Csunjan ​szerelme 24 csillagozás

Csunjan szerelme Csunjan szerelme

Csunjan, a szép szegényleány és Dorjan, a kormányzó fia egymásba szeretnek. Ám Dorjan atyját más tartományba helyezik, s a szerelmeseknek válniuk kell. Az új kormányzó Csunjant ágyasának akarja megszerezni, de a lány ellenáll. Végül megérkezik Dorjan, a császár magasrangú hivatalnokaként, és minden rendbe jő.
A történet a XVIII.században született meg s a nép hagyományozta, csiszolgatta, formálgatta a mai napig. A téma és a mondanivaló jellegzetesen távolkeleti: a helyi hivatalnoki önkénytől szenvedő egyszerű nép a császártól várja javulását.
Csunjan története a mai Koreában is igen népszerű. Daljátékot és balettet írtak belőle, amelyek a koreai operaszínpadok állandó műsorszámai.

Európa, Budapest, 1958
90 oldal · keménytáblás · Fordította: Tóth Tibor, Bang Jong Gab · Illusztrálta: Kálmán Klára

Molymacska>!
Csunjan szerelme

Csunjan története véletlenül akadt a kezembe, és biztos, hogy nem olvastam volna el, ha nem verses formába lett volna. Így viszont kezembe vettem, és egy 18. századi mesét olvashattam a szerelemről.
A történet Csunjan életéről szól, és az ő szerelme igaz történetéről. Bár mondhatom, hogy talán a történelmi korban íródott volta miatt is, de erősen kiszámítható a történet (vagy legalábbis az, merre halad), mégis élvezet volt olvasni hogyan menekül meg Csunjan, és hogyan kapja meg a gonosz méltó büntetését. Egy tökéletes mese a harmincas korosztálynak.
A vers forma érdekes volt: nagyon könnyen, egyszerűen olvasható szövegről van szó. Valószínűleg a fordítás is segített ebben, hogy gördülékeny, könnyen értelmezhető szöveget olvashassunk. Ezzel szemben viszont nagyon szép és választékos is volt a vers, melyben gyönyörűséges szóvirágok, és metaforák ékesítettek.
Ha valakinek a kezébe kerül, mindenképpen olvassa el, mert egy nagyon jó élmény, és az ember nem minden olvas 18. századi koreai verseket :)

Csunjan szerelme

Szerelmi történet XVIII. századi ismeretlen koreai szerző tollából, versben elbeszélve.
Könnyen olvasható, gördülékenység jellemzi, a szerelem állhatatosságáról szól, szép természeti képekkel (amit egy ázsiai szerzőtől el is várunk), lírai hasonlatokkal, egyenes eseménysorral és – ami külön tetszett – boldog befejezéssel.

Csunjan története egyike a fent maradt öt koreai phanszorinak. A phanszori keletkezése a XVII. századra vezethető vissza, és eredetileg egy énekes és egy dobos kíséretében előadott (akár több órás) mű, jellegzetes koreai színházi műfaj, ahol az énekes-beszélőnek és a dobosnak is egyformán fontos szerep jutott.

Igazi léleksimogató kis könyvecske szép illusztrációkkal, lírai hangulatokra.

A phanszoriról bővebben @Riru karcában olvashattok.

Csunjan szerelme

Nem tudok koreaiul, így nem tudom megítélni, hogy mennyire hű a fordítás, de nekem nagyon tetszik :) Nem rajongok a versekért, de ezt élvezetes olvasni. Könnyen érthető, gördülékeny, igazi keleti történet egy hosszabb ebédszünetre.
Először a koreai filmhéten találkoztam a történettel A barackvirág éneke című filmben. Abban sok nem derült ki erről a történetről, de így utólag érdekes, hogy a film története erősen hajaz a könyvére :)

Kibou>!
Csunjan szerelme

Ilyen rövid? Meglepett. Hosszabbra és valamivel részletesebbre számítottam.

Maga a történet nem volt ismeretlen számomra, több feldolgozását is láttam (a 2000-es és a 2010-es filmet, valamint a 2005-ös sorozatot).

A 2000-es változat majdnem egy az egyben azt meséli el, amit könyben is olvashatunk. Ami érdekessé teszi, az az, hogy a történet megértését narráció segíti. A pansorit a színpadon közönség előtt egy „mesélő” énekli/kántálja, miközben megelevenedik előttünk a történet. Igazi népmese hangulata van.

A látott változatok közül nekem leginkább a Delightful Girl Choon Hyang c. dorama tetszett.
A sorozat modern formában, nagyon eredetien, sok-sok humorral dolgozza fel az elbeszélést. Az első rész elején és az epizódok végén külön kis paródia is helyet kapott. Van ugyan pár laposabb rész a vége felé, de összességében nagyon jó. Melegen ajánlom.

A 2010-esről csak annyit mondhatok: bárcsak ne láttam volna. Kiver a víz, hacsak rágondolok.

Shion_Blanc>!
Csunjan szerelme

Nem emlékszem, hogy valaha olvastam koreai irodalmat, de egyáltalán nem bánom, ha ez volt az első.
Kellemes, könnyed kis történet, amiről el tudom képzelni, hogy régen ezredszerre is boldogan mesélték egymásnak az emberek.
Olvasás közben jöttem rá, hogy már halottam Csunjanról a Barackvirág éneke (The sound of a flower) című filmben.
Akit érdekel a koreai kultúra, annak szívből ajánlom ezt a kis verses regényt és az előbb említett filmet is.

padmee>!
Csunjan szerelme

Bájos és dallamos. Kedvem támadt hangosan olvasni, ráadásul így sikerült lassítanom az iramot, mert egyébként nagyon „szalad” :)

Gwener>!

Elringatott és elvarázsolt.
Többször elolvastam egymás után.

Cherrytree P>!
Csunjan szerelme

Nagyon szeretem ezt a történetet, és többféle feldolgozásban is találkoztam már vele, bár nem írásban, hanem filmen. A koreaiak még mindig szívesen nyúlnak vissza hozzá. Filmsorozat, színdarab régebbi és modern köntösben, és több nézőpontból feldolgozva mozifilm formában… Ez a kis könyvecske nagyon gyorsan „felfalható”, a fordítás csodálatosan jól sikerült, a kis illusztrációk nagyon jól kiegészítik a szöveget, passzolnak a történethez. Csunjan és Dorian kapcsolata romantikus és mély, hűségük és egymás melletti kitartásuk pedig példamutató – ha szabad ezt a kifejezést használnom itt.

kisssan27>!
Csunjan szerelme

Igazi szívhezszóló történet. Méltó köntösben: kecses kis kötet, minőségi papír, hangulatos illusztrációk. Szeretettel ajánlható.

bagira0114>!
Csunjan szerelme

Gyönyörű szerelmes verses elbeszélés. Könnyed olvasnivaló egy szép tavaszi délutánon, semmi bonyolult cselekmény.

Mit tehetnék,
el kell mennem.