Vigyázz, ​Holly Chase! 25 csillagozás

Cynthia Hand: Vigyázz, Holly Chase!

A ​tizenhét éves Holly Chase nem egy tipikus jó kislány, sőt önző és gátlástalan. Csak az lebeg a szeme előtt, hogy híres legyen. Még arra is képes volt, hogy édesanyja halálakor lőjön egy szelfit a sír mellett új napszemüvegében, és kiposztolja Instagramra. Nincs tekintettel senkire, a barátait már rég elmarta maga mellől. Aztán történt valami, ami mindent megváltoztatott… Karácsony napján Holly az éjszaka közepén hangos zajra ébredt. Három szellem jött el hozzá, hogy megmutassák neki, milyen önző, elkényeztetett teremtés lett belőle. Megpróbálták rábeszélni, hogy változtasson életmódján. De Holly nem hallgatott rájuk. Aztán meghalt. Holly ezzel átkerült a szellemvilágba, ahol a múlt karácsonyainak szellemeként az a feladata, hogy minden évben megmentsen egy eltévelyedett lelket. Holly szó szerint halálosan unja a dolgot, mindaddig, amíg egy dögös, 17 éves srác lesz a kiszemeltje, aki a lányt régi önmagára emlékezteti. És bár tény, hogy meg akarja menteni végzetétől, tilos lenne… (tovább)

Eredeti mű: Cynthia Hand: The Afterlife of Holly Chase

Tagok ajánlása: 13 éves kortól

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Dream Válogatás

Maxim, 2018
384 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789632619378 · Fordította: Komáromy Rudolf

Ethan Winters · Holly Chase · Blackpool · Boz · Dave · Idősebb Ethan Winters · Stephanie · Yvonne Worthington Chase

Cynthia Hand: Vigyázz, Holly Chase!

Kicsit húztam a számat, amikor megismertem Holly Chase-t, ezt a végletekig önző, egoista, gazdag lányt. (A könyv elején kijelenti, hogy a bálványozott mostohaanyja halálában azt tartja a legjobb dolognak, hogy kifoszthatja a gardróbját! WHAT?! Az ilyen emberekkel nem tudok egyről a kettőre jutni…) Nagyon jól szórakoztam, hogy a karma jött, és úgy tarkón csapta, hogy belehalt, aztán a halála után keményen kellett a fillérekért dolgoznia. Nem szerettem, amikor szívatta az elsőre szuper szimpatikus kocka csajszit, és többször haragudtam rá, mint főszereplőkre szabadna haragudni olvasás közben… és mégis lehetetlennek, izgalmasnak és elsöprően jónak tartom a regényt! A könyv közepe táján egyszer csak azon kaptam magam, hogy kedvelem Hollyt, és nem tudom, mikor ment végbe ez a változás bennem, mert az első pillanattól kezdve ellenszenves volt. :D

Egyedi? Ötletes? Abszolút! Ráadásul tetszett a történet megvalósítása és a csattanója is! Néha bántam, néha nem, hogy nagy léptekkel haladtunk előre, vagyis átugrottunk részeket kapcsolatokban, kutatásban vagy csak úgy. A fordítás egyetlen ponton nem tetszett, idézem: „De Ethan szája felkunkorodott.” Hogy MI?

Kedvenc karaktereim: Stephanie, Boz, a kocka fiúk

Bővebben…

Maxim, 2018
384 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789632619378 · Fordította: Komáromy Rudolf
Deszy P
Cynthia Hand: Vigyázz, Holly Chase!

Bár azt gondolná az ember, hogy egy ilyen alappal totál nyilvánvaló, mi fog történni a sztori végén: nos, én ezt nem borítékolnám a helyetekben. Ugyan egy részére én rájöttem, teljesen egészében nem.

Szóval túl vagyunk a múlton, elmeséltem, milyen volt számomra a könyv olvasása. Ami pedig a jelent illeti: örülök, hogy erről a könyvről írhatok nektek, mert szerintem határozottan olvasásra érdemes. Kedves történet, tökéletes téli hangulatú könyv, amit érdemes minden évben elővenni, és szórakoztató, nem arcamászóan tanító, mégis megvan benne az a bizonyos üzenet, a tanulság, amit minden jó mese után magunkkal vihetünk.

És mi van a jövő szellemével? Nos, látom magam előtt, ahogy nagyon sokan olvassák majd karácsonyi gyertya mellett, egy takaró alatt vackolva – jövőre talán magam is. Újra.

Bővebben:
» http://www.deszy-konyv.hu/2018/10/cynthia-hand-vigyazz-…

Cynthia Hand: Vigyázz, Holly Chase!

