Simándy ​József – Bánk bán elmondja 3 csillagozás

Dalos László: Simándy József – Bánk bán elmondja

Szüksége ​van-e egyáltalán ennek a könyvnek figyelem-felhívó, kedvcsináló „fülszövegre”? Van-e zenebarát, operarajongó az egykori Simándyba szerelmes kislányoktól a megcsontosodott szakmabeliig, aki ne ismerné, ne szeretné Simándy József hangját, művészetét?
Ő volt valóban a háború utáni évtizedek első számú operai kedvence, dalszínházunk kétségkívül legnépszerűbb művésze. Akármelyik szerepét énekelte, mindig a legmagasabb rendű operai művészet szem- és fültanúi lehettünk. Simándyt olyan művészek nevelték Simándyvá, mint Klemperer és Ferencsik, Oláh és Nádasdy: a háború utáni Operaház stílust meghatározó karmesterei és rendezői, Az ő munkájuk nyomán, de legalább ennyire a művész vele született zsenialitása és szorgalma, mindig a művészetet szolgáló egyénisége révén jött létre az ideális Bánk bán, Otello, Manrico, Radames, Stolzingi Walther, Florestan és Don José.
És most, ebben a könyvben Bánk bán elmondja… Elmeséli életútját az autószerelő műhelytől a világhírig, az… (tovább)

Aduprint, 2001
Zeneműkiadó, Budapest, 1986
Zeneműkiadó, Budapest, 1983

Kistarcsa

MissWenut P>!

Októberben erdélyi körútra utaztam, Bogina Elemér karnaggyal és Moldován Stefániával. A szatmárnémeti szimfonikus zenekarral szerepeltünk Szatmárnémetiben, Nagybányán, Nagykárolyban, Nagyváradon, Máramarosszigeten. Érdekes, szép koncertkörút volt. de a szervező arra kért, hogy a – Hazám, hazámat ne énekeljem el; nem szabad.

MissWenut P>!

Rettentő pénztelenség volt akkoriban, a húszas évek végén. Szombaton már magam mentem el a boltba, hogy a családnak az egész hétre valót megvásároljam.

MissWenut P>!

Vaszy Viktornak köszönhettem, hogy Szegedre kerültem.
Érdekes ember volt. Nagyszerű muzsikus. Ragyogó szervező!

Kapcsolódó szócikkek: Szeged · Vaszy Viktor
MissWenut P>!

Emlékszem, a zongorakivonatot kivittem magammal Münchenbe is, és Kulka Jánossal korrepetáltuk a szerepet.

Kapcsolódó szócikkek: Kulka János · München
MissWenut P>!

Egyszer, még 1955-ben találkoztam Vaszy Viktorral a Zeneakadémián. A szünetben beszélgettünk. Szó esett arról, hogy hamarosan ismét lesznek Szegedi Szabadtéri Játékok, és hajlandó lennék-e közreműködni. Természetes, boldogan, hiszen onnét indultam.

Kapcsolódó szócikkek: 1955 · Szegedi Szabadtéri Játékok · Vaszy Viktor
MissWenut P>!

Az 1979-es karácsonynak az volt az érdekessége, hogy Innsbruckban töltöttük.

Kapcsolódó szócikkek: 1979 · Innsbruck
MissWenut P>!

Augusztus 26-án utoljára énekeltem Nyírbátorban a Psalmus Hungaricust, Ferencsik János vezényelte. Ezt már csak azért vállaltam el, hogy kis Kati lányom is lásson és halljon ebben a felejthetetlen környezetben, a templom szószékén mint Zsoltárost. Utána ott is bejelentettem, hogy befejezem vidéki fellépéseimet.

Kapcsolódó szócikkek: Ferencsik János · Nyírbátor
MissWenut P>!

A énektudomány: megfoghatatlan. Csak a végeredményét érzékeljük a fülünkkel. Ezért nagyon nehéz.

MissWenut P>!

1916. szeptember 18-án születtem Kistarcsán. Fiúnak! De nem váltottam be a hozzám fűzött reményeket. Apám nem hagyta abba. Azért ivott tovább, mert ilyen gyönyörű fia született!
Lehettem öt éves, amikortól kezdve nővéreim helyett nekem kellett a kocsmába utána mennem: „Papuska, tessék hazajönni, már késő van…” Ott aludtam el sokszor a kocsmaasztal mellett a széken. Aztán apám hazaküldött: „Menj csak, majd megyek én is.” Simogatást, becézgetést, ölelést nem kaptam tőle, ilyenre nem emlékszem.

Kapcsolódó szócikkek: 1916 · Kistarcsa · kocsma