Ha ​mi meghalunk… 1 csillagozás

Zoborvidéki virrasztóénekek
Czövek Judit: Ha mi meghalunk…

A zoborvidéki virrasztó énekek ezen válogatása dokumentálja azt a tényt, miszerint a falusi közösségek máig méltósággal fogadják el a halál tényét, s – kiváló énekeseik segítségével – megteremtik azokat a közösségi alkalmakat, amelyek során a családot és a közösséget ért veszteség a közös együttléttel és az énekléssel segíti az élők elszakadását a halottól. Mindebben annak biztos tudata rejlik, hogy az elhunytat tisztességgel és méltósággal búcsúztatták el. A rítus pontos betartásával megnyílik a lehetőség az egyén számára, hogy visszataláljon a mindennapi életbe.

Eredeti megjelenés éve: 2002

Kalligram, Pozsony, 2002
208 oldal · puhatáblás · ISBN: 807149478X

Gabriella_Balkó>!
Czövek Judit: Ha mi meghalunk…

Czövek Judit: Ha mi meghalunk… Zoborvidéki virrasztóénekek

Az ilyen könyvek tudatosítják bennem azt az érzést, hogy milyen büszke lehetnék arra, hogy Zoboralján születtem.
De a hangsúly azon van, hogy lehetnék… Ugyanis ez már nem az a vidék, ami 50 vagy 100 éve volt. Már az 50-es években megmondták, hogy hal ki a magyarság, tűnnek el a hagyományok. Akkor azért még lehetett gyűjteni. És most? Most mi van? A nagy semmi! Asszimilálódunk észrevétlenül (amikor 2 magyar összeházasodik, és szlovákul beszél egymással és gyerekükkel.. hát ott nagy baj van), hagyományainkat nem őrizzük. Pedig mekkora kincsestára volt ez a vidék a gyűjtőknek! Kodály, Bartók, Vikár, Manga jártak ide! Az első feljegyzett szentiváni töredék Kolonból származik! Kodály 6 zoborvidéki népdalt dolgozott fel! Milyen nyelvsziget tudná még ezt elmondani magáról?
És mi mégis magasról teszünk rá. Azt sem tudjuk, hogy hol lakunk, mit műveltek őseink, mivel dicsekedhetnénk.
Mit nem adnék érte, ha 110 évvel ezelőttre visszarepülhetnék az időben, és tanúja lehetnék, ahogy Kodály gyalogosan besétált a faluba fonográffal a hónalja alatt.

Egyedül a kottához hiányzott nekem a hangzóanyag.

Kalligram, Pozsony, 2002
208 oldal · puhatáblás · ISBN: 807149478X