60. legjobb meseregény könyv a molyok értékelése alapján

Oriza-Triznyák (Mirr-Murr 2,5.) 126 csillagozás

Mirr-Murr kalandjaiból
Csukás István: Oriza-Triznyák Csukás István: Oriza-Triznyák Csukás István: Oriza-Triznyák

Oriza-Triznyák?! Vajon mit rejt ez a nyakatekert szó? Ki hallott már ilyet! Pedig sokan emlegetik ezt a nevet – mondhatnánk országos hírű. Ő ugyanis a nevezetes csavargó macska, Mirr-Murr legfélelmetesebb barátja, kalandjainak társa. És kicsoda Mirr Murr? Azt igazán minden tévénéző gyerek tudja, meg azok a gyerekek is, akik elolvasták Csukás István jól sikerült mesesorozatát, az Egy szürke kiscsacsit, Mirr-Murr kalandjait és a Pintyőke cirkusz, világszám!-ot. És hogy a Móra Kiadó nagy örömet szerezzen olvasóinak, a közkedvelt meséket Foky Ottó kedves bábfiguráinak színes fényképeivel jelenteti meg.

A Mirr-Murr, a kandúr c. kötetben is megjelent.

Eredeti megjelenés éve: 1977

Móra, Budapest, 1984

Oriza-Triznyák · kalauz · Mirr-Murr

Gyöngyi0309>!

Csukás István: Oriza-Triznyák Mirr-Murr kalandjaiból

Mirr-Murr nem kaphat kevesebb csillagot. Apával nagyon élveztük az újabb kalandokat, Rókus nagyrészt aludt közben, de olyan is volt, hogy apa horkolását is hallottam :)
Az utolsó mesénél fent volt a fiatalúr is, küzdöttem is vele rendesen, mert mindig rámászott a könyvre, meg akarta enni, meg segített lapozni…
Férjem kedvenc meséje az volt, mikor Oriza Triznyák beszorult a kéménybe, nekem az összes tetszett. Örs kedvenc szereplői a két főhős voltak, de nagyon tetszett neki Plomba Pál neve is.
Hamarosan megvesszük a következő részt. @Csergimanónak köszönöm, hogy megosztotta velem, hogy honnan a név.

Csukás István: Oriza-Triznyák Mirr-Murr kalandjaiból

Csukás István tudott szólni a gyerekek nyelvén,vidáman említette az elhíresült mondatot amit sokan, sokat emlegetnek.!Ha nem írok, ne válaszolj!Remélem kicsiknek és nagyoknak egyúttal tetszeni fog.

CsakSimánDorka>!

Csukás István: Oriza-Triznyák Mirr-Murr kalandjaiból

Nagyon jó kis történet :) a fiúknak is nagyon tetszett. El is játszották napközben, hogy a kisebb volt Oriza -Triznyák nagyobb pedig Mirr – Murr :D ami azért is vicces, mert valóban olyan a személyiségük, mint a cicáké: Mirr – Murr a megfontolt cica, aki mégis szereti a kalandot, Oriza – Triznyák pedig vakmerő :) Nagyon tetszettek a kalandok, amibe belekeveredtek és engem is ugyanúgy érdekelt, mi lesz a vége akárcsak a fiúkat :)

Könyvmolyképző, Szeged, 2016
144 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789633735077 · Illusztrálta: Ráduly Csaba
zamil>!

Csukás István: Oriza-Triznyák Mirr-Murr kalandjaiból

Annak idején mikor gyerek voltam, ez volt az egyik mese, amin felnőttem (néha azt éreztem Halász Judit az én ágyam szélére ülve mesél).
Jó volt újra Mirr-Murr kalandjaiban elmerülni, és jó érzés volt, hogy a gyerekeimet is lekötötte, néha hangosan fel is nevettek.
Meg kell szereznem, vagy megnézni hátha van még itthon több rész is.

kratas P>!

Csukás István: Oriza-Triznyák Mirr-Murr kalandjaiból

Hát miért nem lehet erre 100 csillagot adni? Örök kedvenc és most már értem, hogy miért vonzódom a macskákhoz, hiszen ilyen meséken nőttem fel :))))

Habók P>!

Csukás István: Oriza-Triznyák Mirr-Murr kalandjaiból

Jaj, ez nagyon jót tett a lelkemnek! Mirr Murr, amint leveleket ír! Kóbor Macskák Világszervezete!! Pókerező macskák!!! Zseniális ötletek. Macskatulajdonosoknak kötelező. Másoknak csupán nagyon ajánlott.

DCinti>!

