Az ​öröklődés titkai 7 csillagozás

Czeizel Endre: Az öröklődés titkai

A ​kötet a nagy sikerű televíziós sorozat anyagát adja közre némi stiláris átdolgozással. A családtervezés fogalmának ismertetése és a genetikai tanácsadók munkájának bemutatása után Czeizel néhány gyakran fölmerülő problémára (csípőficam, vetélés, rokonházasság stb.) kapcsán exponálja a témát, majd sorra veszi az öröklődés alapfogalmait: miért hasonlítanak a gyerekek a szüleikre, hogyan működnek a kromoszómák és a gének. Ezután bemutatja az ikerkutatások eredményeit, megmagyarázza a nem (fiú vagy lány) szerepét az öröklődésben, foglalkozik a szellemi képességek (tehetség vagy gyöngeelméjűség) öröklődésével, leírja a leggyakrabban öröklődő, veleszületett rendellenességeket, ismerteti azokat a módszereket, amelyekkel az orvostudomány ma rendelkezik ezek korai felismerésére, s kitekintést ad az akkor még kutatás tárgyát képező további lehetőségekről (lombikbébi, génsebészet stb). Végül a beérkező, közérdekű kérdésekből állt össze a sorozat utolsó, szintén rendkívül érdekes adása.
(tovább)

Minerva / RTV, Budapest, 1976
216 oldal · ISBN: 963223068X

Muzsika>!
Czeizel Endre: Az öröklődés titkai

Gyerekként olvastam, akkor tetszett, akkor megértettem, tehát biztos jó :) Czeizel olyan érthetően bír írni, izgalmasan.

Carmilla >!

Az emberi életnek és az emberi boldogulásnak a munka nélkülözhetetlen része. De csak azok tudják a munkát élvezni, akik szeretik a munkájukat, és csak azok szeretik a munkájukat, akik sikeresen végzik, és csak azok végzik sikeresen, akik tehetségüknek megfelelően találnak munkát. A társadalom egyik legfontosabb feladata a megfelelő munkalehetőség biztosítása mindenki számára.

Hogyan alakul az emberiség értelmi szintje? - 132. oldal (Rtv-Minerva, 1976)

Carmilla >!

A négerek esetében minden 75. szülés ikerszülés. Az európai fehér embereknél már csak minden 100. A mongoloid rasszú sárga bőrű nők szülései közül pedig csak minden 140. iker.

Az egy- és kétpetéjű ikrek - 66. oldal (Rtv-Minerva, 1976)

Carmilla >!

Nagy Sándor tiltotta meg először törvényileg a testvérházasságot. S csak a középkor katolikus egyháza helyezte a házasságot kizáró okok közé az unokatestvér-házasságot. (Uralkodók esetében azonban a vérrokonság nem volt feltétlenül kizáró tényező, csak megfelelő apátságokat és székesegyházakat kellett érte alapítani.)

A vérrokoni kapcsolatok genetikai jelentősége - 145. oldal (Rtv-Minerva, 1976)

Carmilla >!

Jelentős tudományos tény, hogy minden élőlényben az egysejtűektől kezdve az emberig, az örökletes anyagot a DNS molekula alkotja. (Kivételt képez néhány RNS-t tartalmazó vírus.)

A DNS és a gén - 43. oldal

Kapcsolódó szócikkek: DNS
Carmilla >!

Fiatal korában nemcsak a zenében, hanem tanulmányainak minden területén kiváló adottságokat mutatott. Különösen a matematikában árult el tehetséget. Korengedéllyel végezte iskoláit, és így mindig ő volt a legfiatalabb az osztályban. Az érettséginek megfelelő fokot 18 éves társai között 14 évesen érte el.

J. S. Bach családfája és a tanulságok - 114. oldal (Rtv-Minerva, 1976)

Carmilla >!

A Rhesus majmok vértesteiben található egy fehérje-komponens (antigén), amely az emberek 85 %-ában is kimutatható. Az ilyen emberek Rh-pozitívak.

A rettegett Rh-faktor legyőzése - 167. oldal (Rtv-Minerva, 1976)