Tökéletlen ​szülők, boldog gyerekek 10 csillagozás

Ráhangolódás, önelfogadás, együttérzés
Cziglán Karolina: Tökéletlen szülők, boldog gyerekek

Te ​jó ég, örökre elrontom a gyerekem! – fut át sokszor a maximalista szülők fején. De vajon tényleg elrontjuk a gyereket, ha nem felelünk meg mindenben a tökéletes szülő ideáljának? Vagy inkább akkor teszünk jót vele, ha el tudjuk engedni az önmagunkkal szemben támasztott szigorú elvárásokat? Ha egyszerűen csak együtt vagyunk a gyerekünkkel, és megpróbálunk egymásra hangolódni?
Cziglán Karolina arra bíztat, szülőként legyünk együtt érzők. Nemcsak a gyerekünkkel, de saját magunkkal is. Igyekezzünk támogatni önmagunkat, megérteni, mit miért teszünk. A gyereknevelés nem autószerelés – mondja. Ezért aztán nem is ígér biztos recepteket, amelyeket pontról pontra követve tökéletes szülőkké válhatunk. Abban segít, hogy felismerjük, miképpen törhetünk ki az ismétlődő konfliktusos helyzetekből, oldhatjuk fel a bennünk és környezetünkben meglévő feszültségeket.
A könyv nemcsak az anyáknak szól, a szerző tudatosan egyenrangú szülőtársként kezeli az apákat. Napjainkban fokozatosan… (tovább)

Jaffa, Budapest, 2018
Jaffa, Budapest, 2018

Cziglán Karolina: Tökéletlen szülők, boldog gyerekek

Cziglán Karolina: Tökéletlen szülők, boldog gyerekek Ráhangolódás, önelfogadás, együttérzés

B ö l c s e n, bátorítólag beszél és igazán az érzésekről, az adódó élethelyzetekről, problémák megoldásáról. Számtalan konkrét példán keresztül okít, visz előrébb a „jó szülő szeretnék lenni!” úton.
Nagyon kedvelhető. Olvasni kell!
Érdemes :)

Mariann_Czenema P>!
Cziglán Karolina: Tökéletlen szülők, boldog gyerekek

Habár a címben felidézett tökéletlen szülőség meglehetősen jól megy nekem, hiszen naponta gyakorlom, szeretek új gyereknevelési könyveket olvasni. Pláne olyat, amelyik már a bevezetőben azt taglalja, hogy nem óhajt kőbe vésett szabályokat adni, legfeljebb egyet:
Mindig érezze a gyerek, hogy mellette állsz!

Cziglán Karolina műve hét fejezetben taglalja azt a meglehetősen bonyolult világot, ami a gyereket övezi. Amikor bekoptat a valóság, semmi nem olyan, mint elképzeljük a kezdeti probléma, amivel szülőként először szembesül az ember. A jó, vagy kevésbé jóindulatú, mindenesetre tanácsban gazdag külvilág gyakran elbizonytalanítja az első gyermekes szülőket. Ez utóbbi dolgot nem is csodálom, nekem szerencsém volt, hogy a nagylányom még az internet hazai robbanása előtt született, de a kicsikkel terhesen már szándékosan kerültem a kismamás oldalakat. Pont elég volt kedélyborzolónak a pár baba-mama, kismama magazin levelező rovatát elolvasni.
(további véleményem:
http://czenema.blogspot.hu/2018/05/cziglan-karolina-tok… )

CSSMesi>!
Cziglán Karolina: Tökéletlen szülők, boldog gyerekek

Nagyon örülök, hogy a merítésembe ez a gyereknevelésről szóló könyv is belekerült. Közérthetően, sokszor életből vett példákon keresztül magyaráz el egy-egy elvet, irányt. Ír a gyermek és a szülő érzéseiről is és minden fontos témát érint. A szavakon keresztül is érezhető az elfogadás.

Cziglán Karolina: Tökéletlen szülők, boldog gyerekek

Nagyon jó önismereti, gyermeknevelési tanácsadós, pszichológiai könyv. A gyereknevelés közben önmagát is neveli – legalábbis próbálja megérteni – az ember. Ez a könyv nagyon gyakorlatias, és a címe sem csak szenzációhajhász, hanem az egész könyv ezt a gondolatot képviseli: egy egészséges szülő-gyermek kapcsolatot, olyan nevelési irányt, amely azt szeretné, ha nem zsigerelné ki magát a szülő, viszont a gyermek igénye is figyelembe van véve. Külön dicsérendő, hogy ahol lehet, ott magyar szakkönyvre hivatkozik. Szerintem ez nagyon fontos, hogy nem divatosan amerikai (nyugati) forrásokat sorol, mivel még Európán belül is hatalmas kulturális és társadalmi különbségek vannak, nemhogy az óceánon túl.

Papírtigris>!
Cziglán Karolina: Tökéletlen szülők, boldog gyerekek

Ez egy nagyon-nagyon remek gyereknevelős könyv, kár, hogy kevesen ismerik!

