Meleg, fülledt nyár van. A lakótelep szép és új, viszont borzasztóan unalmas. Semmi kaland, semmi izgalom.
Szerencsére néhány gyerek felfedez a közelben egy szemmel láthatólag lebontásra ítélt utcát. Halott ez az utca, üresek a házak, a redõnyök leeresztve. De nézzünk csak szét egy kicsit alaposabban: valóban kihalt és érdektelen? Nem is olyan biztos…
Kiderül, hogy ugyancsak van mi után nyomozni. Talán még igazi halott is akad a halott utcában!
Vakáció a halott utcában 278 csillagozás

Eredeti megjelenés éve: 1976
Tagok ajánlása: 13 éves kortól
A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Delfin könyvek Móra · Jonatán Könyvmolyképző Könyvmolyképző
Enciklopédia 4
Helyszínek népszerűség szerint
Kedvencelte 16
Most olvassa 12
Várólistára tette 57
Kívánságlistára tette 15
Kölcsönkérné 1

Kiemelt értékelések


Nagyon vártam az élményt, mert az író neve garancia volt számomra a jóra. Megvallom, nagy csalódást jelentett. A keret a szokásos, általánosan bevált sablon : vakációzó gyerekek, egy lebontásra váró, kissé külvárosi jellegű, elhagyatott utca, üresen maradt házakkal, amelyet a gyerekek grundként a birtokukba vehetnek, s a város lakótelepi környezetében boldogan használják is.
Innentől kezdve meglehetősen zavaros, kusza a történet, egymás mellé rakott, de minden összefüggést nélkülöző , sok apró részlettel, némi indián – romantikával, nyomozással fűszerezve. S mire a végére a kirakós darabjai a helyükre kerülnek, hát én bizony még akkor sem fedeztem fel benne semmiféle józan logikát. Az „eredmények” ellenére számomra valahogy lezáratlan maradt a regény, még az utolsó mondatoknál is azon gondolkoztam, tulajdonképpen hová is akart kifutni ez az egész.


Őszintén, kicsit unatkoztam. Pedig Csukás könyveken olyan jókat tudok mosolyogni, de most nagyon nem voltam vevő a fiúkönyvre. Megint csak a pasiknak járt a qjtorgás a lányok maradhatnak otthon. Ami igazán meglepett hogy anno 69.800 példányban adták ki, ma azt hiszem már semmiből nem fogna el ennyi példány, nem hogy egy tulajdonképpen iszonyú átlagos ifjúsági regényből. Csalódtam, bár lehet, hogy csak nálam voltak rosszul beállítva a fogaskerekek.
Még a π π π π ( π=Ludolph-féle szám) se tudott mosolyra fakasztani, ez már a vég.


Ígéretes indulás, felvillantva régi, végtelennek tűnő gyermekkori nyarakat, bandázások emlékeit még egy hulla is akad, aztán vesztett a lendületből. Van ennél Csukásnak sokkal jobb regénye.


Ezt valahogy már nem éreztem olyan jónak, mint a Nyár a szigetent, vagy a Keménykalapot. Lehet az évek teszik, s már ídős vagyok az ifjúsági regényhez. De inkább ez csak átlagos volt. Még a könyvfesztiváli-találkozó a kiváló szerzővel és megnyerő emberrel, valamint dedikálása sem tudta igazán megédesíteni a szám ízét…


Talán az volt a baj, hogy a Percy Jackson könyvekkel párhuzamosan olvastam, és azok voltak túl jó hozzá… Vagy esetleg olvastam néhány annyira jó krimit, amit nehéz utolérni. Nem tudom, mindenesetre nekem nem nyerte el a tetszésem. Túl lassan pörgött folyt az egész történet. Nagyon sok volt nekem a leírás és untam olvasni. Így nem igazán érdekelt a végkifejlet. Az mondjuk jó benne, hogy rövid és könnyen lehet vele haladni.


Borzasztó, hogy le vagyok maradva a magyar szerzők terén… Csukás Istvántól is ez volt az első könyv, amit olvastam, pedig ha jól láttam, ebből még film is készült… az is elkerült engem… A Vakáció a halott utcában egy kedves krimi gyerekeknek, ennek ellenére „felnőttfejjel” én is nagyon szerettem! Aranyosak voltak a karakterek, Gergő észjárása nagyon tetszett, Csombor q betűs szavain jókat kuncogtam, akarom mondani qncogtam :)
Tényleg szerethető történet volt, oda is adom a könyvet öcsikémnek mielőtt visszaviszem a könyvtárba! :)


A szocializmus tömbházépítő láza közepette egy már kiürített, de még le nem bontott utcát birtokba vesznek a friss és még ropogós lakásokba beköltözött családok gyerekei.
Meglepő, hogy a történetet kriminek tartják, de végül is érthető, hiszen van téma, van bűn, van nyomozás.
A legjobb a szocreál és a kiváló irodalmi stílus, ötlet tökéletes összeházasítása; az agitprop nem is nagyon érződik rajta.
Közvetlenül olvasás után néztem meg a filmet, aminek körülbelül csak a nevekben van egyezése a könyvvel. Az is jó a maga nemében, ha nem várjuk el tőle a szöveghűséget.


