Trauma ​Team (Cyberpunk 2077) 68 csillagozás

Cullen Bunn: Cyberpunk 2077: Trauma Team

Night City vár, merülj el a Cyberpunk 2077 világában!

Nadia, a Trauma Team International kommandós mentőtisztje tisztában van a munkájával járó kockázatokkal: egyedül ő élte túl az előző csapatával megkísérelt sikertelen bevetést. Amikor új küldetését elvállalja, azzal kell szembesülnie, hogy a mentés célpontja nem más, mint Apex – a férfi, aki korábbi társainak haláláért felelős. Száz emelet magasságban, egy Apex ellenségeivel teli felhőkarcolóban azonban nincs sok választási lehetősége: vagy végrehajtja a mentést, vagy csatlakozik halott barátaihoz…

Cullen Bunn (Ölégia, avagy Deadpool kinyírja a Marvel-univerzumot és mindenki mást) izgalmakban bővelkedő története visszarepít a CD Projekt Red játékának univerzumába.

A kötet a teljes Cyberpunk 2077: Trauma Team minsorozatot (1-4.) tartalmazza.

Eredeti megjelenés éve: 2021

Fumax, Budapest, 2021
96 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634701927 · Fordította: Rusznyák Csaba · Illusztrálta: Miguel Valderrama

Csabi >!
Cullen Bunn: Cyberpunk 2077: Trauma Team

Azt tudtam, hogy ez a sztori valami számítógépes játékhoz kapcsolódik, de amúgy fogalmam nem volt az egészről. Szóval a befogadásom horizontja mindössze az első oldaltól az utolsóig terjedt.
A rajzok lenyűgözően szépek és kidolgozottak, néhol tényleg semmi szükség a feliratra.
Maga a sztori, hát, erősen emlékeztetett a Dredd bíró alaptörténetére, azért koppintásról nem beszélnék, mondjuk úgy, hogy egy alaptoposz újabb feldolgozása. Ami nem feltétlenül megszokott ebben a zsánerben, hogy a fő karakterek jól kidolgozottak, és még jellemfejlődést is mutatnak, ami nem mellékes ebben a történetben, hisz maga a történet finoman szólva sem szerteágazó.

SurrealFlash>!
Cullen Bunn: Cyberpunk 2077: Trauma Team

Igyekeztem spoiler mentes értékelést írni. Amiről beszéltem benne, az a fülszövegből is kiderül. Ami pedig nem, direkt nem lett kifejtve. :)

Amikor a kiadó bejelentette, hogy jönni fog a képregény, egyből felkeltette az érdeklődésem! Nagyon tetszett a Cyberpunk 2077 világa, bár a PS4 megjelenéskori grafikájáról inkább ne beszéljünk, de PC-n szépen ment. Azóta is lenyűgöz a világ és odáig vagyok mindenért, ami vele kapcsolatos.
Kezdjük akkor a megjelenített világgal, rajzokkal: Őszintén szólva imádom a neonos utcákat és nagyon tetszenek a rajzok. Könnyen el lehet különíteni a szöveg részeket az események ábrázolásától, az atmoszférát nagyon átadja, kellően színesek és hozzák a megszokott világot.
A történet elején megismerjük Nadia-t, aki épp a démonaival küzd. Szeretne visszatérni a csapatba, de a múlt drámái mély nyomot hagytak benne. Egy szakemberrel beszélget, aki felméri az állapotát. Nadia győzködi, hogy menni fog, de érződik rajta, hogy nem biztos benne, és csak azért szeretne ismét bevetésre indulni, mert erre tette fel az életét, hogy segítsen másoknak. A pihenéssel töltött idő alatt pedig kevésbé érzi fontosnak magát a társadalomban.
Betekintést kapunk, hogy a Trauma Team tagjának lenni nagyon kemény feladat. Itt nem csak egy sima orvos vagy mentős vagy, mint a jelenlegi életben (most a vírushelyzetet ne vegyük ide), hanem egy kommandós, aki behatol a legdurvább helyekre is, hogy megmentse azt, aki fizet a szolgáltatásért. Testileg, szellemileg és lelkileg is a szolgálat alatt mindig a maximális teljesítményt kell nyújtani. Nadia végül bekerül egy új csapatba, ahol kezdőnek nézik, számára pedig ez megalázó. Ráadásul ismét egy nehéz feladatot kapnak a csapattal. Kiderül, hogy azt a személyt kell megmenteni, aki már oly sokat elvett a lánytól. A férfi stílusa undorító volt, de mivel ő a beteg, akit el kell látni és minden áron kijuttatni, nem tehetett ellene semmit.
Bevetés közben előtörnek a lány emlékei és ez teljesen összezavarja őt. Nem tud koncentrálni, az új csapata pedig ezt észreveszi, és emiatt feszültté válnak az egyébként is feszült helyzetben. A menekülés közben egy család lakásában kötnek ki, ahol egy kislány anyja segítséget kér, de mivel ők nem fizettek, nincs pénzük rá, nem kaphatnak ellátást. El kell dönteni, hogy segít nekik, vagy sem! Ha segít, akkor a csapatot hátráltatja, de az embersége és az empátiája erősen dolgozik. Apex egyébként azt mondja segítsenek, de tudja, hogy ezzel csak feszültséget szít.
Végül úgy tűnik jól alakul a helyzet, de Apex ismét kavar a dolgokon. Azt mondja, segíteni akar, ami jelen helyzetben igaz is, de ki ő, hogy életek felett döntsön? Ráadásul Nadia új társáról van szó! Ki ő, hogy beleszóljon egy olyan konfliktusba, amihez semmi köze?
A történet végén a lány teljesen bekattan, ami várható is volt a feszült helyzetben. A befejezést pedig az író, az olvasó fantáziájára bízza. Eddig egyszer volt szerencsém egy ilyen lezáráshoz egy másik könyvben, de nem igazán tetszett, mert megosztó. Mindenki máshogy gondolja, de hiába az érvek, úgysem lehet tudni, hogy mi is történt igazán.

