Ripp Gábor (szerk.) · Czinkos Éva (szerk.)

Japán ​a szamurájkorban 13 csillagozás

Czinkos Éva – Ripp Gábor (szerk.): Japán a szamurájkorban

A Trivium Egyesület 2017-ben „Japán a szamurájkorban” címmel novellapályázatot hirdetett, amelyre a szerkesztők a japán történelmen és kultúrán alapuló történeteket vártak…
A történetek között nincs szoros összefüggés, egymás után olvasva őket mégis izgalmas, átfogó képet nyújtanak a középkori Japán sötét, rejtelmes időszakaiból.

A művek szerzői: Végvári Edina, Caroline, Losonczy Attila, Kereder Márk, Mihály Léna, Bíró G. István, Tarja Kauppinen, Fülöp Kristóf, J. D. József, Kovách Kristóf, Boris Martinovic

Trivium Egyesület, Budapest, 2018
Trivium Egyesület, Budapest, 2018

Csizmás_Kandúr
Czinkos Éva – Ripp Gábor (szerk.): Japán a szamurájkorban

Eddig az elsőnél tartok, ha a többi is ilyen, akkor jót fogok róla véleményezni. De nyugtával dicsérd… derűs napot mindenkinek!

Trivium_Egyesület KU

– Küldettél értem – kezdte a férfi sietősen, miután csókkal is üdvözölték egymást.
Hai! El kell hagynod a várat még ma éjszaka.
– De hát mi történt, Mijako-csan?
– A kikötőben csónak vár. Öltözz át halászruhába, evezz délnek, és soha ne gyere vissza!
– Kérdezzem inkább, hogy mi fog történni?
A nő egész testében reszketett.
– Meg fogsz halni.

Végvári Edina: A kard hatalma

Trivium_Egyesület KU

Oda úr első számú harci fogása a mosolya volt. Ezzel tudatta ellenfelével, hogy biztos a győzelmében. Az pedig, hogy a kardot csak az utolsó pillanatban vonta ki, egyike volt a legfontosabb leckéknek. Abban a pillanatban, hogy egy szamuráj kivonta a kardját, a harcnak szinte azonnal vége volt.

Caroline: 1582

Trivium_Egyesület KU

– Mit feltételezel rólam, te kutya? Igenis hatamoto vagyok, és Nobunaga urat is szolgáltam! – sziszegte a szakállas, de nem tudott a fegyveréért nyúlni, mivel Daiszuke és róninjai szempillantás alatt körülvették őt, eltakarva saját emberei elől.
– Most pedig a pénzt szolgálod, nemde? Szerintem te lehetsz Isikava Goemon! Az a sebhely a képeden gennytől bűzlik! Nem csatában szerezted azt, hanem a szégyenbélyeg nyoma!

Losonczy Attila: Az áruló két halála

Trivium_Egyesület KU

(…) ellenfele nyakába mártotta a csillogó halálfullánkot, majd egy földöntúli harci ordítás kíséretében kitépte a hús öleléséből. A levegőben élénkpiros sugár jelent meg, a hasítékból pedig bővizű forrásként lüktetett elő a habos vér. Gakusi döbbenten, lélegzetvisszafojtva figyelt rejtekén, a látvány megbabonázta. A halál a fiúcska arcába lehelte a bűzös mámort, és ő menthetetlenül elveszett benne.

Kereder Márk: Gakusi, a megtért harcos története

Trivium_Egyesület KU

– Ki vagy te? – kérdezte, nem foglalkozva a kéréssel. – Honnan jöttél? Mit tettél, hogy rónin lett belőled?
Az idegen, amióta idehozták, most először mutatott hajlandóságot beszélni.
– Nem haltam meg. Csak ennyit tettem, uram.

Mihály Léna: Mori Ranmaru

Trivium_Egyesület KU

Kindzsiró lement a ház alatti üregbe, és óvatosan kiemelte földből a legritkább és legnemesebb virágot, amelyet csaknem harminc évvel ezelőtt ültetett el.
Ez volt az ő igazi szeme fénye, az a virág, amelyért az egész gyűjteményt odaadta volna.
Egy daimjó egyszer egy egész falut ajánlott, de ő csak mosolygott rajta. Ez a virág nem volt eladó, hiszen annak idején ez indította el az egész szenvedélyét, ennek a növénynek volt köszönhető, hogy azzá vált, aki most volt. Az abszolút ritkaság, a fő látványosság, amelyért minden kertész a fél karját képes lett volna odaadni.

Bíró G. István: A kertész ajándéka

Trivium_Egyesület KU

Cudar tél tépázta Hokkaidó szigetét, farkasordító hideg tombolt; reszkettek, vacogtak a földművesek a kunyhóikban. A tűzifakészletek már a végüket járták, a fagyok azonban csak nem akartak szűnni. A nép nyomorát megérezték lassacskán az urak is: nem maradt, aki munkálkodjon, a rémes zimankó a parasztok utolsó tartalékait is felemésztette. Alig akadt reggel, amikor ne találtak volna valakit halálra fagyva a kalyibájában. A vének sem emlékeztek még csak hasonló ítéletidőre sem…

Tarja Kauppinen: Hiszaó és a Bukimina-völgy tenguja

Trivium_Egyesület KU

A hold ezüstös sarlóját a vér vörös színe festette meg, miközben a csillagos égboltot lángnyelvek nyaldosták. A levegőt megtöltötte a fojtogató füst és az izzó parázs. A hegyi szentély, mely büszkén, ám mégis alázatosan terült el az erdő kapujában, most lángokban állt. A forró lángnyelvek végigcsókolták a hatalmas gerendákat, amik recsegve-ropogva lassan az enyészetnek adták magukat. A tűz pattogásának hangjait pengék vad csattogása nyomta el.

Fülöp Kristóf - J. D. József: A szellemek árnyéka

Trivium_Egyesület KU

A Köztes Helyet éppúgy nem birtokolhatta senki, ahogyan a szelet vagy a tenger hullámait, de a mesélőknek megvolt az az előjoguk, hogy a saját ízlésükre formálják egy szegletét, amíg övék a szó. A Fehér Hölgy legtöbbször szeretett színházát alkotta újra, aprólékos gondot fordítva arra, hogy az apró fekete függönyöktől a színes lámpákon át a bábokig – ez utóbbiak mintha maguk is részei lettek volna a hallgatóságnak – minden élethű legyen. A Róka – lévén sokkal szeleburdibb természetű – csapszékekbe és bordélyokba, sőt egyszer tréfából az eták egyik falujába vitte őket, a Remete pedig, talán a legfilozofikusabb alkat mindőjük között, ugyanazt a nyolc követ rendezte el újra és újra egy máskülönben üres kertben, ebből a kevésből is mindig tökéletes harmóniát teremtve.

Kovách Kristóf: Mese a vörös házról

Trivium_Egyesület KU

A katana pengéjén, mintha csak tükör lett volna, visszatükröződött a fekete festékkel, vastag vonalú kandzsival írt felirat: „Hulló falevél teaház”.

Boris Martinovic: A róka és a farkas