Pétervására ​története 1 csillagozás

Czenthe Huba: Pétervására története
340 oldal · keménytáblás · ISBN: 9632194772

Czenthe Huba: Pétervására története

Kolléganőmtől kaptam ezt a könyvet, mikor Pétervásárára költöztem át a munkám miatt. A könyv ékes példája annak, hogy egy külső szemlélő számára nem túl érdekes kis településnek is mennyi története van, amellyel bekapcsolódik az ország vérkeringésébe. Ezeknek az ismerete segít, hogy otthonosabban érezzük magunkat az adott helyen, „gyüttmentként” is beavatottak legyünk.
Az író jelentős számú forrást dolgozott fel, a fejezetek témái sokrétűek, kimerítőek, habár egyes fejezetek kicsit zavarosak az egymással való átfedések miatt. A kötet a helyismerettel rendelkezőknek biztosan nagyobb örömet ad; így, hogy már itt élek több, mint 6 éve, én is jobban magamévá tudtam tenni az információkat, mint mikor érkezésemkor elolvastam ez első 100 oldalát. Egy-két térkép a könyvben felbukkanó nevekkel, épületekkel sokat emelt volna a kötet élvezeti értékén.
A könyv elolvasása után felmerült az igényem arra, hogy több helytörténeti munkát olvassak ezután.

janoscout P>!

1910-ben újra indul a választásokon. (Keglevich Gyula) A korteskörútján beszédeket mondott, itatta a közönséget és cigánybandával húzatta a nótáját. Beniczky volt az ellenfele, akit a Keglevich pártiak ezzel a kis versikével csúfoltak: „…mert Beniczky gyáva kutya, éljen gróf Keglevich Gyula.” Később Beniczky is bekerült a parlamentbe, az ő mandátuma idején épült ki az Egercsehi-Pétervására közút.

janoscout P>!

Két polgármesterjelölt közül Pál László független (MSZP és KDNP támogatással induló volt tanácselnök) nyert fölényesen 786 szavazattal, azota is minden választáson elnyerte a lakosság nagy részének bizalmát.

279. oldal, Rendszerváltás Pétervásárán

janoscout P>!

A volt körjegyzőség három falujának harangszaváról a kisfüzesi Végh Gusztáv 1984-ben a következőt mesélte. A harangok beszélgetnek: a péterkei nagyharang azt mondja „De jó / is az a / jó tiszta / búzakenyér.” Erre válaszol az ivádi harang „Nincsen só / nincsen só.” A kisfüzesi, a legkisebb, az a csőcsap, gyenge, de hetyke hangján rákontráz „ Akármilyen / csak – sok legyen.”

169. oldal, A pétervásárai templom építéstörténete és művészeti értékei

janoscout P>!

A házasságkötés ideje jó korai, 21 évesen már nősülnek a férfiak. Rendesen tavasszal, hogy az új menyecske a nyári munkáknál már az uránál dolgozzon. Azt tartják: „ott egyen, ahol dolgozik” – mondta Turay András, mert „a téli kutya és a nyári menyasszony ritkán jó”. Ezért nem nősülnek ősszel vagy télen, mert a menyecske a nyári munkáknál még az apját segítette, télen viszont az urának kellett eltartani őt, ami a pétervásárai felfogás szerint nem lenne igazságos.

205. oldal, Pétervására közösségi élete a XXI. század első felében