Hafia 1 csillagozás

Czóbel Minka: Hafia

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

Grill Károly, Budapest, 1891
110 oldal · keménytáblás

morella >!

Régebben azt hittem, hogy csak történetesen nem akadtam azon lényre, ki mint barát, barátnő, szerető, férj, rokon vagy bármely más alakban megoszthatná azon lelki terhet és gyönyörűséget, mit az élet osztályrészemül adott.
Most már tudom: énemben van a hiba, mely magányosságra kárhoztat. Ki értene meg: — hiszen magamat sem értem mindig.

57. oldal, X. fejezet (Grill Károly, 1891)

morella >!

Különben hajlamaira nézve festő volt, mindent festő szemmel nézett, egy finom tónus, egy érdekes vilá­gítás megkapta, csak úgy áttanulmányozta, mintha rögtön vászonra akarná tenni, de ecsetet sohasem fogott kezébe — imádta a művé­szetet, félt a kontárkodástól, félt azon újabb szenvedéstől: hát ha megismerné, hogy csak a szeme festőé, de keze nem az, s féltette kedvencz illú­zióját: hogy minő nagy művész lenne ő, ha festeni tudna!

18. oldal, III. fejezet (Grill Károly, 1891)

morella >!

A török azt tartja: fát kivágni vétek, fát ültetni jó cselekedet.
A mi kapzsi civilizátiónk másképp vélekedik. Irtja a fát, pénzt csinál belőle, s ha a pénz elfogyott, bámulva nézi, hogy az a kiapaszthatlannak látszó tőke eltűnt, a föld — hegyes vidéken — értéktelen, a climaticus viszonyok rosszak s a levegő egészségtelen lett.
Ilyen műveleteknél, gondolom, tudományosan »nemzetgazdászatról« szoktak beszélni.

20. oldal, IV. fejezet (Grill Károly, 1891)

morella >!

Élni kezdtek, s örültek az életnek, mert nem tudták, hogy az élet fájdalmas és szörnyű.

78. oldal, XIII. fejezet (Grill Károly, 1891)