Hátba szúrva érzem magamat. Igazán figyelmeztethettek volna, hogy nem csupán a főszereplő az, akinek vigyáznia kell, igazán figyelmeztethettek volna, – méghozzá észszerű idővel előre – hogy a Scrooge Művek foglalkozásköre nem merül ki a reménytelenül romlottnak ítélt emberek megjavításának odaadó küldetésében, hanem hétpecsétes titokban szervkereskedelmet is űznek. Elhalmozzák az olvasót azzal a mesés varázslattal, amitől klisésen fogalmazva kisgyereknek érzi magát karácsony reggelén – közvetlenül ajándékbontás előtt – , ábrándos mosolyokra, felszabadult nevetésekre ösztönzik, és miután már szemernyit sem kételkedik benne, amit megtapasztal, nem holmi szemfényvesztés, hanem maga a csoda, felolvad minden belső keménysége, egyszer csak alattomosan elrabolják a szívét. Mindez pedig azért jöhet létre, mert a Vigyázz, Holly Chase! az a sztori, amitől a Grincs vérpumpáló szerve is kapásból három méretet növekedne. ♡
A különféle átdolgozások reneszánszának mindenféle zsánerben szinte fojtogató számú olvasmánylehetőséggel szolgáló sűrűjében egyesek mondhatni megalapozott okkal legyinthetnek csak egy újabb jellegtelen bőrlehúzásra hivatkozva egy-egy újabb ilyen könyvre, de lassan lekopogható, hogy a magam részéről minél többel ismerkedek meg, annál jobban szeretem őket, főleg ha egy érdekes kérdéskört ragadnak meg. Elvégre vannak azok a bizonyos történeti kérdések, amelyeket hiába lehet értelmetlennek titulálni mondván, az író máshogy döntött, a kocka el van vetve… mégis fúrják a rajongó oldalát. Mi lett volna, ha Harry Potter hagyja magát meggyőzni, és Voldemort oldalára áll? Mi lett volna, ha Dorothy nem akar hazajutni? Mi lett volna, ha Ebenezar Srooge-ot nem teszi megvilágosodottá és belátóvá kísérteties karácsony éjszakai kalandja, hanem reggel felkelve folytatja az életét a megszokott kerékvágásban…? Az utóbbi egy olyan opció, ami a csöppet túlidealizált happy endnek örvendezés közepette talán kevesebb fejen fut át, ám ez a benne rejlő elképesztő lélegzetvételű potenciálon mit sem csorbít, mint ahogy az se, hogy a Vigyázz, Holly Chase! keretein belül ezt az elgondolást egy minden ízében modern, 21. századi, ugyanakkor üdítő formabontósága ellenére is klasszikus feldolgozásbeli elődei mellé illő köntösbe bújtatva bontakoztatta ki az írónő egy igazán letehetetlen, legfeljebb pár nap alatt „elfogyasztható”, merész lépéseket halmozó regénnyé. Az én szememben ez a könyv tulajdonképpen egy plüssállattá vált; látszik rajta nem úgy fest, mint egy igazi állat, hogy a kivitelezése alábukik a tömény fantáziába, hogy akadnak rajta kisebb hibák, gyártási tökéletlenségek, alkalomadtán mégis csillogó szemmel ölelgeti az ember, mert elér belül rejtett húrokat. Pláne, ha az utcák dudorászva járása, a szembejövőknek széles mosollyal „Boldog Karácsony!” kívánása helyett, inkább hajlik arra az alaptermészete, hogy az orra alatt azt motyogja; „Badarság!”. Így lényegében Holly Chase, a Scrooge Művek és Cynthia Hand, – eme ördögi összeesküvés főkolomposai – többé-kevésbé mindenkit az eredeti beállításainál nyálasabbá tesznek. Szubjektívabb is lennék ennél fogva a kelleténél? Szégyentelenül bevallom, könnyen lehet, viszont időnként ki lehet rúgni a hámból. Ezt teszi a kötet is azáltal, hogy pozitív tartalommal, pozitív üzenettel bírása ellenére nem habozik megmutatni azt a fajta szürke keserűséget, aminek senki se válna önként a foglyává. Azáltal, hogy egy olyan főhősnő láthatatlan árnyékává osztja be az olvasókat, aki a jobb pillanataiban is meglehetősen cinikus és… élelmes, merőben elüt az egy kaptafára készült, halálos ellenségükért is életüket áldozni kész, földre szállt szentektől. Azáltal, hogy nem délibábokat kerget, elismeri, hogy nem születhetnek valamennyien Nelson Mandelának vagy Sirin Ebádinak, mint ahogy nem is válhat senki egy véletlenszerű csettintésre valamelyikük odaadó utódjává, végérvényesen süllyesztőbe küldve az ezzel meghökkentő kontrasztban álló saját jellemét, és arra mutat rá, hogy a megfelelő motivációk, idő (!) és külső rásegítés együttesével azonban ennél említésre méltóan többen formálódhatnak, válhatnak önmaguk legjobb verziójává.
Teljes értékelés a blogomon:

kellyolvas P
Cynthia Hand: Vigyázz, Holly Chase!

