Az ​elengedés művészete 8 csillagozás

Damon Zahariades: Az elengedés művészete

Képzeld ​el, hogy képes vagy elengedni a nyomasztó érzelmi zűrzavart. Képzeld el, hogy végre képes vagy búcsút inteni a rád nehezedő negatív gondolatoknak és fájdalmas emlékeknek.

Damon Zahariades egy mindenre kiterjedő, praktikus eszköztárat ad a kezedbe, amellyel leküzdheted a pusztító érzelmi kínokat. Könyvében 21 jól bevált stratégiát ismerhetsz meg, amikkel visszafordíthatod az évek óta tartó negatív mentális kondicionálást. Minden stratégiához tartozik egy gyakorlat is, amelyet azonnal ki is próbálhatsz.

Az összes eszközt megkapod, amire szükséged van ahhoz, hogy felfedezd, hogyan alakítsd át az elméd ahhoz, hogy megszabaduljon a bénító gondolatmintáktól.

Az elengedés művészetéből megtudhatod:

– mi az a húsz leggyakoribb dolog, amihez ragaszkodnak az emberek;
– miért olyan nehéz elengedni a negatív gondolatokat és kínzó emlékeket;
– hogyan vedd vissza belső kritikusodtól az irányítást;
– miért idealizáljuk a múltat,… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2022

Édesvíz, Budapest, 2022
194 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789635073566 · Fordította: Szilágyi Eszter
Édesvíz, Budapest, 2022
194 oldal · ISBN: 9789635073573 · Fordította: Szilágyi Eszter

Damon Zahariades: Az elengedés művészete

Damon Zahariades: Az elengedés művészete Hogyan engedd el a múltat, tekints a jövőbe és élvezd a megérdemelt érzelmi szabadságot

Hasonló, mint a másik könyve a mentális állóképességről: egyszerű megfogalmazású, könnyen áttekinthető, gyorsan gyakorlatba ültethető, általánosan használható módon dolgoz fel egy összetett életvezetési témát. Ezúttal az elengedést vette górcső alá, és miután bemutatta magát a témát, 21 stratégiával szereli fel az olvasót, hogy kezelhesse az érzéseit, feldolgozza a múltbeli történéseket, begyógyíthassa sérüléseit, megszabaduljon a szükségtelenül cipelt csomagjaitól, az élethelyzetekkel való küzdelmek helyett élvezhesse az életét.

Mégis, kicsit más felépítésű a könyv, mert valamennyire oktatóanyagként szolgál a szerző workshopjeihez is. Egy – egyelőre háromrészes – sorozat második kötete, bár önállóan is teljes. Az első kötet (A nemet mondás művészete) egyébként már a Good Life Books kiadónál jelent meg, vélhetően a folytatás(ok) is ott fognak, ahogy Nick Trenton irodalma is átvándorolt oda az Édesvíztől.

FélszipókásŐsmoly P>!

Az érzelmi kimerültség lassan alakul ki. Fokozatos kialakulása miatt gyakran észrevétlen, és ezért a kezelése is elmarad.
Olyan ez, mint a fazéknyi hideg vízbe tett békáról szóló tanmese. Ha lassan növeljük a víz hőmérsékletét forráspontig, a béka nem veszi észre a veszélyt. Addig marad a fazékban, amíg el nem pusztul.
Az érzelmi kimerültséget gyakran tévesen a magánéletbeli vagy munkahelyi stresszoroknak tulajdonítjuk. Például annak, hogy mindennap ingázunk a munkahelyünkre, vagy annak, hogy hisztis a gyerekünk. Pedig az érzelmi kimerültség valójában egy múltbeli esemény miatti stresszből, szorongásból és megbánásból ered, amihez ragaszkodunk.

FélszipókásŐsmoly P>!

A valódi elengedés magában hordozza negatív gondolataink és érzelmeink felismerését, illetve annak meghatározását, hogy miért tapasztaljuk meg őket. […] Megtanuljuk kezelni az érzéseinket, ahelyett hogy elnyomnánk őket.

Jeffi P>!

