Szamuráj ​törvénykönyv 12 csillagozás

Daidódzsi Júzan: Szamuráj törvénykönyv

Egy ​szamurájnak mindenekelőtt azt a tényt kell észben tartania éjjel és nappal, Újév reggelétől, amikor felemeli evőpálcikáját, hogy elfogyassza reggelijét, egészen az év utolsó éjszakájáig, amikor elkészíti éves elszámolását , hogy meg kell halnia. Ez a legfőbb feladata. Hogyha ezt mindig észben tartja, akkor képes lesz a hűség és a gyermeki kötelesség útja szerint élni, számtalan veszélyt és csapást el fog kerülni, távol tudja tartani magát a betegségektől és a balsorstól, sőt mi több: hosszan élvezheti az életet. Nagyszerű személyiséggé fog válni, aki sok csodálatra méltó tulajdonsággal rendelkezik.

Daidódzsi Júzan (1639-1730) már a polgárháborús időket követő Tokugava-sógunátus erőteljes, békés korszaka alatt élt, amikor a Busidót, a Harcosok Útját, a szamurájok erkölcsi kódexét írásba foglalták. Műve a busik (lovagok) kötelmeit, erényeit és viselkedési normáit tanítja azoknak a fiatal csatlósoknak, akik már csak hírből ismerték őseik vitézségét, bátorságát. Ez a japán… (tovább)

Eredeti cím: 武道初心集 (Budō Shoshin-shū)

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Harcosok ösvényén Szenzár

Helikon, Budapest, 2016
134 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789632278315 · Fordította: Tóth Andrea

Daidódzsi Júzan: Szamuráj törvénykönyv

Elolvastam a könyvet és kicsit meglepődtem. Nem gondolnám ezt a(z eredeti) könyvet „nehéznek” vagy „nehezen befogadhatónak” az európai kultúrában. Eleve nem mai darab a könyv, nyilván nem a XXI. század emberének szól. Kicsit úgy érzem élünk itt a globális világunkban, internettel meg mindennel, és az amerikai kultúrát teljesen befogadtuk, Hollywoodostúl, Burger Kingestől, meg úgy mindenestül. Azt sokkal inkább a miénknek érezzük, vagy legalábbis a miénkhez hasonlónak. Közben meg minden más kultúrát, nem csak a keletieket(!), meg „értelmezhetetlennek” tartunk… Az ember azért olvas (én biztosan), hogy új dolgokat ismerjek meg, új világokat fedezzek fel, és ez akkor is tök jól működik, ha non-fictiont olvas az emberlánya, mint most is… Szóval kicsit túlzónak érzem, hogy a kötet ennyire magyarosítva lett, az európai értékrendszerhez hasonlítva, annak szókincsét felhasználva a kötet elvesztette igazi szépségét. Éppen ezért nem is nagon ajánlom.

Tiraus>!
Daidódzsi Júzan: Szamuráj törvénykönyv

A csillagozás nem a könyvre magára vonatkozik, hanem arra, hogy az európai ember számára ez a gondolkodásmód nehezen emészthető. Főleg amikor eredeti formájában és nem a nyugatiasított (a lovagi kultúrához közelített) formában kerül bemutatásra. Cserébe pont emiatt érdemes a busidóról olvasni!

marianngabriella P>!

Az egyszerű dolgokat azonban hajlamosak vagyunk túlbonyolítani, és akkor könnyedén fényűzés kerülhet előtérbe.

marianngabriella P>!

És azt, aki nem tudja, hogy mi a helyes és mi a kötelessége, aligha nevezhetjük szamurájnak.

marianngabriella P>!

Akinek teljes rálátása van a dolgokra, felismeri, hogy létezésének forrása a szülei, ő pedig a húsuk és vérük egy része. Azonban gyakran érzünk hajlandóságot arra, hogy saját részünket túlzottan magasztaljuk, ami odáig vezethet, hogy szüleinktől való származásunkat mellőzzük.

marianngabriella P>!

[…] helyesen cselekedni és jót tenni nehéz és fáradságos, míg helytelenül cselekedni és rosszat tenni könnyű és szórakoztató, így természetesen a legtöbben a helytelen és a rossz felé hajlanak, és hajlamosak nem kedvelni a helyeset, és a jót.

marianngabriella P>!

Ha minden a terv szerint halad, akkor győzelmet aratunk, ha nem, akkor vereséget szenvedünk.

marianngabriella P>!

A Busidóban viszont szíve mélyén bármennyire is hűséges és elkötelezett lehet valaki ha azonban nem tartja be a helyes etikettet és az illemszabályokat, amellyel tiszteletét ura vagy szülei irányába kifejezheti, akkor nem mondhatjuk el róla, hogy harmóniában él önmagával.

marianngabriella P>!

Azok az emberek, akik ilyen hitvány hozzáállással teljesítik kötelezettségüket, mintha azokkal csak büntetnék őket, nem egyebek, mint szamurájbőrbe bújt alantas lovászok vagy szolgák.

marianngabriella P>!

Nagyon mélyen gondold ezt tehát végig, ne feledd, hogy legyél mindig nagyon alázatos, fojtsd vissza a nagyravágyást, amikor urad valamilyen kiváltságban részesít, hogy semmi se homályosíthassa el fényes dicsőségét.

marianngabriella P>!

A békeidős szolgálat viszont másból sem áll, minthogy ide-oda járkálunk a szőnyegen, kézfejünket dörzsölgetjük, a csatákat pedig – jól vagy rosszul – csak szavakkal vívjuk.

marianngabriella P>!

Ha azonban tudását rosszra használja, nagyképű lesz, és lenézi a tudatlanokat, ha csak az idegen dolgokat imádja, és ami nem kínai, azt már nem is tartja jónak, és olyan előítélettől terhes, hogy nem fogja fel, hogy manapság nem biztos, hogy minden ami külföldi megfelelő lehet Japán számára. Akkor lehetséges, hogy elméletben igaza van, én mégis azt mondom, hogy tudása nem megfelelő