Úgy gondolom, hogy a Trauma Team, egy remek történet! A játék során csak felszínesen ismerhettük meg őket, de most betekintést nyertünk az életükbe. Ott erősnek és keménynek tűntek, akik szinte sérthetetlenek, itt pedig egyből egy drámával kezdünk, ami azt bizonyítja, hogy ők is pont olyan emberek, mint bárki más.

A_Nagy_Levin P>!
Cullen Bunn: Cyberpunk 2077: Trauma Team

Sokáig érleltem, és rájöttem, hogy ez egy semmi.
A Cyberpunk rpg mindig is a hangulatról szólt, és ez a képregény is alapvetően atmoszférát akar teremteni, ami nekem nem egészen sikerül. A történet eközben Nadia utazása, lelki válsága és a morális válságra adott válasz keresése, ami nagyon jól hangzik, de belefullad a vérbe és a lőszerbe. A sok elkent szín, a néhány vonallal megrajzolt, elnagyolt karakterek jól szolgálják a főszereplő zaklatottságát, de ellentétben vannak a rendkívül erőszakos tartalommal. Persze, ez a feszültség jól érzékelteti, hogy mi zajlik Nadiában, de a vége az lesz, hogy semmire nem tudok figyelni.
A történet egyébként nem egy nagy trükk: a morális válság szépen fel van építve, a visszaemlékezések lehetőséget adnak arra, hogy megértsük, mi is zajlik. De összességében nem hoz meglepetést. Annak lehet, hogy újdonságként hat ez az egész, akinek ez az első dolga a Cyberpunk 2022-vel (2077-tel), de végtére is csak egy személyes dráma, és nem ad lehetőséget a világ megismerésére.

Rozsomak69>!
Cullen Bunn: Cyberpunk 2077: Trauma Team

Tetszetős volt ez a képregény több szempontból is és aki szereti a cyberpunk (mint műfaj) történeteket, annak szerintem érdemes elolvasni.

A játékról és annak történetéről csak minimális háttérinfóval rendelkezem. Ennek ellenére a történet így is élvezhető volt bár meglehetősen in medias res volt az egész. Viszont jól fel van építve és a sztori szempontjából fontos elemek így is érthetőek. Jó volt, ahogy végigvezette a főhőst és egyben az olvasót is ezen a cselekményen. Fordulatokban nem szűkölködik és akcióban sincs hiány. Néha kicsit sok volt benne az erőszak, de végül is főszereplőnk szakmája ezt nem igazán tudja nélkülözni a jelek szerint.

A karakterekből igazából a főszereplőnket Nadiát ismerjük meg, akinek a döntései érthetőek és nehéz belekötni a motivációiba. Hentes kicsit olyan volt, mintha szándékosan keresné az élettől a pofont. A többieket nem fogjuk és úgy érzem nem is kell jobban megismernünk.

A dialógusok picit önismétlők voltak, de komolyabb problémám nem volt velük.

A panelezés teljesen rendben volt és néhány helyen egész jól alkalmazzák az elválasztott képek technikáját. Viszont a grafika nekem kissé szembántó volt. De így sem panaszkodom.

Összességében szívesen olvasnék még ebből az univerzumból történeteket és örülök, hogy elolvastam. Aki szereti az ilyen jellegű sci-fit az egy igényes képregénnyel fog gazdagodni.

BBetti86>!
Cullen Bunn: Cyberpunk 2077: Trauma Team

A játékot nem ismerem, így nekem mindent ebből a képregényből kellett megpróbálnom megtudnom. Milyen ez a Cyberpunk 2077-es világ? Röviden: mostoha.

Nem állítom, hogy nem hiányzott valami keret. Ha nem is az, hogy jutott ide a világ, legalább az, milyen a most. Részletekből tudom kitalálni. Egyszerre nagyon modern és nagyon lepusztult. Még szélesebbre nyílt a társadalmi rétegek közt az árok, és a pénz diktál. Ha pénzed van, minden ok, ha nem, mindegy ki vagy milyen ember vagy, vár a daráló. Mert itt bizony a beteg gyereknek nem jár egy szem antibiotikum sem, vesszen csak bele a betegségbe, senkit nem izgat.

