Családias ​Európa 5 csillagozás

Czesław Miłosz: Családias Európa

A Nobel-díjas költő az 1950-es években született esszéiben mutatja be azt a Közép-Európát, amelyet épp akkor próbáltak megfosztani kulturális identitásától. Az önéletrajzi szólam megteremti a személyiség folytonosságát a litvániai gyerekkortól a franciaországi emigrációig. Miłosz reménytelen helyzetben, a Közép-Európa-divatot évtizedekkel megelőzve hirdette az elszakított régió európaiságát.

Eredeti megjelenés éve: 1959

Kalligram, Budapest, 2011

loz>!

(…) a könyvtárosok egyébként is különös törzset alkotnak, amely képes a puszta könyvszeretettel táplálkozni.

226. oldal - GG (Kalligram, 2011)

Kapcsolódó szócikkek: könyvtáros
Kuszma P>!

Amikor azt súgja nekünk az ambíció, hogy lépjünk túl az egyszerű erkölcsi alapelveken, amelyeket a lelki szegények őriznek, ahelyett, hogy azokat tekintenénk iránytűnek a változó helyzetben, pont az egyetlen dolog pusztul el, ami ellensúlyozhatná az őrületünket és a hibáinkat: a szeretet.

Polonius P>!

A paraszt, akit kitesznek a legfőbb hatalom viharának, már a kunyhóját sem szereti, az egyetlent, amit szerethetne a világon. Gyűlöli az életet, és nem ismeri a feladatait, mert az embereknek valami boldogságot is kell adni ahhoz, ha meg akarják értetni vele a kötelességeit. A szerencsétlenség csak képmutatásra és lázadásra tanítja.

145. oldal - Oroszország (Kalligram, 2011)

Polonius P>!

Van egy tulajdonságuk a lengyeleknek: mélyen meg vannak győződve arról, hogy az Úristen személyesen avatkozik be a Történelem ügyeibe, kiáll az igazak mellett, vagyis a gonosz végső soron vereségre van ítélve.

200. oldal - A béke határa (Kalligram, 2011)