Dracul 483 csillagozás

Dacre Stoker – J.D. Barker: Dracul

A ​Drakula hivatalos előzménye, amelyet a klasszikus regény szerzőjétől hátramaradt feljegyzések és szövegek inspiráltak.

1868-at írunk, és a huszonegy éves Bram Stoker egy magányosan álló toronyban várja, hogy szembenézzen egy leírhatatlan szörnyeteggel. Feszületekkel, szenteltvízzel és egy puskával felszerelkezve azért imádkozik, hogy túlélje élete leghosszabb éjszakáját. Kétségbeesetten igyekszik papírra vetni mindazt, aminek tanúja volt, ezért feljegyzi azokat az eseményeket, amelyek egészen idáig vezettek…
Bram gyermekkorában sokat betegeskedett, ezért az ideje nagy részét ágyban töltötte a szülei dublini otthonában, és egy fiatal nő gondoskodott róla, akit Ellen dadusnak hívtak. Amikor az egyik közeli városban egymással összefüggő, különös halálesetek történnek, Bramnek és a nővérének, Matildának, szemet szúrnak Ellen dadus furcsa szokásai. Ezután egymást követik a titokzatos és hátborzongató események, míg végül Ellen váratlanul eltűnik… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2018

Agave Könyvek, Budapest, 2020
506 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634197881 · Fordította: Bosnyák Edit · Illusztrálta: Kuszkó Rajmund
506 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634195139 · Fordította: Bosnyák Edit
512 oldal · ISBN: 9789634195146 · Fordította: Bosnyák Edit

Kapcsolódó zóna

!

J. D. Barker

26 tag · 3 karc · Utolsó karc: 2021. október 4., 20:41 · Bővebben

Drakula · Ellen dadus · Bram Stoker · Matilda Stoker · idegen · Thornley Stoker · Vámbéry Ármin

szadrienn P>!
Dacre Stoker – J.D. Barker: Dracul

Vajon lehet-e egy érző szívű vámpír a család barátja? Beengedhetjük-e mesét mondani a gyerekszobába? Félelemre semmi ok, „nem bánt az, csak megkóstol”, üzeni Stokerék Ellen dadusának története, én azonban mégis azt tanácsolnám, hogy ilyen esetekre tartsuk csak készenlétben a fakarót, az ezüst puskagolyót és a fokhagyma koszorút.
A legnagyobb gondom a könyvvel az volt, hogy olvastam az eredeti klasszikust, sőt, gyerekkorom egyik kedvenc olvasmánya volt, és ebből az összehasonlításból nagyon nehéz jól kijönni. A Drakula rövid, tömör, szikár, célratörő stílusával, átütő erejével szemben a Dracul igencsak lassú sodrásúnak és néha túlírtnak tűnt. A vámpír társadalom a kezdeteknél még egyértelműen gonosz, és semmi más nem érdekli, csak a vér és a még több vér. A jó útra tért, gyermekbarát és szerelmes vámpír modern kori alakjával szemben hozzám sokkal közelebb áll a régi jó zord változat.
Ami viszont egyértelműen pozitív élmény volt, az a Stoker család és Írország bemutatása a nagy éhínség idején, romos kastély és apátság, láp és mocsár, tébolyda melletti korabeli boncterem és kísérteties temetők mindenütt, a gótikus irodalom elengedhetetlen kelléktára.
Ezt a könyvet elsősorban azok fogják szeretni, akik nem dédelgetnek szép emlékeket az eredeti változatról, akik viszont igen, azok pedig nehezen tudják majd megállni, hogy ne találkozzanak egy regény erejéig az ifjú Bram Stokerrel.

klara_matravolgyi>!
Dacre Stoker – J.D. Barker: Dracul

Nagyon kíváncsi vagyok : vajon mely részek származnak az eredeti feljegyzésekből és melyek a képzelet szüleményei? Lassan hinni fogok a vámpírokban. :)
Nagyon szeretem Bram Stoker Drakuláját, és jó volt nem tőle, hanem róla olvasni. Az eleje izgalmas és rejtélyes volt, borzongató volt az Ellen dadus körüli rejtély. Később a Drakulás misztikus és horrorisztikus hangulat nyerte el a tetszésemet, és ez ellensúlyozta, hogy nem voltak nagy csavarok.

