10. legjobb meseregény könyv a molyok értékelése alapján
48. legjobb gyermekkönyv könyv a molyok értékelése alapján

Süsü, ​a sárkány (Süsü 1.) 226 csillagozás

Csukás István: Süsü, a sárkány Csukás István: Süsü, a sárkány Csukás István: Süsü, a sárkány Csukás István: Süsü, a sárkány Csukás István: Süsü, a sárkány

Több mint huszonöt éve bocsátotta útjára Csukás István Kossuth-díjas író legendává let mesehősét, Süsüt, a sárkányt. A behemót, ám szívében szelíd, híres egyfejű, akit háromfejű apja kitagadott, az emberek közé került. Előbb riadalmat keltve, azután szeretettől övezve. Bár vágya, hogy elnyerje a királylány kezét, nem teljesül, de kárpótlásul a Fő-fő Udvari Sárkány címet azért megkapja. Kalandjainak ártatlan sutasága, kedves humorral ábrázolt figurája révén, a gyerekek és a már felnőtt gyerekek kedvence lett.

Eredeti megjelenés éve: 1980

Tagok ajánlása: 4 éves kortól

Könyvmolyképző, Szeged, 2018
Könyvmolyképző, Szeged, 2016
Könyvmolyképző, Szeged, 2013

Süsü · Torzonborz

Nikolett0907 P
Csukás István: Süsü, a sárkány

"Ó, ha rózsabimbó lehetnék!
Rám szállnának szépen a lepkék!
Kicsi szívem vélük dobogna!
Nem lennék ilyen nagy otromba!

Ezt a vágyam senki se érti,
se gyerek, se nő és se férfi
Senki, senki itt a világon,
mi is az én titkos nagy álmom!"

Ki ne ismerné Süsü, a sárkányt?
Tulajdonképpen a sárkány imádatom elképzelhető, hogy ettől a műtől kezdődött.

Le sem tagadhatom, mennyire jó érzés volt olvasni, visszatérni ahhoz a kellemes, „csodálkozó” gyermek énemhez, akinek minden történet egy igazi kaland.

Nagyon szerettem, még mindig egy igazi értéknek tartom és minden gyermek polcán méltó helye lenne! ♥

csillagka P
Csukás István: Süsü, a sárkány

Aki a virágot és a pillangót szereti az rossz sárkány nem lehet. Aki Süsüt szereteti az… várjuk csak egy pillanatot, aki nem szereti, olyan nincs! nem lehet ! ha még is van, az azonnal menjen Süsülogiai tanfolyamra és beszélje ki a pszichológusával mi is vele a probléma.
Hol volt még Shrek és a sárkány nevelés amikor Csukás megalkotta a mi kis népnevelőnket aki azóta is bolondítja magába a szíveket, gyerekekét és felnőttekét vegyesen.
Egyszerűen nem szeretnék Süsüből kinőni, mert akkor valami elveszne a lelkemből.

gabiica P
Csukás István: Süsü, a sárkány

Imádom Süsüt! Gyermekkorom egyik nagy kedvence, szinte mindig néztem a televíziós verziót, imádtam. Jó volt visszacsöppenni ebbe a világba, nagy élvezettel olvastam ennek a hatalmas szívű sárkánynak a történetét. Humoros volt, kedves, alig vártam, hogy a várba kerüljön. Imádom!

CsakSimánDorka P
Csukás István: Süsü, a sárkány

Kicsi lány koromban még bakelitről hallgattuk a családdal otthon, akkor már nagyon szerettem ezt a kis bohókás, óriási szívű sárkány. Aztán mikor a tv – ben adták, nem voltam hajlandó megnézni, nem tudom, hogy miért. Most újra előkerült az életemben, mert úgy gondoltam ezt a történetet fiúknak is meg kell ismerni. Ők is nagyon szerették és sajnálták, mikor a végére értünk a mesének. Viszont nagyon boldogok voltak, hogy Süsü a végén megtalálta a boldogságot. A történeten volt, mikor hangosan felnevettek, azonban mikor Torzonborz király ármánykodása volt, akkor együtt izgultak, hogy mikor jönnek rá a cselszövésre.

