Pajzán ​Toldi 8 csillagozás

A szexuális őserő eposza
Czigány Lóránt: Pajzán Toldi

„Ég a napmelegtől a kopár sík szarja…” –A Pajzán Toldi, Arany elbeszélő-költeményének trágár átköltése közel nyolc évtizede forog közszájon, sokféle változatban. Ki lehet a szerző – vagy kik lehetnek a szerzők? Mikor és hol keletkezhetett a travesztia alapja, és miféle változatok rakodtak rá az évtizedek során? Czigány Lóránt irodalomtörténész bevezető filológiai tanulmánya ezekre a kérdésekre ad választ, majd közli az eposz leghitelesebb, legterjedelmesebb rekonstruált változatát, a fellehető források, gyűjtemények alapján.

Kortárs, Budapest, 1997

MortuusEst>!
Czigány Lóránt: Pajzán Toldi

Czigány Lóránt: Pajzán Toldi A szexuális őserő eposza

Ritkán vagyok úgy, egy könyvvel, hogy „ok-ok, de térjünk már a lényegre!” Ez ilyen.
Az első résznek az ismertető részének (filológiai kutatás) olvasása közben nagyon sokszor lapoztam volna már tovább. Ez nem a szöveg hibája. Hiába szeretem az irodalomtörténeti munkákat, annyira felcsigázott pár részlet, hogy legszívesebben kihagytam volna. Majdnem adná magát a kézenfekvő párhuzam…Aztán az előjáték után(jaj) frenetikus szöveg következik, amit igazából semmi eddig olvasott dologhoz sem tudok hasonlítani. Igazából szívem szerint majd minden strófát idéznék belőle. (Korhatáros lenne mind.) Viszont kicsit szemérmesebb olvasók bizony sokat pirulhatnak a rengeteg trágárságtól. Ami engem is zavarna, ha öncélú lenne. De itt némelyik olyan nyelvi leleményről árulkodik, ami (majdnem) méltó Arany Jánoshoz.