Aranykapu 2 csillagozás

Boldog Salamon király
Czakó Gábor: Aranykapu Czakó Gábor: Aranykapu

Czakó ​Gábor könyve legsikerültebb történelmi regényeink egyike.
Jó érzékkel szólaltatja meg, mai tudásunkkal hitelesnek vélt nyelvünket, majdhogynem észrevétlenül (vagy nagyonis bevallottan) elegyítve azt kétségkívül mai szófordulatokkal. Sem Gulácsy Irén lelkes igyekezettel erőltetett látszat-korabeliségét, sem Kodolányi János sok helyütt kitűnő megérzéssel, imitt-amott pedig mégis tudálékosnak érezhető fontoskodással fogalmazott párbeszédeit nem követi; a történés légköre-hangulata érezteti az olvasóval: hátha tényleg ez az igaz, az eredeti gesta a méltatlanul mellőzött, szertelen indulatú, mégis szent királyról… A politikai okokból mellőzött, zseniális Tormay Cecil Az ősi küldött-jéhez (1934) mérhetjük a szerző írásművészetét, Tormay talán túl gyakori fenköltsége nélkül.
Valahányszor – egyre ritkábban – értékes regényt olvashatunk sebek nyomaival borított történelmünkről, nem titkolható örömmel mondhatjuk: múltunk a miénk, azt még Trianon sem vehette el tőlünk.… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1999

Cz. Simon, Budapest, 2011

Czakó Gábor: Aranykapu

Czakó Gábor: Aranykapu Boldog Salamon király

Salamon királyról a békétlenség, hazaárulás és a Salamon torony jutott eddig eszembe. Nem igazán hálás feladat róla regényt írni. Czakó Gábor történelmi hűséggel követi dicstelen uralkodónkat. A történet szereplői esendő, útkereső emberekké válnak az oldalakon. Nemcsak a királyt és környezetét, hanem a magyar korabeli közéletet, a politikai érdekeket és összefüggéseket is megismerhetjük. Kegyetlen helyzet a testvérháború, a kényszerpálya, melyet Salamon tanácsadói jelöltek ki a királynak. Indulatos, érzelmes középkori kalandregény, mégis hűségesen történelmi írás és a kettő tökéletes összhangban, arányban van a történetben. Nagyon remélem, hogy nem marad egyedüli történelmi regényként Czakó Gábor művei között.

eMBé P

Szép az, akit szeretek. Attól szép, hogy szeretem.

eMBé P

A halált nem bátorság, hanem nyegleség semmibe venni. Ha a szelét érzi, akkor a legbátrabb ember is komolyabban veszi a levegőt, és megbecsüli, hogy íze van a sóhajtásnak.

eMBé P

Amióta az eszemet tudom, trónon ültem, és folyvást uralkodni akartam, anélkül, hogy beláttam volna, hogy alkalmatlan fejedelem vagyok. Önmagamon sem tudok uralkodni, nemhogy egy birodalmon. Azért vett le az Úr Magyarország aranyos székéről, hogy megtalálhassam az igazi birtokot, amely az övé is, az enyém is. Megadta az esélyt, hogy ne halljak meg anélkül, hogy betenném a lábamat a saját országomba.

Virágszépe

Az orvosok falfehéren reszkettek, a bábák és a javasasszonyok szipogtak, ezek után bármi megtörténhetett.

113. oldal (Igen Katolikus Kulturális Egyesület, 1999)

eMBé P

Isten szereti. Megbocsátotta valamennyi bűnét. Azért tartotta meg idáig, hogy szeretetét megmutathassa. Csak azért is. Annak ellenére is, hogy ő bitangolt és bitangolt. És még csak nem is esdekelt irgalomért, az Úr maga nyújtotta ki kezét érte, ugyanúgy ahogy egyszülött Fiát elküldte a megátalkodott világ megmentésére.

eMBé P

A hatalmat lehetetlen súlyos bűnök nélkül gyakorolni és megtartani. Éppen ezért áll a király Isten jobbján, ezért uralkodik az ő kegyelméből, mert fölötte kell álljon mindannak, amit a köznép jónak és rossznak, bűnnek és erénynek tart. Isten kegyelme fölmenti a királyt azok alól a vétkek alól, amiket az ország életében elkövetni kényszerül.

Virágszépe

Soha, semmi nem marad a régiben, mert az idő szakadatlanul telik és múlik, ami pedig próbál lecövekelni, az elhanyagolódik és elpusztul. Amikor elnyugszunk valamelyik régi, megmerevedett pillanatunkban, akkor halunk meg.

103-104. oldal (Igen Katolikus Kulturális Egyesület, 1999)

Virágszépe

Bánó arra tanított, hogy a király nem kormányoz, hanem uralkodik, maga is törvény alatt áll. Ha gyilkos és hazug, akkor népe rablóbandává züllik.

203. oldal (Igen Katolikus Kulturális Egyesület, 1999)

Virágszépe

A királyság benső állapot. Van úgy, hogy rabszolgák és a koldusok is megtapasztalják, és van úgy, hogy a bíborban születettek sem.

226. oldal (Igen Katolikus Kulturális Egyesület, 1999)

Virágszépe

Épp úgy tele tekergő ággal-indával, köztük a macska csak üggyel-bajjal volt képes kúszni.

36. oldal (Igen Katolikus Kulturális Egyesület, 1999)