Ugrifüles, ​az illemtanár 24 csillagozás

Csukás István: Ugrifüles, az illemtanár

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

Eredeti megjelenés éve: 1986

Pannónia Filmstúdió, Budapest, 1986
62 oldal · puhatáblás · ISBN: 9630171570 · Illusztrálta: Cakó Ferenc

kratas P>!
Csukás István: Ugrifüles, az illemtanár

De nagy kár az, hogy ez a füzetecske nem volt meg mindenkinek :)
Soha nem késő pótolni, bár pont azoknak nincs rá szerintem szükségük, akik ezt az értékelést olvassák :)

Kicsibogár>!
Csukás István: Ugrifüles, az illemtanár

Nagyon sok illemtan belesűrítve ebbe a kis képeskönyvbe. Szerintem rengeteget lehet belőle tanulni, jó lenne ezt vagy ehhez hasonló könyveket oktatni, ha nem is tanítási rendszerben, akkor otthon. Kisebbeknek inkább apránként és felolvasva, együtt megbeszélve, mert a sok mit illik lehet, hogy kivágná a biztosítékot. De gondolatébresztőnek, közös beszélgetésekhez mindenképp jó a kisebbeknek is.

KBCsilla P>!
Csukás István: Ugrifüles, az illemtanár

Annyira aranyos, annyira imádnivaló.
Ráadásként az én korosztályomnak az is nagyon jó benne, hogy halljuk az olvasás mellé a bábok hangját is!

dianna76 P>!
Csukás István: Ugrifüles, az illemtanár

Évekkel ezelőtt olvastam, s most egy Csukás István mesegyűjteményben leltem rá, s így olvastam újra. Az értékeléshez fellapoztam ezt az önálló kötetet, füzetet is ami a magánkönyvtáramból kikerülve, a munkahelyem gyermekkönyves polcán csücsül. Azt gondolom, hogy kellenek – és kellenének ma is – az ilyen jellegű könyvek a gyerekeknek. Mert tudni illik, hogy mi illik! Tetszik, hogy nem túl direktbe, hanem kicsit meseszerűen, kellő humorral, némi történetbe ágyazva kerülnek elő az illemszabályok. Persze ez a könyvecske nem mesekönyv! A köszönős résznél elgondolkodtam, hogy pl. a Csókolom!, mint gyermektől felnőtt felé irányuló köszönési forma mennyire eltűnt manapság. Vagy ez csak falun volt nagy szokás? Amúgy ott ma is az! Ki gondolná, hogy játék közben is milyen sok illemet be kell tartani általánosságban. A tapintat fejezetet tartom a legfontosabbnak, s legfőképpen legértékesebbnek. Az öltözködés illemtanát pedig okíthatnák, de még mennyire! És nem gyerekeknek, hanem egyes felnőtteknek, és ifjaknak. Bár ezeket a dolgokat, um. szabályokat a szülőknek kéne átadniuk a gyermekeiknek. De ha eleve a szülő sem ismeri az alapvető illemet, akkor megette a fene!
A kötet illusztrációi kedvesek, s nem utolsó sorban a főszereplők kiléte is. Jaj, mennyire szerettem ezt a bábmese sorozatot gyerekként! Az okos (és ügyes) Ugrifüles és a kissé bárgyú Tüskéshátú, meg persze a többiek.

Pannónia Filmstúdió, Budapest, 1986
62 oldal · puhatáblás · ISBN: 9630171570 · Illusztrálta: Cakó Ferenc
Csukás István: Ugrifüles, az illemtanár

Ez egy nagyon nagyon aranyos kis könyv. Ugrifüles elmagyarázza Tüskéshátúnak a fontosabb illemszabályokat. A köszönésről az evésről,a játékról,az öltözködésről,a viselkedésről,és a tapintatról. Ez a könyv nem hiányozhat egyetlen kisgyerekes családból sem,a gyerekek ebből könnyen megtanulhatnák hogyan kell illedelmesen viselkedni.

NyZita >!
Csukás István: Ugrifüles, az illemtanár

Illemtan gyerekeknek, alapfokon. Bár azért hozzá kell tenni, hogy csak így lazán, pótlólagosan sok felnőtt is a kezébe vehetné, mert igencsak tudna nekik újat mondani.