Könyvmolyképző, Szeged, 2012
Izolda P
Csukás István: Süsü, a sárkány

Ez felnőtt fejjel is egy remek mese! Annyira jól lehetne mesélni, és nemcsak azért, mert a szereplők filmes hangja a fülembe égett kiskoromban. És annyira vicces! <3 Süsü

2019
Tita (4.4) odavan.
Főleg a „Jáj, egy sáh-rkány!” tetszett neki nagyon, azokon a mondatokon akárhányszor nevetett. Valamint meg kellett tanulnunk az Ó, ha rózsabimbó… dalt, nagyon édesen, túlartikulálva énekli. (És többnyire nagyon hamisan.) Ezen kívül még nagyon bejött neki a plöm-plöm-plöm-plöm dal, amit a saját interpretálásomban adtam neki elő, mert sajnos nem minden dalra emlékszem a mesékből.
Asszem lesz ez még meséltetve. :D

Niko_oka
Csukás István: Süsü, a sárkány

Vessetek meg: gyerekkoromban utáltam Süsüt. Fel nem fogtam, mi olyan bájos egy örökké picsogó, butuska sárkányban. spoiler Ez akkor változott meg bennem, amikor az immár nagylányom kétévesen, boldogan kacarászva, nagyokat szökellve az óvoda felé végig azt énekelte: „Szívem vidám!” Annyira bájos volt és úgy szerette ezt a mesét, hogy én sem tudok rá többé ferde szemmel nézni. Tényleg aranyos, és az egész család szereti, generációk óta. spoiler

dianna76 P
Csukás István: Süsü, a sárkány

Gyermekkoromat idézte ez az olvasás, amikor is esti mese volt ez a bábfilm. Jaj, de szerettük.
A könyvet olvasva teljesen felidéződtek bennem a tv képkockái, a szereplők a bábfilm hangjain szólaltak meg a fülemben.
Az eleje kicsit döcögős volt, mert alig tudtam kivárni, hogy Süsü végre a várbeliek lakótársa legyen. Egy hatalmas testben ennyi kedvesség. Hát lehet Őt nem szeretni?? De erről talán a Kiskiráylfi tudna legtöbbet mesélni. Emlékeztem, hogy a sárkánylányos rész a tv-ben sem tetszett annyira. Hát most is ugyanezt éreztem. Viszont akad jó pár kedvenc részem is. Az egyik a Kiskirályfi születésnapja, s benne a virágajándékozás. A meseregény versbetétei pedig már gyermekként a fülembe másztak. Olvasás közben egyiket-másikat énekelnem kellett. Ettől a versrészlettől pedig elolvadok (virágról van szó, de akár egy személyre is vonatkoztatható):

"Ha szereted, viszontszeret,
ha mosolyogsz, ő is ám!
Ha bánat ér, megosztozik
szegény szíved bánatán!"

Gesta, Budapest, 2001
164 oldal · keménytáblás · ISBN: 9638229586 · Illusztrálta: Foky Ottó
Gyöngyi0309 P
Csukás István: Süsü, a sárkány

Mint sok más embernek, Süsü nekem is meghatározó része volt a gyerekkoromnak, hála a jó öreg TV Macinak. A könyvet akkoriban nem olvastam, illetve nem olvasták fel nekem, de a bábjátékot imádtam, hála a zseniális magyar szinkronszínészeinknek, illetve Csukás Istvánnak.
Férjem gyerekkori kedvenc története, esténként olvastam fel a pöttömnek sok-sok részletben. Ő még csak a hangsúlyozásokat értékeli, pl. a szénégető hümmögése nagy kedvence volt, meg a rímes dalocskák is megkacagtatták.
Süsü nem hiányozhat egyetlen gyermek könyvespolcról sem, Csukás István többi alkotásával együtt. Végtelenül aranyos, jóra tanító mese, Süsü kedves szerencsétlenkedéseit pedig mind gyermek, mind felnőtt a szívébe zárja majd.
Nálunk biztosan újraolvasós könyvecske.
Meg is rendeljük a Süsüke a sárkánygyermeket is.