A történet Nadia körül forog, osztott idősíkkal. Miközben folyamatos keret, hogy a nőt kihallgatják, alkalmas-e a további munkára, megelevenedik a képeken a múlt és a jövő. A múlt, amikor megölték a csapatát. A jövő, amikor azt az embert kellene megmentenie, aki az előző csapatát, köztük a szerelmét is megölte.
Tetszett ez a beosztás, és remekül elvisz a tetőpontra, amikor minden egy pontban ér össze. Múlt, jelen és jövő és a tett, ami mindenből következik.

Maga a történet egy nagy akcióhajsza, és itt látom, milyen lehet a játék. Mert ez pont olyan, mint egy küldetés a videójátékban. Elindulni a mentőcsapattal, menteni a sérültet és átgázolni bárkin, aki az útjukba kerül. Jönnek is a bandatagok tömegével, és megy is a menekülés/mészárlás vonal folyamatosan. Meg is lepett, hogy a Trauma Team nem simán orvosok, hanem mentőorvos kommandósok. Elég egyedi… ölünk és gyógyítunk?
Ez a sima akció, ami kevésbé kötött le. Nekem érdekesebb volt mögötte Nadia konfliktushelyzete, hogy mit is kellene tennie ebben a helyzetben. Képregényhez képest szépen hozta a dilemmát és azt a végkifejletet, amit logikusnak is érzek.

A grafika. Nekem nem tetszett. A Disney Atlantisza jutott róla eszembe, és azt sem szerettem. Azon nem akadtam fenn, hogy mennyi a vér és a sötét vörös benne – az ment az akcióvonalhoz, amit a cselekmény is visz. Inkább a nyers, szinte vázlatos emberek nem tetszettek.

Egyszer érdekes volt, a történet maga nem rossz, de nem lesz a kedvenceim között helye.

A_S1M0N P>!
Cullen Bunn: Cyberpunk 2077: Trauma Team

Rövid, pörgős történet, amit csak néha, pár pillanatra törnek meg lassabb, nagyrészt visszaemlékezős jelenetek.
A fülszövegben leírtak igazából le is fedik a teljes sztorit, de Nadia és egykori csapatának kapcsolata azért jobban ki is van fejtve, melyből kiderül, hogy (főleg egyik társa és egyben szerelme elvesztése az, ami miatt kétségessé vált, folytathatja-e a munkáját).
Nadia spoiler.
Apexet a végére meg is kedveltem egy kicsit, spoiler.

A rajzok elsőre furcsák voltak, de pár oldal után már tetszettek, egyszerre retró és modern.

A játék mellé ( off ) érdekes kiegészítő lehet ez a történet, melyben a Trauma Team mindennapjaiba, feladataiba és az arcot teljesen eltakaró sisak mögötti ember érzéseibe nyerhetünk betekintést.

Nem volt rossz, de a világon kívül igazából semmi extrát nem ad.

borga>!
Cullen Bunn: Cyberpunk 2077: Trauma Team

Nem volt rossz, a https://snitt.hu/filmek/dredd-2012 viszont jobb, ha már 100 emeletes épületből kijutós, testpáncélos, sisakeldobós. Oké, nem fair filmmel összevetni, de mit csináljak, ha mindvégig eszembe jutott.

peterszebeni I>!
Cullen Bunn: Cyberpunk 2077: Trauma Team

Viszonylag egyszerű történet a tartalomhoz jól illeszkedő nyers rajzokkal. Nem váltja meg a világot, de amit vállal azt jól hozza, a játék kedvelőinek kifejezetten ajánlott.

Cornus P>!
Cullen Bunn: Cyberpunk 2077: Trauma Team

Hónapok óta szemezek a játékkal, de nagyon sajnálok rá annyi pénzt kiadni. Erre van egy képregény, ami csak harmadannyiba kerül. Még jó, hogy csak kölcsön kaptam, a játék ár/érték arányban biztos jobban megéri. A sztori egyébként nem rossz, bár szerintem kissé klisés, a grafika tetszetős, részletes, szerintem többször is érdemes „elolvasni”, mert sok új részletet lehet felfedezni. Viszont a képregény nem húzott be a világba, nem érzem jobban, hogy meg akarom venni a játékot.

Rendbonto>!
Cullen Bunn: Cyberpunk 2077: Trauma Team

Ez egy jó kis sztori volt a Cyberpunk világában. Jó választás volt, hogy egy Trauma Team csapat szemszögéből mutatták be az eseményeket, mert ők aztán tényleg sok „szépet” láthatnak és élhetnek át ebben a gyönyörű városban. :D

Dávidmoly>!

– Vegyük át még egyszer, jó?
– Muszáj?
– Attól tartok, igen.
– Este 11-kor kaptuk a riasztást. Orvosi kimenekítés. Platinakártyás ügyfél.
– Westbrookban, ugye?
– Így van.
– Járt már ott?
– Úgy érti, hivatalosan?
– Vagy szórakozásból.
– Szórakozásból? A westbrook-i szórakozást nem az én pénztárcámra méretezték.
– És ez zavarja? Bántja, hogy ilyen keveset keres?
– Mindenkit bánt, hogy milyen keveset keres. De ez nem változtat semmin.