Csukás István: Oriza-Triznyák Mirr-Murr kalandjaiból

Miután a Mirr-murr kalandjai első része lett a márciusi NIOK közös könyv a mese témában, gondoltam ne is álljunk meg az első kötetnél. Mivel a közös könyv régi kiadásban volt meg, a folytatásnál viszont az új kiadás, kíváncsi lettem, milyen lesz így az élmény. Míg az első kötetnél a bábos képek miatt elkapott a nosztalgia, Oriza – Triznyáknál feltámadt az igazi kaland kedv. Be kell valljam Ráduly Csaba gyönyörűen illusztrálta a könyvet, s tökéletesen figyelt arra, hogy a szereplők rajzolt figuraként ne változzanak semmit.
Egyébként álmomban sem gondoltam volna, hogy ennyire nehéz bejutni a Kóbor Macskák Világszervezetébe. De legalább nem volt eseménytelen az odavezető út, sok mókás szereplővel találkozhatunk út közben, akiknek esetlen cselekedetei mosolygásra adnak okot.

tataijucc>!

Csukás István: Oriza-Triznyák Mirr-Murr kalandjaiból

Ha valaha is lesz kutyám, nincs mese, Téglagyári Megállónak fogják hívni. És mit ad Isten, egykoron éltem én a Téglagyár utcában. ;)
Röviden és tömören; Csukás István mesekönyvet minden gyerkőcös háztartásba!
(Személy szerint intenzív gyűjtésbe kezdtem.)

SzVera>!

Csukás István: Oriza-Triznyák Mirr-Murr kalandjaiból

Mirr-Murr továbbra is nagy kedvenc. Imádtam a neveket, az egész történetet. A teljes élményhez már csak Halász Judit hangja hiányzott.

kinga133>!

Csukás István: Oriza-Triznyák Mirr-Murr kalandjaiból

Mirr-Murr kalandjai továbbra is nagy kedvenc marad. A meséken keresztül annyira átjön Csukás István lelkivilága. Ő olyan író, mint amilyen színész Robin Williams, azaz keserédes. Szép, vicces történetek, frappáns nyelvhasználattal, de a szomorúság is ott lappang minden egyes történet mellett. Talán ezért is annyira népszerűek a történetei. Mindenkinek szívből csak ajánlani tudom.

konyvolvaso>!

Ha nem írunk, ne válaszoljatok!

Morn>!

– Szegény! – mondta Krisztinka, és félrehajtotta a fejét, mint egy figyelő madár.
– A lejtőn lefelé visz az út! – jegyezte meg Tóni a csapokat törölgetve.
– De egy ilyen nagy művész! – folytatta Krisztinka, és a másik oldalra fordította a fejét.
– Nem azért vitték el – mondta Tóni. – Bár azért is megérdemelte volna. Micsoda ronda mázolmányokat sózott az emberek nyakába! Brrr! De nem ezért vitték el. Közönséges jegyüzér volt. Idáig züllött. Mozijegyekkel üzérkedett.
– És hogy jöttek rá? – kérdezte Krisztinka, és egyenesen a plafonra nézett, mint aki azt lesi, hogy esik-e az eső.
– Haha! – mondta Tóni. – Jó kis hecc volt! Összevásárolta az összes jegyet a moziban az esti előadásra, és elaludt. Már nem tudta eladni a jegyeket, és teljesen üres volt a nézőtér. Ez feltűnt. Hiszen kint volt a tábla, hogy minden jegy elkelt. Haha! A jegyszedőnők az igazgatóhoz siettek, az igazgató meg a sarki rendőrhöz, a sarki rendőr meg egyből elfogta a barátunkat, aki éppen akkor kezdte árulni a jegyeket, meg ingyen osztogatta a járókelőknek. Azt még megengedték neki, hogy egy utolsó fröccsöt megigyon a Piros Lóban, aztán mars a dutyiba! Hát így történt. Azért mondom én még egyszer, hogy a lejtőn nem lehet megállni! Így jár az, aki giccsképeket fest ahelyett, hogy dolgozna! – és mérgesen belevágta a rongyot a borba a pulton.
Oriza-Triznyák eleget hallott, kijött a Piros Lóból.
– A te barátod befuccsolt – mondta. – Egy darabig nem látod.
– Mit csinált? – kérdezte Mirr-Murr.
– Nem tudott megállni a lejtőn.

76-77. oldal, Vissza az úton (Móra, 1984)

Kapcsolódó szócikkek: Mirr-Murr · Oriza-Triznyák
Morn>!

– Most pedig – mondta, mikor befejezte a számolást – meg kell mondanom az igazat. Nagyon sajnálom, de a kóbor macskákról nem mesélhetek semmit! Barátom egy kicsit könnyelműen ígérte meg. Különben is, miért érdekel téged?
Téglagyári Megálló udvariasan mosolygott.
– Csak merő kíváncsiságból – mondta. – De hát ha nem szabad elmondanod, az se baj. Csak arra gondoltam – tette hozzá tétován –, hogy nem lehetnék-e esetleg én is kóbor macska. A kaland kedvéért. Ugyanis egy kicsit unatkozom…
– Te? – kérdezte Oriza-Triznyák. – Hiszen te kutya vagy!
– Igen, igen – motyogta Téglagyári Megálló. – Ez kétségtelen.

37. oldal, A harmadik próba (Móra, 1984)

Kapcsolódó szócikkek: Oriza-Triznyák
Morn>!

Így talpaltak némán a korompuha éjszakában, merthogy sötét volt, mint egy bőrzsákban.