Sorolj fel öt tevékenységet, amitől jól érzed magad. Olyanokat, amelyeket rendszeresen végzel. Amik boldoggá tesznek, ellazítanak és elégedettséggel töltenek el, vagy minden alkalommal inspirálnak.
Egyszerű és könnyű dolgokra gondolj. Csupa olyasmire, amihez minimális tervezésre van szükséged, hogy megtehesd, valahányszor csak kedved támad hozzá. Ilyen például a kutyasétáltatás, a regényolvasás, egy séta a parkban, a múzeumlátogatás vagy a kávézás.
Jegyezd fel ezt az öt tevékenységet. Ragaszd ju a listát olyan helyre, ahol mindig látod. Ha kiragasztod, könnyebben eszedbe jut, mit kell tenned, amikor az elméd tele van stresszt okozó érzelmekkel.
Ha szenvedsz valami miatt, pillants rá azonnal erre a listára, és vedd rá magad, hogy belevágj az egyik tevékenységbe.

Jeffi P>!

5. gyakorlat
Most már tudod, mit kell tenned: fogj tollat, papírt, és keress egy csendes, nyugodt helyet.
Kezdjük néhány általános kérdéssel. Ahogy haladunk, a kérdések egyre konkrétabbak és mélyrehatóbbak lesznek. Írd le mindet, és hagyj egy kis helyet a válaszoknak.

1. kérdés: Mi tesz boldoggá?
Felejtsd el azokat a dolgokat, amiket szerinted meg kell tenned, vagy amiről azt hiszed, megérdemlik a figyelmedet. Hagyd figyelmen kívül azokat a dolgokat, amiket azért teszel, hogy lenyűgözz másokat, vagy fenntartsd a magadról kialakított képet. Csak arra gondolj, ami boldoggá tesz.
2. kérdés: Mi mozgat meg?
Mi az, ami felkelti a figyelmedet, és érzelmi választ vált ki belőled? Ezek azok a dolgok, amiket szenvedélyesen szeretsz. Valószínűleg az értékrendedbe is illeszkedik.
3. kérdés: Miben vagyok jó?
Akár veleszületett tehetségednek, akár több éves tanulásnak és gyakorlásnak köszönhetően ezeket a dolgokat erőfeszítés nélkül teszed. Jó vagy ezekben a tevékenységekben, és könnyen végzed őket.
4. kérdés: Mik a legnagyobb félelmeim?
Ezek a félelmek tartanak vissza attól, hogy kövesd azokat a célokat, amelyek értelmet adnak az életednek. Talán attól félsz, hogy kudarcot vallasz. Talán a sikertől félsz, vagy mások ítélkezésétől.
5. kérdés: Ha tudnám, hogy öt év múlva már nem élek, mivel tölteném a fennmaradó időt?
Ez morbid kérdés, de egyúttal hasznos is. Arra késztet, hogy elgondolkodjunk, mi az, ami igazán fontos. Ha csak korlátozott idő áll a rendelkezésünkre, kénytelenek vagyunk olyan tevékenységekre fordítani, amiket hasznosnak tartunk.
6. kérdés: Ki szeretnél lenni 10 év múlva?
Itt azok a célokon kell elgondolkodnunk, amelyeket szeretnénk elérni, illetve azon, miért akarjuk elérni őket. Elgondolkodhatunk azon, milyen anyagi javakat akarunk megszerezni, és miért. Elgondolkodhatunk azon, milyen barátok, szülők, testvérek és kollégák akarunk lenni, és miért. Ez a kérdés arra ösztönöz minket, hogy elgondolkodjunk jövőbeli énünkön és a motivációinkon.
7. kérdés: Ha a véghez közeledve visszatekintenék az életemre, mikor érezném azt, hogy sikeres életet éltem?
Életünk vége felé kétségtelenül egészen más lesz az életünk, mint ma. Akkor már ott lesz velünk a megélt kor bölcsessége. Ez a kérdés abban segít, hogy még mielőtt odáig jutnánk, tekintsük át az életünket. Az értékrendünknek és a prioritásainknak megfelelően életünk? Megtettük azokat a lépéseket, amiket meg akartunk tenni? Változtattunk valamin, ami fontos volt számunkra?