MFKata
Csukás István: Süsü, a sárkány

Gyerekkorom kedvence :-) Még bakelit lemezen hallgattuk…. Nekem még mindig nagy kedvenc. A fiam egyelőre úgy döntött neki jobban tetszik a mese változata… majd később ;-)

Update: eljött az idő, hogy a fiúk már délután is azt kérdezik, hogy mikor olvasom már Süsüt! Imádják, ahogyan én is!
Bárki bármit mond, Süsüt nem lehet nem szeretni!!!

Light_House
Csukás István: Süsü, a sárkány

Süsü is nagy kedvenc a családban. Nem lehet megunni. Csukás Istvánnak sokat köszönhetünk!

BookShe

Ó, ha rózsabimbó lehetnék!
Rám szállnának szépen a lepkék!
Kicsi szívem vélük dobogna!
Nem lennék ilyen nagy otromba!

Ezt a vágyam senki se érti,
se gyerek, se nő és se férfi
Senki, senki itt a világon,
mi is az én titkos nagy álmom!

Süsüt kitagadják

sztimi53 P

A csuda vigye el! A nyavalya törje ki! Az ördög szánkázzon a hátán! A holló vájja ki a szemét! A lapos guta üsse meg! A gömbölyű guta üsse meg! Mindenféle guta üsse meg! A mennykő csapjon belé! Nyíljon meg alatta a föld! Verje el a jégeső! Vigye el az árvíz! Temesse be a hó! A hóhér vágja hátba! A tésztakészítő asszony cakkozza ki a fülét! Csináljanak gumipuskát a füléből, és lőjék ki a fejét! A sírásó legyen az utolsó barátja! A… a… a…

28. oldal, A szénégető

sztimi53 P

– Meg a múltkor is azt mondta valaki, hogy olyan magas vagyok, hogy ülve nyalhatnám a holdvilágot!

20. oldal, Süsü találkozik a kóbor királyfival

Uzsonna

Üdvözöllek, dicső lovag, szép a ruhád, szép a lovad! Mi szél hozott, mondssza, erre, és mi vajon szíved terve?

Boglárka_Madar P

Én vagyok a jó királyfi,
könnyű engem megtalálni,
itt vagyok és amott vagyok,
hol nagyok a gondok-bajok!

Erdő, mező, hegy és berek –
azt nézem, hol segíthetek!
Karom erős, szívem vidám,
nincs is több ily királyfi tán!

Emitt sírás? Amott bánat?
Ott termek, s a könny felszárad!
Mosoly nyílik, és dal fakad,
bú, baj, bánat messze szalad!

Én vagyok a jó királyfi,
könnyű engem megtalálni!
Karom erős, szívem vidám,
nincs is több ily királyfi tán!

Süsü találkozik a kóbor királyfival

– Megjöttem!
– Látom! – morgott az apasárkány első feje.
– Mit csináltál az ellenségemmel?! – dirmegett a második feje.
– He?! – dörmögött a harmadik feje, mivel egy kicsit nagyot hallott.
De Süsü csak állt és mosolygott.
Az apasárkányban rettenetes gyanú ébredezett.
– Megnyúztad?! – morgott az első feje.
– Porrá törted a csontját?! – dirmegett a második feje.
– He?! – dörmögött a harmadik feje.
Süsü a fejét rázta minden kérdésre. Majd összeszedte a bátorságát, és megmondta az igazat.
– Gyógyfüvet szedtem neki! Vizes borogatást raktam rá!
Az apasárkány nem hitt a hat fülének.
– Mi?! Mi?! Mi?! – kérdezte mind a három fejével.
– Beteg volt! – védekezett Süsü. – Influenza! Csak nem hagyhattam ott betegen?! De most már meggyógyult!

6. oldal, Süsüt kitagadják

Boglárka_Madar P

– Mondj egy átkot gyorsan!
– Nőjön be az orra luka! – vágta rá a királyfi.
– Köszönöm! – mondta a szénégető.

A szénégető

Uzsonna

S büszkén mosolygott, a képe ragyogott, mint egy réztepsi.

Izolda P

– Nincs nagyobb csapás, mint a házasság! – jelentette ki a Pék.
A Csizmadia egy pillanatig elgondolkodott, majd azt mondta:
– Nem! A földrengés nagyobb csapás!

Kapcsolódó szócikkek: házasság

Süsü sorozat · Összehasonlítás