Nagyon kreatív a szerző ötlete, hogy egy kiterjedt vállalat alakult Scrooge Művek néven, a világ minden táján közel 200 éve működnek. A különböző egységek, pl. jelen esetünkben a new yorki, választ egy aktuális Scrooge-t, egy olyan személyt, akinek a tulajdonságai hasonlóak a dickensi eredeti Scrooge-éval. Hónapokon át készülnek a célszemély megváltoztatására, ehhez megfigyelik, lenyomozzák minden elérhető fifikát igénybe véve, pl. kutatnak az emlékeiben. Aztán figyelmeztetik, majd a múlt, a jelen és a jövő karácsonyainak szellemei szembesítik önmagával, és megmutatják mi vár rá, ha nem akar megváltozni. Ez a módszer nagyjából mindig sikerrel jár, de akad néhány renitens, akik ellenállnak és nem hisznek az egészben. Ilyen Holly is, aki a sikertelen átalakulás után szerencsére nem kerül a pokolba, hanem lehetőséget kap a Scrooge Műveknél dolgozni.
Nem lenne ez a könyv egy young adult retelling, ha nem kapna a történet egy édes szerelmi szálat. Egy 17 éves srác, Ethan lesz az új kiszemelt scrooge. A lányt megijeszti, mennyi hasonlóság van köztük, és fejébe veszi, hogy mindent megtesz, hogy sikeres legyen az átalakítás.
A narrátor Holly, spoiler Szívvel-lélekkel dolgozik Ethan megmentésén.
Nekem nagyon tetszett, ahogy a szerző összeolvasztotta a múlt hagyományait a jelenkor vívmányaival. Jó ötlet volt a kapucnis pulcsi, és még jobb az emlékek elektródás letapogatása. Ez a különleges kapcsolódás többször is létrejött köztük, és annyira cuki volt a fiú szemével látni Holly-t, így tulajdonképpen Ethan fejébe is beleláthattam. A csapat mindig megkereste a célszemély környezetében a dickensi szereplőket, ez is okozott némi bonyodalmat. Remek volt a vállalat szervezettsége és a munkatársak is, legyenek élők vagy szellemek.
Az írásmód Cynthia Handre jellemző, sok gyönyörű gondolatot csempészett a szövegbe. A karácsony szellemisége mindenkit megérint, természetesen a szeretet és a család fontossága a fő mondanivaló, és az, hogy jobbá lesz a világ, ha mi magunk is jók vagyunk, helyesen cselekszünk. Ja és persze mindenki megérdemel egy második esélyt!
A humor is bőven jelen volt a regényben, egészében véve szórakoztató a történet.
A kissé szomorú és magányos Holly számos vívódást élt át a fiú felbukkanása után, és annyira megérdemelnék mindketten a HEA véget. Persze a szerző megcsavarta a dolgokat, és végül egészen más sült ki, mint amire számítottam, de azt nem lehet mondani, hogy ez olyan nagy baj lenne.
Igaz, még csak október van, de én már nagyon várom a karácsonyt és ezt most Cynthia Hand-nek is köszönhetem. Ha akarsz egy szellemes, szívmelengető karácsonyos hangulatú mesefeldolgozást olvasni, ne állj ellen Holly Chase-nek.

kratas P
Cynthia Hand: Vigyázz, Holly Chase!

Ez bűbájos volt. Ha csak egy könyvet olvashatnék az idei karácsonyi hangulathoz, akkor ezt választanám. És a vége nagyon kedves, kicsit féltem, hogy elrontja a szerző, de nem, ügyes volt :) Pont így :)

josageszter
Cynthia Hand: Vigyázz, Holly Chase!