Dacre Stoker – J.D. Barker: Dracul

A teljes értékelés elérhető a blogomon:

„A testvérek története végtelenül izgalmas. Bővelkedik a kalandban, a fordulatokban és a meglepetésekben. Rengeteg dolgot élnek át együtt és külön-külön is, mely örökre rányomja a bélyeget az életükre.
A vámpírok ideje még nem járt le. Vannak még olyan történetek ebben a kategóriában, amiknek napvilágot kell látniuk. Egyszerűen szükség van rájuk. Lehet, hogy páran megpróbáltak a vámpírokat övező misztikumból gúnyt űzni, lealacsonyítani őket egy méltatlan szinthez, de szerencsére akadnak még olyanok, akik a régi, vérszomjas történeteket veszik alapul. S így nem halt még ki az igazi, rettegéssel telt érzés sem az emberekből, amit kiváltanak ezek a lények.
Próbálom pár szóban összegezni, milyen is a Dracul. Olvasmányos. Félelmetes. Izgalmas. Vérfagyasztó. Lélegzetelállító. Ez mind igaz rá. Az összes tulajdonság megvan benne egyszerre, mégis csak a felszínt vagyok képes kapargatni. Szavakkal nem kifejezhető, milyen gazdag élménnyel ajándékozott meg.
Azon könyvek sorába tartozik, amiket az ember a polcán kíván látni? Ó, de még mennyire!
Kívánja, hogy újra olvassák? Legszívesebben már most azonnal nekiugranék, pedig még csak most tettem le.
Kinek ajánlom? Mindenkinek, aki elég érett már hozzá.

Mindenkinek el kell olvasni ezt a könyvet az életében! Vagy holtában.

Réka0128 P>!
Dacre Stoker – J.D. Barker: Dracul

„Az emberek kizárólag azt hiszik el, amit képesek megérteni.”

Bizakodóan vettem kézbe ezt a kötetet, hiszen J. D. Barker a kedvenc szerzőim egyike, ráadásul a vámpíros történetek nálam mindig tarolnak. Kellemes meglepetés ért, mert bár másabb sztorira számítottam, összességében tetszett.
Pontosan nem tudtam miről is szól ez a regény, csak arra lettem figyelmes, hogy a Drakula előzményeként hivatkoznak rá. Ezzel lényegében jól félre is lettem vezetve, mert ez a történet igazából Bram Stoker életének egy szeletét mutatja be, amihez a szerzők valós személyeket és eseményeket vettek alapul, ám ezek a tények fikciós elemekkel vannak kiegészítve. Számomra kicsit lassan indult be a cselekmény, de aztán egyre izgalmasabb és pörgősebb lett, főleg amikor kezdett végre összeállni az Ellen dadust övező nagy rejtély. Az ő karaktere volt a legösszetettebb és legérdekesebb, valamint számomra Matilda és Bram is kiemelkedett a többi szereplő közül.
Imádtam a könyv sötét, baljós hangulatát. Néhol már kifejezetten félelmetesnek éreztem, de annyira nem volt még vészes, hogy rettegjek olvasás közben. :D A szerzők utószava rendkívül meglepett és elgondolkodtatott, ráadásul teljesen más megvilágításba helyezte az egész történetet.
Eddig valamiért nem igazán vonzott a Drakula, ám ez a kötet meghozta a kedvem, hogy egyszer sorra kerítsem. :)

gesztenye63>!
Dacre Stoker – J.D. Barker: Dracul

Túlértékelt, kommersz kereskedelmi termék. Tipikus példája annak, hogy nincs olyan legenda, amiről a kasszasiker reményében, ne lehetne újabb és újabb bőrt, irhát, vagy legalább cafatokat lehántani.

