Helyszínelők 5 csillagozás

D. P. Lyle: Helyszínelők

Helyszínelők – a krimik és bűnügyi filmek kedvelőinek
Az olyan sorozatok, mint a CSI: A helyszínelők, a CSI: Miami helyszínelők, vagy az NCIS: közkedvelt műsorok a különféle csatornákon, ami bizonyítja a tényt, hogy több millióan tartják a kriminalisztikát érdekfeszítőnek.
Ez a könyv azért született, hogy megismertesse a bűnügyi szakértők által alkalmazott technikákat és eljárásokat. Így legközelebb, mikor rejtélyes ügyről olvasol, esetleg ilyet látsz, vagy a hírekben bűncselekményt mutatnak, lapozd fel ezt a könyvet, és megértheted a történet mögött rejlő tudományt.
Számtalan, nehéz, bonyolult híres eset megoldásával teszi a szerző izgalmasan érdekessé a könyvet. A kötet egyfajta bevezetés a bűnügyek felderítésébe, a nyomozás és a büntetőeljárás menetébe egyszerű és érthető nyelven.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Tantusz

Panem, Budapest, 2016

dagikám>!
D. P. Lyle: Helyszínelők

Én,mint lelkes krimi olvasó, nagy lelkesedéssel fogtam neki a könyvnek. Laikusoknak is közérthető nyelven mutatja be minden részletét a kriminológiának. Nagyon sok hasznos információt raktároztam el,és sok AHA élményben volt részem olvasás közben. Külön tetszett,hogy illusztrált,és volt,hogy hosszú perceket eltöltöttem a nézegetésükkel.
Esettanulmányokkal,illetve a könyv végén megtörtént esetek bemutatásával is emelte a szerző a színvonalat.

mrsp>!
D. P. Lyle: Helyszínelők

Mindig tátott szájjal bámulom a CSI és hasonló sorozatokat, ahol szinte a semmiből, egy ujjlenyomat-töredék vagy lábnyom alapján felgöngyölítenek egy egész gyilkosságot. Nagyon érdekel ez a téma, sokszor kerestem már olyan könyvet, ami erről szól, de vagy olyat találtam, ami csak érintőlegesen foglalkozott a témával, vagy olyat, ami unalmas és száraz volt. Örülök, hogy rátaláltam erre a könyvre, mert tökéletesen kielégítette a tudásvágyamat és rengeteg új dolgot tudtam meg, mindemellett pedig nagyon jól szórakoztam.

Ez a könyv végigvezet a helyszínelői munkán egészen onnantól, hogy milyen fogalmakkal is kell tisztában lenni valakinek, ha ebben a témában mozog, addig, hogy hogyan kell szabályosan begyűjteni egy bizonyítékot. Nagyon izgalmas volt az egész könyv, a mérete és témája ellenére nem volt tömény, apró kis listákkal, érdekességekkel dúsította a szerző a szöveget, ami szerintem nagyon jó ötlet volt. Ajánlom a könyvet mindenkinek, aki érdeklődik a téma iránt, szerintem ennél jobb könyv ebben a témában nincs. :)

D. P. Lyle: Helyszínelők

Alapos, részletes könyv. Némelyik oldala nem könnyű olvasmány, de szerencsére a tudományos részletessége tényleg csak Dummy szinten van.
A DNS-t és a vérvizsgálatokat ismertető fejezetek mellett számomra érdekes volt a lőfegyvervizsgálatot bemutató rész, az ismeretlen áldozat beazonosításáról szóló leírásnál pedig óhatatlanul a tömegsírok szomorú (sajnos napjainkban is zajló) feltárása jutott eszembe.

robertbardos P>!

A bűncselekmény helyszínén fluoreszkáló vegyületet tartalmazó spray-vel fújnak le minden olyan területet, ahol úgy gondolják, hogy esetleg vérnyom található. Ezután ultraibolya fénnyel megvilágítják, amitől a vérfoltok szó szerint világítani kezdenek. Ezzel a módszerrel nemcsak a vér feltételezett jelenléte állapítható meg, hanem az összes vérrel fedett terület láthatóvá válik.

robertbardos P>!

Tegyük fel, hogy alkoholos befolyásoltság alatti vezetés gyanúja miatt őrizetbe vesz egy rendőr. Ahhoz, hogy megállapítsa, valóban alkoholos befolyásoltság alatt állsz-e, az USA-ban számos vizsgálatot kell elvégeznie. Az első a helyszíni józanság teszt. A rendőr megkér, hogy állj fél lábra, állj stabilan csukott szemmel, többször egymás után érintsd meg az orrodat az egyik ujjaddal, vagy tyúklépésben haladj végig egy egyenes vonalon. Ezek a feladatok arra valók, hogy megmutassák, mennyire van hatással az agyad koncentrációs és egyensúlyi központjára az elfogyasztott alkohol.