Trudiz >!

Amikor bekopogtat a valóság: semmi sem olyan, amilyennek megálmodtuk!

Mariann_Czenema P>!

Nem jó szülőnek kell lenni, hanem folyamatosan fejlődő szülőnek, egyre jobb szülőnek. Olyannak, aki tudja, hogy ez egy befejezetlen feladat, ami mindig tesz fel új kérdéseket, és csak tökéletlenül lehet megoldani. A szülőségbe nem lehet belefásulni, mert mindig van új tanulnivaló. És ez akkor is folytatódik, ha felnőtt a gyerek, akkor jó anyóssá, apóssá, nagyszülővé válhat az ember, illetve olyan anyává, apává, akivel meg lehet beszélni a múltat, és lehet javítani a kapcsolaton.

Trudiz >!

Egy anyuka azt mondta, hogy sajnos a kislánya születése előtt sok gyermeknevelős könyvet olvasott. Időbe telt, míg elfelejtette, és kezdte élvezni az anyaságot.

Lizi90>!

Egy szülésznő azt mondta egy előadásban: szép dolog, hogy manapság sok férfi ott van a szülésnél, és sokat beszélünk róla, hogy támogassa az anyát, de végre arról is szót kellene ejteni, ő hogyan szeretne jelen lenni, ő hogyan éli át a bevonódást. Ha egy férfi párja gyereket vár, azt kérdezzük tőle, hogy van a felesége. Ha megszületett a gyerek, arról érdeklődünk, hogy van a baba és az anyuka. Néha megkérdezhetnénk azt is, ő hogy van. Mert ha valaki úgy érzi, neki nincs itt szerepe, legfeljebb abban, hogy biztosítsa a feltételeket: keressen pénzt, és „segítsen”, mondjuk, olykor bébiszitteljen, tehát, hogyha burkoltan kifejezzük, hogy ő itt csak másodhegedűs, akkor érthető, ha maga is elkezd kivonódni a történetből. Ha nem is úgy, hogy lelép, de legalábbis érzelmileg. Ezzep pedig az összes szereplő rosszul jár!

82-83. oldal (Jaffa, 2018)

Lizi90>!

Van egy olyan általános nézet is, hogy a csecsemővel még csak az anya tud kezdeni valamit, az apa ideje két-három éves korban jön el, mikor már beszél a gyerek, lehet vele játszani, viccelődni. Ezzel szemben azok a férfiak, akiknek bensőséges élményük volt a kisbabával, azt mondják, ez egy életre való muníciót adott nekik.

84. oldal (Jaffa, 2018)

Trudiz >!

Legyünk egymással türelmesek, kommunikáljunk nyíltan, tiszteljük egymást…

Trudiz >!

A mi viszonyulásunkon múlik, hogy a múltunk erőforrást jelent-e az életünkben, vagy korlátokat, kényszereket, amelyek merevvé tesznek minket.

Trudiz >!

Popper Péter mondta, hogy : „ha egy társaságban a férj leönti magát, mindenki nevethet, csak a feleség nem,mert a házassághoz hozzátartozik a lojalitás”. Manapság nem népszerű ez a szó, pedig nem alárendeltséget jelent, hanem azt, hogy a másik tudja, ha nincs igaza, vagy kínosan viselkedik, akkor sem fordulok el tőle, nem döföm hátba, az összetartozásunk akkor is megmarad.

Kapcsolódó szócikkek: Popper Péter
Lizi90>!

A legfontosabb, hogy a gyerek biztonságos, kiszámítható környezetben nevelkedjen. Ehhez pedig az szükséges, hogy mindenki jól érezze magát a családban: ha a hagyományos nemi szerepek teremtik meg az egyensúlyt, és elsősorban az anya foglalkozik a gyerekkel, akkor úgy, ha viszont megosztják a szülők a feladatokat, akkor úgy. A gyermek érdeke egybeesik a szülőével, mert csak olyan anya és apa képes valóban odafigyelni rá, és odaadóan gondoskodni róla, aki kiegyensúlyozott, aki békében van a családban és a társadalomban elfoglalt helyével. Meglehetőségen nagy különbségeket mutathat, ki mit igényel ehhez az elégedettséghez, ezért nem érdemes a pszichológusnak konkrét javaslatokat adni arra nézve, hogy a szülők milyen arányban vegyék ki részüket a gyermeknevelésből. Amellett viszont pszichológiai megfontolás alapján is ki lehet, sőt ki kell állni azért, hogy a társadalom igyekezzen támaszt nyújtani bármelyik változathoz.

86. oldal (Jaffa, 2018)

Lizi90>!

Az értékes együtt töltött idő az, amiben nincs hátsó szándék, nem valami másért vagyunk együtt, hanem csak azért, hogy örüljünk egymásnak.

95. oldal (Jaffa, 2018)