Razor P>!
Dacre Stoker – J.D. Barker: Dracul

Fülszövegkihagyók és a Drakula hivatalos előzménye résznél leragadók kedvéért egyből tisztáznám, hogy ez a regény NEM az eredeti Stoker-regény címszereplőjének eredetét mutatja be, hanem Bram Stoker és családja, valamint különös, majd rejtélyes módon eltűnő dadusuk áll a középpontban. Sokáig azt hittem, hogy a regény oda lyukad ki, milyen események ihlették meg Bramet a Drakula megírására, ám a regény kb. utolsó harmadában aztán mégis összefűzi a Drakulával ill. – mint ahogy némi Wikipédiázásból megtudtam – a Drakula vendége novellával. Bár nem most olvastam már Stoker regényét, azért jót mosolyogtam a felismert kikacsintásokon.
Ami nagyon megtetszett a regényben, az a hangulata volt. No, nem a parafaktor, könyvön nem igazán szoktam cidrizni, hanem az egész atmoszférája, láttam magam előtt az az 1800-as évekre jellemző épületeket, embereket, a ködös utcákat, szóval szerintem nagyon jól elkapták a gótikus regény fonalat, nem hiába pörögtek a lapok.

506 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634195139 · Fordította: Bosnyák Edit
Dacre Stoker – J.D. Barker: Dracul

Sötét, zavaros és mesés, gonosz spoiler, de alázatos! Még a halhatatlanoknak is van a kezdete. Hol vannak már azok a letisztult idők, amikor a gonosz egyszerűen gonosz volt, és a jó ártatlanul fehér? Drakula történetében az a jó, hogy senkinek nem kell bemutatni, mindenki hallott róla, hiszen elvileg általa indultak el az ismertebb vámpíros történetek. De ez nem Drakula történetének újraértelmezése, hanem a vámpír életének elképzelése. Azok számára, akik hatalmas rajongói Bram Stoker Draculájának, ezzel a könyvvel egy álmuk válhat valóra! Mondom azért, mert feltárja azokat a misztériumok mögött álló kérdéseket, amelyek a könyv 1897-es közzététele óta elkápráztatják a Drakula tudósokat és a fan-okat. A regény különböző idővonalak között játszódik, amelyek több dimenziót adnak a cselekményhez. Életrajzi stílusban, folyóirat formátumban, leveleken keresztül, mind pedig az „ősi” formában ismerhetjük meg az eseményeket. A próza gótikus hangulata az egész könyvben vibrál, a feszültség a puszta félelem pillanatáig kétségkívül tökéletesen épül fel, ami később akár rettegést is előidézhet. Pedig nem billen át túlságosan horrorba, inkább a pszichológiai szempontokra összpontosít. A szerzők pontosan megragadják az eredeti hangját és szellemét, de határozottan követik a modernebb elfogadást, hogy nem mindegyik szörnyetegnek kell teljesen ördöginek lennie, ami azonban nem változtat azon, hogy egy kimagasló mestermunka született a „horrorkönyvek” történetében.spoiler

eenca P>!
Dacre Stoker – J.D. Barker: Dracul

Nagyon különleges volt úgy olvasni, hogy előtte fejeztem be a Drakulát, nagyon szerettem a Stoker családot és Matilda igazi badass karakter a XIX. századból.

Zseniális keletkezés történet (a Drakuláé!) és esküszöm néha elhittem, hogy amit olvastam akár pont így is történhetett és ezáltal igaz is lehet.

Abszolút érződik Dacre kutatómunkája és Barker zseniálisan szőtte a történetet, mint mindig. A végén az információk is nagyon érdekesek, főleg arról volt jó olvasni, hogy akkoriban hogyan is ment a könyvkiadás, és feltehetőleg miért húzták meg az angol verziót.