Nagyon bájos sztori! Vegig egy Disney filmre emlékeztetett az egész, mert mennyire abszurd az, hogy Holly meghal es a karácsony egyik szelleme lesz? Mondom tiszta Disney! Sokat segitett volna, ha nem egy homályos köd mar a karacsonyi ének számomra, de így is totalisan érthető volt az egész! A vége meg szinten nagyon cuki es Disneys :D mi mas lehetett volna? Külön tetszett a romantikus szál es hogy egyáltalán nem erőltetett a lezárásban sem :) bar meg barmi megtörténhet pár év múlva :p

Börtöntöltelék P

Atya gatya!!
Ez megrázó volt.
És IMMÁDTAM. 2 m-mel. Pontosan. :DD
A vége!! Csavar csavar hátán!!
Annyira lekötött, már régen nem volt ilyen. Őrülten izgultam ezért a dilis Holly Chase-ért. És nagyon örülök. És lesokkolódtam. Ez a végeeeee
Karácsonyi hangulatba kerültem tőle, mitagadás. És megbántam a hülyeségeimet. Egyszerűen… jó ég.
Nem érdekel, kedvenc! :D

Szilvamag_könyvespolca P
Cynthia Hand: Vigyázz, Holly Chase!

A könyv alapötlete szerintem marha jó, de a megvalósítás sajnos nem nyerte el a tetszésemet. Úgyhogy tetszett is a könyv, meg nem is: az ötlete miatt szívesen olvastam, de a kidolgozatlansága és a sok megválaszolatlan kérdés miatt gyakran elment tőle a kedvem.
Bővebben: https://szilvikonyvespolca.blogspot.com/2018/12/cynthia…

lugeos
Cynthia Hand: Vigyázz, Holly Chase!

Az alap ötlet szerintem zseniális volt. Karácsonyi történet újra gondolva, párhuzamot vonva a könyv és a jelenkori megkeseredett emberek jellemével.
Kicsit kesze-kuszára sikerült, a történet közepe nagyon szétcsúszóba volt, de a végére valamelyest összeszedte magát. Viszont nem varrta el úgy a szálakat, hogy minden kérdésemet megválaszolja.

vegan_with_books
Cynthia Hand: Vigyázz, Holly Chase!

Nem is tudom, hol kezdjek neki ennek az értékelésnek.
Első körben talán megjegyezném, hogy nekem nagy kedvencem a Karácsonyi ének, ami köré ugye ez a történet is épül, úgyhogy nem is volt kérdés, hogy felkeltette az érdeklődésemet a regény.
Legtöbben azért szerintem ismerjük az eredeti történetet. Ugye adott egy mogorva, zsugori idős hapika, aki utálja a karácsonyt, nagyon magányos, és hihetetlenül távolságtartó. Egyik karácsonykor megjelenik neki három szellem. A múlt, a jelen és a jövő szelleme, akiknek sikerül jó útra terelniük Scroogeot.
Szóval az alap történet megegyezik, csak a kivitelezés más. Elsősorban a mi „Scroogeunk”, a főszereplő meghal a regényben. Nem akar megváltozni, nem veszi komolyan a szellemeket, úgyhogy nincs esélye. Ezek után az ő, Holly halál utáni életét követhetjük nyomon, ugyanis ő lett az új szelleme az elmúlt karácsonyoknak.
Az elmaradhatatlan romantika szerencsére ebben a regényben is megvan, bár nem biztos, hogy úgy alakulnak a dolgok, ahogy azt mi gondolnánk. A nagy kérdés viszont természetesen az, hogy vajon Holly Chasenek is sikerül megváltoznia vagy teljesen átírja az eredeti történetet?
Engem elég sok fordulatnál le tudott döbbenteni, végig magával tudott ragadni, egyértelműen beleszerettem a sztoriba, és csak ajánlani tudom! Karácsonykor főleg kihagyhatatlan.:D
18.12.28.0:53

– Felelsz vagy mersz?
– Felelek.
Elvigyorodott.
– Mikor láthatlak legközelebb?
– Hmm. Szilveszter táján ráérsz? – ugrattam.
Elkapta a kezemet.
– Te is tudod, hogy minden vágyad randira menni velem.
– Tényleg?
– Különben miért vállalnál ennyi kockázatot? A múltkor bizonyára mély benyomást tettem rád.
– Lehetséges.
– Ne csináld már! Minket vár a világ. Bársony egeken ringat*** – fakadt dalra, és tökre ledermedtem. Álmomban sem gondoltam volna, hogy Ethan éneklős fajta. És Disney-rajongó. Imádnivalónak találtam. Elnevettem magam.
– Királyfisan nézel ki – állapítottam meg. – De mint tudjuk, arról az Aladdin nevű fickóról kiderült, hogy kamugép.
– Én valódi vagyok – mondta halkan. – Majd meglátod. Gyere el velem!

kellyolvas P

De ha szeretünk, annak nem okvetlenül hepiendről kell szólnia. Szólhat valaminek a kezdetéről is.

