Számadás ​a tálentomról 3 csillagozás

A Karinthy család genetikai elemzése
Czeizel Endre – Erős Erika: Számadás a tálentomról

Dr. ​Czeizel Endre, a televízióból is jól ismert orvos-genetikus és munkatársa, dr. Erős Erika pszichiáter megkísérlik megfejteni a Karinthy család tehetségének titkát. Czeizel doktor már huzamosabb ideje foglalkozik tehetségkutatással, természetesnek mondható hát, hogy eljutott Karinthy Frigyeshez.
A kötet megismertet a nagy író családfájával: a nehezen kikutatható sorsú nagyszülőkkel, szülőkkel, valamint a sokfelé letelepedett leszármazottakkal, a szintén sokféle tehetséggel, különleges tulajdonsággal megáldott utódokkal.
Foglalkozik a könyv az értelmi képességek megnyilvánulásaival, az ember veleszületett tulajdonságaival, az öröklődéssel, a kreativitással, és annak határesetével, a zsenialitással. Jelentős helyet foglal el a tanulmányban a család szerepének vizsgálata, a rendkívül erős egyéniségek elemzése, a szélsőséges kedélyállapotok, személyiségzavarok, másság-tudatok kórrajza, vagyis a Karinthy család patográfiája.
A kötetet számos irodalmi idézet… (tovább)

Róla szól: Karinthy Frigyes

Corvina, Budapest, 1995

Doro>!
Czeizel Endre – Erős Erika: Számadás a tálentomról

Czeizel Endre – Erős Erika: Számadás a tálentomról A Karinthy család genetikai elemzése

Összeszedett, bár eléggé – talán túlzottan is – heterogén munka. Az irodalomtörténetre és a családfakutatásra vonatkozó részek lenyűgöztek, a bőségesen mellékelt idézetek sokszor meg is ríkattak. Sőt, elkezdtem gondolkodni egy saját családi fércmű összeállításán is :-)
Az orvosi-genetikai részek viszont nem kötöttek le, azokat szinte teljességében átlapoztam, illetve csak ott olvastam beléjük, ahol a Karinthy nevet felbukkanni láttam. No hát ezért az egy csillag levonás.
De összességében minden irodalomszerető embernek ajánlom, örömét fogja benne lelni.

Nicole_Kinney I>!
Czeizel Endre – Erős Erika: Számadás a tálentomról

A Karinthy családból többektől olvastam már (Frigyes, Cini, Gábor, Márton), így nagyon kíváncsi voltam erre a kötetre. A genetikai értekezések annyira nem kötöttek le, mint vártam, de a családtagok sorsába izgalmas volt beleveszni, és az irodalmi művekből vett idézeteket is élveztem. Nem egy unalmas família, az biztos, de ahogy olvastam, sajnos rájuk is érvényes a dr. House-mottó ("Genious comes with side effects"). A mentális betegségekre való hajlam volt az üröm, ami igencsak megkeserítette a kiemelkedő tehetség adta örömet – tanulság: a sikeres embereket sem kell irigyelni, nekik is megvan a maguk keresztje.