Hét ​tonna dollár 8 csillagozás

Csurka István: Hét tonna dollár Csurka István: Hét tonna dollár

– Ezt az egyetlenegyet az egész dolgozó nép javára is lehet kamatoztatni. Ezzel a kis bohóczsenivel ki lehet rabolni Monte Carlót, Nizzát, Velencét, Las Vegast és az angol bukikat. Szántódi egyik ámulatból a másikba esik, ezt a szót azonban még nem hallotta. – Kiket? Zima csak legyint és megvetően néz rá. Nem tartja szükségesnek, hogy megmagyarázza, hanem inkább Luciánóhoz fordul. – Fiam, magát arra teremtette az Isten, hogy maga által egy szegény kis valutahiánnyal küzdő szocialista ország kifossza a piszkos kapitalista szerencsebarlangokat és a játékszenvedélytől elvakult nagytőkéseket.

Lazi, Szeged, 2001
Szépirodalmi, Budapest, 1971
334 oldal · keménytáblás

SteelCurtain >!
Csurka István: Hét tonna dollár

Meglepő, hogy mindössze hárman jelöltük olvasottként. Pedig nagy sikerű film is készült belőle. Ironikus történet a kisember tehetségét kizsigerelő hatalomról, legyen az a mindenható állam (mint a regényben), vagy ami mára már éppoly nyilvánvaló, egy hatalmas és ugyancsak mindenható cég. S bár a hatalom egyes képviselői elbukhatnak, vagy korlátok közé szorulhatnak a regénybeli kisembertől függően, a végén mégis ő húzza a rövidebbet. És tudja valaki, hogy miért a bohóc a főszereplő????….
…No, ugye?

tschk >!

A férfi másik hírt olvas.
– Lehel és Botond unokái, a portyázó magyar expedíció, jelenleg Las Vegas felé tart.

tschk >!

– Mit nevettek ezen? Várjátok ki a végét. Aki tapsol vagy nevet, miközben a számot csinálom, annak otthon a saját országában azonnal be kell vezetnie a szocializmust. Világos? Ha nem nevettek és nem tapsoltok, akkor én vesztettem, és akkor nincs szocializmus, és visszaadom a dohányt. Világos? Aki nem vállalja ezeket a feltételeket, az még most menjen el, mielőtt elkezdem.

tschk>!

A jacht kiköt. A parton, a fák mögött egy villa körvonalai. Margit, Luciánó partra szállnak.

tschk >!

Margit odakint a miliőgép előtt rettentően habozik, melyiket szeresse. Végül megnyom egyet. Várakozással indul befelé. Megáll a drinkszoba ajtajában, és felsikoltva összecsapja a kezét, mert erre nem számított: a szobát ugyanis könyvtárszobának és pipatóriumnak rendezte be.
Mennyezetig érő könyvállványok dugig, de szép rendben különféle könyvekkel, kódexekkel.