381

AniTiger MP

Ezerrel pletykáltam, rémhíreket terjesztettem, mint akit azért fizetnek. Tisztában voltam vele, hogy ez mocsokság, de fütyültem rá. Csak azt akartam, hogy én is olyanná váljak, mint Yvonne. Gazdaggá. Divatossá. Híressé. Máris ötvenezer követővel dicsekedhettem, és láttam, hogy ez csak a kezdet. Egyszerűen tudtam, hogy végül mindenki megismeri majd a nevemet. Tehát ez voltam én. Holly Evangeline Chase. Tizenhat éves, illetve majdnem tizenhét, százhetven magas, ötvenkét kilós, barna szemű, szőke hajú, csalhatatlan divatérzékű és mindenestül borzalmas ember.

AniTiger MP

– Ebben a teremben tartjuk a Scrooge helyzettel foglalkozó havi értekezleteinket. Az értekezletek közötti időben pedig egyenként ki kell választanunk az itt felsorolt szereplők megfelelőit – mondtam. – Ránk, a Lampion csoportra hárul Jacob Marley, Fan, Fezziwig és Belle ez évi megtestesítőjének azonosítása, mivel ők Scrooge múltjának fontos tényezői. Azután Dave csoportja kezeli Cratchitet, a tisztes úriembereket, Fredet és Pici Timet, hiszen ezek mindannyian a jelenhez tartoznak. Pár havonta egy-egy ilyen szereplőre összpontosítunk, tehát mostantól június végéig a marley-s karakteren dolgozunk, Dave csapata pedig „Cratchitre” koncentrál.
    – És mit csinál a jövendő karácsonyok szelleme? – kérdezte Stephanie.
    – Blackpool? Leginkább csak üldögél, mint Grumpy Cat.

Gothic01

– (…) Mesék nélkül mindannyian magányos szigetek vagyunk csupán.
A pasija bambán meredt rá.
– A történetek segítségével láthatjuk, hallhatjuk és érezhetjük azt, amit valaki más – magyarázta Ro. – Hidakat építenek más szigetekhez. Ezért olyan fontosak a kitalált történetek. Valós átélést tesznek lehetővé.

Kapcsolódó szócikkek: mese · történet
Gothic01

Én sosem találtam durvának, ha a szüleim csókolóztak. Négy-ötéves koromban egyszer elvittek egy forgatásra, amikor anyám tévéműsorát vették fel, és akkor láttam, hogy egy jelenetben egy másik férfi megcsókolja anyámat. El is rontottam a felvételt, mert odarohantam, és sípcsonton rúgtam a pasast. Teljes erőből.

Kapcsolódó szócikkek: csók · Holly Chase
Angie01

Kicsomagoltam a sütit, kettétörtem, és kihalásztam belőle a keskeny papírdarabot.
Ezt olvastam: Soha nem késő azzá válni, amivé az ember válhatott volna.

Gothic01

– (…) Olykor könnyebb elkapni egy tényleges szellemet, mint egy csomó érzelmi terhet.

Kapcsolódó szócikkek: érzelem
Gothic01

– Szóval, hm, Dorrit – zökkentett ki az elmélkedésemből Dave kedélyeskedő hangja – , hogy tetszik a munka a Scrooge Műveknél? Remélem, élvezetes, és nem túlságosan kimerítő.
– A legmerészebb elképzeléseimet is túlszárnyalja – felelte Stephanie.
Nyalizás.
– És Havisham jól bánik magával? – firtatta Boz.
Felpillantottam, és találkozott a tekintetem az asszisztensemével. Most a legkevésbé sem hiányzott, hogy beszámoljon a hülye feladatokról, amik miatt ide-oda szaladgáltattam.
– Soha nem volt ilyen jó főnököm.
Nyalizás ezerrel.
– Ezt örömmel hallom – bólintott Boz. – Tudtam, hogy megtalálják Havishammal a közös hangot.
Erre mindannyian lökötten mosolyognak. Úristen!

Kapcsolódó szócikkek: Boz · Dave · Holly Chase · Stephanie
Huppsz

Nem sírtam a temetésen. Yvonne nem kívánt volna érzelmi kinyilvánítást. Egész végig magamon hagytam a Bulgari Flora napszemüvegemet, ami nemcsak a szememet, hanem a fél arcomat is eltakarta (eredetileg Yvonne tulajdonát képezte – mostohaanyám jobblétre szenderülése azzal az óriási mellékes haszonnal járt, hogy végre kifoszthattam a gardróbját), de amint a szertartás véget ért, elővettem a retikülömből a telefonomat és lőttem egy szelfit a temetőben a káprázatos új napszemüvegemben. Helyből kiposztoltam, hogy a követőim mind láthassák.

Említett könyvek