Ki ne ismerné a híres bábfilm-sorozatot, ezért persze olvasás közben én is végig Ugrifüles irritálóan tudálékos hangján hallottam az intelmeket a jó modorról, Tüskéshátú beletörődő dünnyögésével kísérve :D

Még mindig nem vesztettem el a reményt, hogy az udvariasság, főleg a kellemesen távolságtartó udvariasság, előbb-utóbb csak visszatér a divatba, addig is legalább mi tartsuk magunkat Ugrifüles leckéihez, és mossunk kezet, köszönjünk vissza, ne sértegessünk másokat (túl nyíltan…) és legyünk udvariasak a természettel. Ámen :)

eeszter>!
Csukás István: Ugrifüles, az illemtanár

Aputól kaptam gyerekkoromban, egyszerűen imádom. S egészen illedelmes felnőtt lettem, lehet, hogy a könyv is hozzájárult :-)

Anett_>!
Csukás István: Ugrifüles, az illemtanár

Rukkolán szereztem meg ezt a kis könyvecskét. Gyorsan el is olvastam. Hasznos kis illemszabály-gyűjtemény gyerekeknek, rajzos formában.

lakatoszoltan>!
Csukás István: Ugrifüles, az illemtanár

Amennyire nem számítottam jóra, annyira szuper volt. 6 éves fiamnak is tetszett, ezt még elővesszük később is.

molke P>!
Csukás István: Ugrifüles, az illemtanár

Ó, az az okostojás Ugrifüles, és Tüfkéfhátú barátja… :) Láttam a jellegzetes bábokat, hallottam Márton András és Haumann Péter hangját és a főcímdalt…
Jó kis nosztalgia volt!

Carmilla >!

Vagy itt van például a kalapemelés! Ez a szokás onnan ered, hogy az ókorban, vagyis nagyon régen, a rabszolgáknak kopaszra volt nyírva a fejük, s a fejfedőt felemelve, ezt meg kellett mutatniuk!

9. oldal (Pannónia Filmstúdió, 1986)

Kapcsolódó szócikkek: kalap · kopasz · rabszolga
HarleyQuinn>!

– És mikor nyújtunk kezet?
– Köszönéskor, bemutatkozáskor. Kesztyű nélkül és tiszta kezet.
– Télen is?
– Ha nagy hideg van, fent hagyhatjuk a kesztyűt.
– És nyáron?
– Mi van nyáron?
– Honnan vegyünk kesztyűt, amit lehúzunk?
– Igazad van. Hagyjuk a csodába a kesztyűt. Maradjon a tiszta kéz!

HarleyQuinn>!

Használunk kanalat, kést, villát. A kanalat jobb kézbe fogjuk, úgy kanalazunk vele.
A kanalat ne kapjuk be, nem azt akarjuk megenni!
A hegyéről öntsük ügyesen a szánkba a levest. A tányérba úgy merítsük be, hogy ne csörömpöljön a fenekén.

Kapcsolódó szócikkek: kanál
HarleyQuinn>!

– A tapintat ellentéte a tapintatlanság. Más szóval: gorombaság, durvaság, modortalanság.
Mondjunk a tapintatra példát!
„Nagyon sajnálom, de nem tudom kölcsönadni a zseblámpámat.”
Ha így tagadod meg a szívességet, nem sértesz vele. Nem úgy, ha ezt mondod: „Egy frászt adom oda a zseblámpámat, amilyen fakezű vagy,biztos elrontod, meg kiégeted a körtét, különben is irigy vagyok!” Vagy egy másik példa. Észreveszed, hogy az egyik gyerek nadrágja elszakadt. Ez előfordul. Hogyan közlöd vele tapintatosan? Intesz neki, s megsúgod, hogy csak ő hallja. Nem pedig úgy, hogy hangosan röhögve mutogatsz, s szétkürtölöd, hogy kilátszik a feneke! Érted?
Tüskéshátú mosolygott, majd elnyomta a mosolyt, s bólogatott.
– Igen. Vagyis nem szégyenítem meg!

Carmilla >!

