóztak a sűrű folyadékban. Az amniotikus folyadékot rózsaszínre festette a testükből szivárgó vér. Gearhart testének hatvanhárom, míg Bohrmanénak negyvenhárom százalékat tették ki a beültetések. Feist elámult a modifikációk finomságán, mellyel szörnyeteggé varázsolták őket.
Hisz valóban azok voltak.
Mindkét páncélüveggel védett szarkofág oldalából csatlakozók meredeztek, készen a bekötésre. A felettük tornyosuló irdatlan gépek tetején található foglalatok pedig némán, lélegzetvétel nélkül, éhesen várták, hogy végre befogadhassák őket.

Dan Abnett: Titanicus Az isten-gépek háborúba vonulnak

Koder válasz helyett kezeivel a Mechanicus-ikon jelét mutatta, majd bináris imába fogott.

Dan Abnett: Titanicus Az isten-gépek háborúba vonulnak

Az ülésébe szíjazva figyelte a rakéták és a bolterlövedékek szintjelzőjének lassú emelkedését, közben pedig a technopap lágy kántálását hallgatta, ahogy megáldja a tárakba csusszanó lövedékeket.

Csike_The_Techmarine>!

– Üzenetet kaptunk Morbius Nagyúrtól, princeps – jelentette ki Bohrmann moderatija.
Bohrmann a beosztottja felé pördült az amniotikus szarkofágjában.
– Olvassa fel azonnal.
– Igenis, uram. Az üzenet így szól : „Megvan az első vér, Invicta” – felelte a moderati.
Az első princeps elmosolyodott.

Csike_The_Techmarine>!

Sose kérjen bocsánatot az, aki csak az igazat szólja

Kapcsolódó szócikkek: igazság
Mzoltan1 >!

– Háború van – vetette közbe Gotch. – Annak pedig lehetnek okai, céljai, lehet igaz vagy igazságtalan, de szép sosem.

Dan Abnett: Titanicus Az isten-gépek háborúba vonulnak

– Szükségetek lesz a lézerpuskára. Az pedig az enyém. Úgyhogy jövök.
Varco pont azért csatlakozott egykor régen a Büszkeséghez, hogy minél messzebb kerüljön az efféle körkörös női logikától.

Dan Abnett: Titanicus Az isten-gépek háborúba vonulnak

A torony a megroskadó, szétszakadó fém ijesztő sikolyától kísérve dőlni kezdett.

Dan Abnett: Titanicus Az isten-gépek háborúba vonulnak

– Azt hittem, minden adatunkat digitális formában tároljuk. A könyvek annyira anakronisztikusak.