50. oldal, A Legnagyobb Kóbor Macska üdvözlése (Móra, 1984)

juju>!

16. oldal, Oriza-Triznyák (Móra, 1977)

Morn>!

Ifjúságom hajnalán felkerültem a fővárosba, s egy igen előkelő és tudományos állást kaptam: kineveztek egy könyvtárba. Az egereket kellett kordában tartanom a raktárban, s megfenyítenem, ha már túl sok könyvet rágtak össze.
Mondanom se kell, hogy nem hagytam ki a kiváló alkalmat: ízlésemet fejlesztettem, és elmémet élesítettem. Vagyis sokat olvastam. S ahogy egyre többet olvastam, természetesen okosodtam is. S ahogy okosabb lettem, egyre ravaszabbul tanítottam móresre az egereket.
Három nap és három éjjel gondolkodtam például, míg kitaláltam a Plomba-féle felkiáltójelet.
Az volt ugyanis a véleményem, hogy az egerek azért rágják összevissza a könyveket, mert nem tudnak olvasni. Ezért elhatároztam, hogy megtanítom őket az olvasás alapelemeire. Mégpedig mindjárt először a felkiáltójelre.
Szigorú voltam, de igazságos.
Egy hétig gyakoroltuk, mégpedig úgy, hogy én kiálltam középre,
egyenesen feltartottam a farkamat, és az egerek utánam csinálták. Aki nem csinálta utánam, azt bezártam a fiókba.
Ezután következett a Plomba-féle kérdőjel.
Kiálltam középre, feltartott farkamat meggörbítettem, s aki nem csinálta utánam, azt bezártam a fiókba. Szigorú voltam, de igazságos; ment is minden, mint a karikacsapás.
A baj akkor tört ki, amikor áttértünk a számtanra. A Plomba-féle egyszeregyre.
A szorzásig jutottunk el, tovább nem, pedig nagyon egyszerű volt. Két egér háttal állt egymásnak, és keresztbe tette a farkát. Szigorú voltam, de igazságos, azonban először így is mindet be kellett zárnom a fiókba, mert nem tudták megcsinálni.
Mikor kiengedtem őket, mint az őrültek, kirohantak a raktárból, és meg sem álltak az olvasóteremig. Ott persze kitört a botrány, és engem rövid úton elbocsátottak. Így lettem én kóbor macska.
Bizony, barátaim, a műveltség áldozata lettem! És ezért még nem is kérem, hogy megtapsoljatok.

58-59. oldal, Plomba Pál története (Móra, 1984)

Morn>!

Teli hassal mégiscsak könnyebb bátornak lenni!

46. oldal, Potya reggeli a kávéházban (Könyvmolyképző, 2016)

Morn>!

Mirr-Murr nem látott semmit, furakodott, de mindig visszatolták. Így próbálkozott a ábak között egy darabig, mikor megszólalt a feje fölött egy hang:
– Gyere föl, tökmag! Innen jobban látsz!
Mirr-Murr fölnézett, és észrevette, hogy a fán egy macska integet neki.
Tűnődött, hogy fölmenjen-e. A megszólítás sehogy sem esett jól. De végül is győzött a kíváncsisága, nekiiramodott, és egyből fölmászott a fára.
Mikor elhelyezkedett jól az ágon, elhatározta, hogy tisztázza a „tökmagot”.
– Nem vagyok tökmag! Van rendes nevem is. Mirr-Murrnak hívnak.
Az idegen macska figyelmesen nézte Mirr-Murrt, még a fejt is félrehajtotta. Mirr-Murrt idegesítette a nézés, és megkérdezte:
– Mit nézel?
Az idegen macska bólintott.
– Nincs rád írva – mondta. – Se elöl, se hátul. Honnan tudjam én a nevedet? Valahogy mégiscsak meg kellett hogy szólítsalak! Hajlottam rá, hogy először bengáli tigrisnek szólítlak, de hidd el, ezzel mind a ketten nevetségessé váltunk volna. Nem vagy bengáli tigris. Nem tehetsz róla, és nem is olyan nagy szégyen. Így aztán maradt a tökmag. Nem is tudom, de az jött a nyelvemre. Meg innen, fentről minden kisebbnek látszik. Figyeld csak – tette hozzá az idegen macska barátságosan. – Ezért érdemes néha fára mászni. A lelki egyensúly miatt. Ha már nagyon kicsinek érzed magad, ripsz-ropsz, fölmászol egy fára, és minden rendben van!

15-16. oldal, Oriza-Triznyák (Móra, 1984)

Kapcsolódó szócikkek: bengáli tigris · Mirr-Murr
Tünde_HV>!

Megváltotta a jegyet és mivel meleg volt, és az üzletre is inni kellett, beült a restibe a piros terítős asztalok közé, és kért egy korsó fehér habos, jéghideg sört.

konyvolvaso>!

S lesni kezdte a holdat, hogy a szeme is káprázott belé.

Mirr-Murr sorozat · Összehasonlítás