Aki szereti a Drakulát annak úgy érzem ez a könyv és különleges pluszt tud nyújtani és elgondolkozik azon, hogy vajon mire gondolt a költő Bram.

vargasz___>!
Dacre Stoker – J.D. Barker: Dracul

Van egy hangulata, ami körbe lengi a könyvet már akkor is, amikor még fel sem ütötted a fedelét. Amikor bementem a könyvesboltba, és kiválasztottam, már akkor tudtam, hogy ő választott engem és nem fordítva. Végig rajtam tartotta a szemét, ahogy ott sétálgatok a sorok között.
A borítója is nagyon erős és sokatmondó. (Furcsán is néztek az emberek a húsvét hétfői vonatozásom alkalmával, amikor a kezemben tartottam „őt”, hiszen nem egy tipikus ünnepi olvasmány, sőt, egyáltalán nem egy tipikus olvasmány)
Beszippantott, és belopta magát az álmaimba. Az eleje zseniális lett, a szövegszerkezet, a hangulat, maga a környezet, amit teremt életre kel a szemed előtt. De az erős kezdés után tapasztaltam némi visszaesést, elvesztettem az érdeklődésemet, néha elkaptam, majd ismét elillant belőlem. Annak ellenére remek írásnak tartom, ami nagyon szépen vezeti fel a cselekményt, és nem erőszakosan tolja az ember orra elé a mondanivalót.
Azoknak ajánlom, akik kicsit el akarnak szabadulni a hétköznapi káoszból egy másik, sötét, nyálkás, esős, ködös, halálszagú világba. Ajánlom az erősebb jellemeknek, akik tudják élvezni az elmúlás furcsa sötétségét, és akik kicsit el tudnak vonatkoztatni a ma látomásától.

bokrichard>!
Dacre Stoker – J.D. Barker: Dracul

Nagyon ódzkodtam ettől a könyvtől, mert a Twilight saga óta a vámpíros dolgokat nem szívelem igazán, de mindent a Barkeres kitűzőért! Drakula története nekem annyira nem ismert, így szűzen álltam neki a könyvnek. Nem kellett volna ettől tartanom, mert erős könyv lett. Jó atmoszféra, kellően pörgős, és misztikus olvasmány. A szereplők szimpatikusak, bár a vége felé a káoszban mindenki elég bosszantóvá vált, ami kicsit rontott az összképen. Nem tudom, mennyi köze van az eredetihez, de itt engem nem is érdekel. Még mindig a 4MGY az etalon, de ez a dobogón stílusosan az ezüstérmes.

Cync>!

– Néha azok a legerősebb félelmeink, amelyeket a szívünk közelében rejtegetünk.

Kapcsolódó szócikkek: félelem · Matilda Stoker · szív
Niitaa P>!

Az emberek kizárólag azt hiszik el, amit képesek megérteni.

Kapcsolódó szócikkek: Ellen dadus · hit · megértés
szadrienn P>!

A SZERZŐK ELŐSZAVA A MAGYAR KIADÁSHOZ
[…] hamarosan látni fogják, hogy az Arminius Vámbéry nevű honfitársuk személyesen is ismerte Bram Stokert, ezenkívül fontos szerepet játszott azokban az eseményekben, amelyek Stoker legendás regényének alapját szolgáltatták. Sokan úgy vélik, hogy Stoker róla formázta meg Van Helsing professzor alakját. Őszintén reméljük, hogy a Draculban megjelenített személyisége ugyanolyan érdekes és sokoldalú, mint amilyen a valóságban volt.

Kapcsolódó szócikkek: Vámbéry Ármin
mate55>!

Érdekes, hogy egy maroknyi embert milyen erősen össze tud kovácsolni egy bizonyos esemény, de miután az a bizonyos esemény lezárul, újra eltávolodnak egymástól.

manami P>!

A felnőttek hajlamosak elveszíteni a képzelőerejüket, és nem hisznek azokban a dolgokban, amelyek ismeretlenek a számukra. A gyermekek tényként fogadják el a misztikumot és ritkán vonják kétségbe a létezését.

Kapcsolódó szócikkek: felnőtt · gyermek · képzelőerő
Niitaa P>!

Az igazi barátok sohasem hagyják cserben egymást.

Kapcsolódó szócikkek: Matilda Stoker
mate55>!

Kulturált családok étkezés előtt elmondanak egy imát.

Niitaa P>!

Az álmok olyanok, mint az óra homokja. A másodpercek múlásával egyre kevesebb marad belőle, míg végül az utolsó homokszem is belepottyan a lyukba, és örökre elnyeli a sötétség.

mate55>!

Néha el sem tudom hinni, milyen gyorsan elrepültek az évek.