Én azt hiszem, hogy két ember vonzódása, kapcsolata az illem magasiskolája! Ilyenkor a legőszintébb, a legérzékenyebb az ember! Mert ilyenkor kell a legtöbb lelki finomság!

64. oldal (Pannónia Filmstúdió, 1986)

Kapcsolódó szócikkek: illem
molke P>!

Minden játék, amit többen játszanak: társasjáték. Mit jelent ez? Nemcsak azt, hogy többen vannak, hanem azt is, hogy teljesen egyenlők. Mármint az induláskor, a játék elkezdésekor! Ez nagyon fontos dolog! Nincsenek előnyök, nincsenek kivételezettek! Mert csak így tiszta a játék! És ha egy játék nem tiszta, abban nem érdemes győzni! Csalás árán?
[…]
Aki csal a játékban, az másban is fog csalni, vagyis csorba lesz a jelleme, lepattogzik róla a zománc, mint egy ócska fazékról! Ki szeretné, hogy ilyen jelleme legyen?!

Hogyan játsszunk?

Kapcsolódó szócikkek: csalás
HarleyQuinn>!

– A legfontosabb, hogy szépen együnk!
Jó étvággyal, de nem habzsolva, mint a hörcsög.
Ne tömjük tele a szánkat. Nem szürcsölünk, nem szuszogunk, nem csámcsogunk, szép nyugodtan eszünk!
És mindig akkora falatot kapjunk be, amekkorát csukott szájjal kényelmesen meg tudunk rágni és le tudunk nyelni.

HarleyQuinn>!

– Éppen ezért a természettel is illedelmesen kell viselkedni!
Tüskéshátú nagyon elcsodálkozott.
– A természettel?
– Igen. A fával, a vízzel, a heggyel!
– Na, erre kíváncsi vagyok! Erre aztán igazán kíváncsi vagyok, hogy hogyan legyek udvarias egy fával?!
– Például nem töröd le az ágát, csak hogy közelebbről megnézd a levelét! Mi lenne ha mindenki letörne egyet? Nem rázod ki a madarakat a fészkükből! Nem vésed a nevedet a fa törzsébe, hogy így örökítsd meg az emlékedet! Nem dobálod kővel a termést! Nem gyújtasz hatalmas máglyát a tövében!
– És a vízzel?
– Nem piszkítod be, hátha más is fürödni akar benne! Nem lármázol a horgászok háta mögött, nem nyomsz a víz alá, spriccelsz le senkit, nem csúzlizol a sirályokra, nem fúrsz lyukat a gát oldalába!
– És a hegy? A heggyel hogyan legyek udvarias?
– A hegy magas! Éppen ezért nem zúdítasz kőlavinát a völgybe! Nem irtod a növényzetet, nem firkálsz a sziklára, nem vakarod le a turistajelzéseket, nem vadászol erdei lakókra, úgyis gyorsabbak nálad! Ehelyett gyönyörködsz a fában, vízben, teleszívod a tüdőd jó levegővel.

NyZita >!

Az már szinte törvényszerű, hogy a későn jövőknek mindig középre szól a jegyük!

Hogyan viselkedjünk nyilvános helyen?

tilia_tomentosa >!

– A tapintatot úgy érthetjük meg, ha megnézzük, hogy mi az ellentéte. A tapintat ellentéte a tapintatlanság. Más szóval: gorombaság, durvaság, modortalanság. Mondjunk a tapintatra példát! „Nagyon sajnálom, de nem tudom kölcsönadni a zseblámpámat.” Ha így tagadod meg a szívességet, nem sértesz vele. Nem úgy ha ezt mondod: „Egy frászt adom oda a zseblámpámat, amilyen fakezű vagy, biztos elrontod, meg kiégeted a körtét, különben is irígy vagyok!” Vagy egy másik példa. Észreveszed, hogy az egyik gyerek nadrágja elszakadt. Ez előfordul. Hogyan közlöd vele tapintatosan? Intesz neki, s megsúgod, hogy csak ő hallja. Nem pedig úgy, hogy hangosan röhögve mutogatsz, s szétkürtölöd, hogy kilátszik a feneke! Érted?

55. oldal (Pannónia Filmstúdió, 1986)