Annyira szerettem kiskamaszként!
Remélem, ma is olvasnak szünidőben ilyet a gyerekek (és remélem, hogy csinálni már nem csinálnak).
Nosztalgia a köbön.
Hol vannak m ár lakótelep építkezések?
Szanálások?
Kakula Z újságárus.
de mi az a Zé ?


Az író emlékére vettem kezembe a könyvet. Lehet, hogy rossz időben tettem, de az is lehet, hogy már „kiöregedtem” belőle, de néhol kicsit unatkoztam. Az író mese könyveit jobban szeretem. Valahogy inkább olvasok Süsüről és Mirr Murr-ról, mint a Halott utcai fiairól, akik nem szívesen vettek köreikbe lányokat. Amikor én voltam kislány, én mindig fiúkkal játszottam, és nekem ez így fura volt. Az elképzelés jó volt, de minden bizonnyal jobban élveztem volna néhány évvel korábban.


Most mást se csinálok, csak mosolygok. Nem tudom, hogy ez nekem eddig miért maradt ki az életemből. Most újraéltem a gyerekkoromat. Nagyon tetszett. Mindig is szerettem az ifjúsági regényeket, akkor is, amikor az életszakaszomban aktuális volt és most is, amikor már felnőtt fejjel olvasom őket. Tutira megnézem a filmet is. Ahogy haladtam a történettel egyre több könyv és film jutott eszembe, ami ehhez hasonlóan gyerekekről szól. Mint pl. a gyerekrablás a palánk utcában. Mindenképpen utána kell néznem, hogy mely kedvenc filmeknek van könyv megfelelője, nehogy lemaradjak valamiről :)
Népszerű idézetek




– Ismered az ábécét, ugye? Van benne egy olyan betű is, hogy q. Ritka betű! Éppen ezért gyűjtöm a q betűs szavakat.
Csombor értelmesen, tagoltan ejtette a szótagokat, egy kicsit túl értelmesen is, mint aki gyengeelméjűekkel beszél, majd elővett egy gyűrött noteszt, s felolvasta eddigi gyűjteményét.
– Figyelj! Ennyi van. Qkk. Qkker. Qka. Kaqkk.
13. oldal




Rohamléptekkel haladtak, de azért a fal mellett, hogy ne legyenek feltűnőek. Így viszont olyan feltűnőek voltak, ahogy libasorba a falhoz lapultak, hogy csak a vak nem vette volna észre őket! De szerencséjükre nem volt senki a környéken. Vak sem volt.
159. oldal




– Tell Vilmos is rövid utcában született – magyarázta Csombor. – Mégis világhírű lett.
– Tell Vilmos nem is élt, csak egy operában találták ki – makacskodott Karikó.
– Hogyne élt volna! Hiszen lelőtte az almát a fia fejéről! Annyira élt, hogy fia is volt! – háborodott fel Csombor. – Ezt mindenki tudja. Aki egy kicsit is intelligens.
82. oldal (1993)




A szobák tiszták voltak, gondosan kisöpörte a tulajdonosuk, mielőtt elköltözött volna. Ezen egy kicsit elcsodálkoztak, mert ennél feleslegesebb dolgot elképzelni is nehéz, de azután eszükbe jutott a kert, és mindent megértettek. Vagy legalábbis megsejtették, hogy van ilyen is, a szeretetnek ilyen megnyilvánulása, hasonlít ahhoz, ahogy a halottat utoljára felöltöztetik.
15. oldal
Ezt a könyvet itt említik
Hasonló könyvek címkék alapján
- Fiala Borcsa: Balatoni nyomozás 84% ·
Összehasonlítás - Irene Adler: A bűn fejedelme 93% ·
Összehasonlítás - Fabian Lenk: A vikingek varázskardja 90% ·
Összehasonlítás - Zbigniew Nienacki: Autócska úr és a titkok titka ·
Összehasonlítás - Bogáti Péter: Az ágasvári csata 93% ·
Összehasonlítás - Brandon Mull: A mesés menedék 90% ·
Összehasonlítás - Becskei Gábor: Őrszem és Káoszkreátor – Az utolsó fehér tűz 89% ·
Összehasonlítás - Nancy Springer: A halálos virágcsokor esete 91% ·
Összehasonlítás - Gottfried August Bürger: Münchhausen báró csodálatos kalandjai 84% ·
Összehasonlítás - Anthony Horowitz: Kettes számú közellenség 84% ·
Összehasonlítás